Osoba niesłysząca może raz w roku ubiegać się o dofinansowanie kosztów uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Jego wysokość wynosi:

- 30% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niepełnosprawnego dziecka w wieku do 16. roku życia oraz dla osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,

- 27% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,

- 25% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności,

- 20% przeciętnego wynagrodzenia – dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,

- 20% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.

Jeśli osoba głucha jest w trudnej sytuacji życiowej, dofinansowanie może zostać podwyższone do 40% przeciętnego wynagrodzenia. Może się również ubiegać m. in. o dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika. Wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.

Zgodnie z przepisami ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, niesłyszący ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach m.in. z organami administracji publicznej, podmiotami leczniczymi, jednostkami Policji.

Polecamy: Brak sprawozdania pozbawi pracodawcę dofinansowania z PFRON

Osoby uprawnione, czyli doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, członkowie ich rodzin oraz osoby mające stały lub bezpośredni kontakt z osobami uprawnionymi, mogą złożyć w PFRON wniosek o dofinansowanie kosztów szkolenia języka migowego lub tłumacza-przewodnika. Wysokość dofinansowania nie może być wyższa niż 20% przeciętnego wynagrodzenia. Dofinansowanie kosztów szkolenia jest uzależnione od typu wnioskodawcy i wynosi: dla osoby uprawnionej – nie więcej niż 95% kosztów szkolenia, a dla członka rodziny osoby uprawnionej oraz osoby mającej z nią stały lub bezpośredni kontakt – nie więcej niż 90% kosztów szkolenia. Kwota dofinansowania nie może być wyższa od faktycznego kosztu uczestnictwa wnioskodawcy w szkoleniu.

Jeśli niesłyszący ma problem z komunikowaniem się, to organ administracji publicznej musi udostępnić usługę, która mu to umożliwi. Zapewnia m.in. dostęp do usług tłumacza polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM) i sposobów komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN). Świadczenie to może być realizowane również przez pracownika organu administracji publicznej posługującego się PJM lub SJM lub z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się. Jest to bezpłatne dla osoby niepełnosprawnej.

W ramach systemu rehabilitacji zawodowej osoba głucha ma możliwość podjęcia np. szkoleń, staży, przygotowania zawodowego dorosłych, prac interwencyjnych czy studiów. Ci, którzy chcą założyć własną firmę, mogą liczyć na jednorazowe wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności, refundację składek ZUS.