SZKOLENIE ONLINE Wdrożenie AI w szpitalu i przychodni: obowiązki prawne, ryzyka i decyzje organizacyjne 29.06.2026 r., godz. 12:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
dokumenty akta

MZ: Dokumentacja po likwidacji przychodni nie może być przechowywana w domu lekarza

Ministerstwo twierdzi, że obecne przepisy wykluczają sytuacje, że dokumentacja medyczna, po zamknięciu przychodni, przechowywana jest w przypadkowym miejscu, np. „pozostawiona” w miejscu udzielania świadczeń lub w domu lekarza. Jednak według izb lekarskich lekarze przechowują dokumentację w domach, bo tak jest taniej.
leki tabletki

Refundacja leków bez nowości w hematoonkologii, będzie nowa insulina i preparat mlekozastępczy

Na majowej liście refundacyjnej nie będzie żadnego nowego leku dla pacjentów hematoonkologicznych. - Jeden z czterech leków dla tej grupy chorych, które negocjowaliśmy, otrzymał pozytywną opinię, ale pojawi się na lipcowej liście - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Po zdjęciu limitów szpitale kroją zaćmę na potęgę, ale pieniędzy nadal za mało

W środę wojewódzkie oddziały NFZ podały, ile dodatkowo pieniędzy przekazały szpitalom. Filip Nowak, dyrektor mazowieckiego oddziału chwalił się, że od kiedy zniesiono limity, skokowo wzrosła liczba operacji zaćmy. W pierwszym kwartale tego roku było 300 zabiegów, a w pierwszym tygodniu kwietnia 886. - Tych pieniędzy jest za mało - mówią dyrektorzy szpitali powiatowych
iwona wrzesniewska wal

Przez ćwierć wieku zakaz wykonywania zawodu tylko dla 13 lekarzy

Do rzeczników odpowiedzialności zawodowej co roku wpływa ok. 3 tysięcy skarg. Tylko jedna trzecia z nich trafia do sądów lekarskich. Te od lat 90. nałożyły karę pozbawienia prawa wykonywania zawodu zaledwie na 13 lekarzy. Wzrasta liczba kasacji do Sądu Najwyższego, jednak większość z nich jest składana przez lekarzy – pisze dr Iwona Wrześniewska-Wal
dokumenty akta

Po 4 maja pierwsza kopia dokumentacji medycznej za darmo

Od 4 maja 2019 roku udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu będzie bezpłatne. Dotyczy to jednak tylko dokumentów udostępnianych pacjentowi po raz pierwszy. Nowe zasady to efekt zmian zawartych w ustawie wprowadzającej unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO.

Opiekunki osób starszych w Niemczech jak współczesne niewolnice

Warunki zatrudnienia opiekunek i opiekunów osób starszych zatrudnionych w Niemczech przypominają często współczesne niewolnictwo - twierdzi OPZZ. Pracują po 24 godziny na dobę, w izolacji społecznej, za stosunkowo niskie płace oraz nie mają kontaktu i wsparcia ze strony pracodawców.

Gminy uzdrowiskowe słabo walczą ze smogiem

Polskie uzdrowiska przeważnie nie prowadzą kontroli jakości powietrza, nie przeznaczają też pieniędzy z opłaty uzdrowiskowej na badania, czym na ich terenie oddychają kuracjusze i turyści. Nie każda gmina ma również stację pomiarową i mało która sprawdza, czym mieszkańcy palą w domowych piecach.
ks prof stanislaw dziekonski

Rektor UKSW: Zaczynamy kształcić lekarzy i pielęgniarki, w planach szpital ze sztuczną inteligencją

Od lutego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaczęły działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim, wkrótce uczelnia zacznie rekrutację na studia lekarskie, gdyż od jesieni rusza taki wydział. O tym, że otwarcie kierunków medycznych to dopiero początek, bo w planach jest otwarcie także własnego szpitala, rozmawiamy z rektorem ks. prof. Stanisławem Dziekońskim.

Zespół oceni, co zrobić z nadwyżkami polskiego osocza

Tylko około 23 proc. osocza pobieranego od polskich honorowych dawców krwi trafia do szpitali. Jego nadwyżki, czyli ok. 200 tys. litrów rocznie przekazywane są za opłatą za granicę. Co zrobić z tymi nadwyżkami, czy warto zbudować w Polsce fabrykę do frakcjonowania osocza? – na takie pytania do 28 czerwca ma odpowiedzieć powołany właśnie przez ministra zdrowia zespół ekspertów.
lekarz laptop stetoskop

Poziom refundacji na e-recepcie za lekarza wypełni system informatyczny

Elektroniczna recepta będzie ważna przez rok, asystenci będą mieli większe uprawnienia, pojawią się nowe funkcjonalności w Internetowym Koncie Pacjenta, a system informatyczny za lekarza wypełni na e-recepcie poziom refundacji leku – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia.
dokumenty akta lekarz

Przez lukę w przepisach będą wypływać dane pacjentów

Lekarze przechodzący na emeryturę lub z innych przyczyn zamykający gabinety, muszą zadbać o archiwizację dokumentacji medycznej pacjentów przez 20 lat. Komercyjne firmy każą płacić nawet 1500 zł rocznie za metr bieżący przechowywanej dokumentacji. Izby lekarskie i organizacje zrzeszające praktyki lekarzy rodzinnych podkreślają, że trzeba pilnie doprecyzować przepisy

WSA: Siedziba dyrektora oddziału NFZ wpływa na właściwość sądu rozpoznającego skargę

Skarga na niewykonanie wyroku NSA powinna zostać złożona do tego sądu administracyjnego, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona. W innym wypadku sąd dokona przekazania sprawy do innego sądu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
poczekalnia

Pilotaż opieki koordynowanej w małych przychodniach jeszcze w tym roku

Jest szansa, że opracowany przez Porozumienie Zielonogórskie pilotaż opieki koordynowanej POZ OK zostanie wdrożony jeszcze w tym roku. Projekt zyskał pozytywną ocenę NFZ oraz lekarzy małych podmiotów, w tym jednoosobowych praktyk, do których jest kierowany. Zgodnie z planami pod koniec maja trafi do oceny Ministerstwa Zdrowia.
aptekarki komputer

PE zniósł 5-letni zakaz produkcji odpowiedników leków, którym wygasła ochrona patentowa

Parlament Europejski zdecydował dziś o zniesieniu 5-letniego zakazu produkcji odpowiedników leków, którym wygasła ochrona patentowa na eksport poza Unię Europejską. Dzięki temu wytwórcy tzw. leków generycznych z UE będą mogli na równych zasadach konkurować na globalnym rynku z resztą świata.

Nieliczni chorzy na schizofrenię pracują, choć 26 proc. ma wyższe wykształcenie

Ok. 190 tys. osób z rozpoznaną schizofrenią korzysta z usług NFZ. Z chwilą wykrycia choroby 72 proc. traci pracę. Są wśród nich naukowcy, artyści, inżynierowie. Pracuje zaledwie 9 tysięcy chorych, reszta pobiera renty. Konieczne są zmiany nie tylko w opiece zdrowotnej, by - mimo choroby - mogli pracować. To byłaby dla nich także forma terapii.

MZ uprości zlecenia na wyroby medyczne  

Uproszczenie procedur i wzorów na wyroby medyczne zakłada projekt, który w niedzielę trafił do konsultacji publicznych. - Nie będzie już podwójnej weryfikacji zleceń. Pacjenci nie będą musieli potwierdzać papierowych dokumentów w oddziałach NFZ, będzie to można zrobić zdalnie – zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Apel lekarzy: Nie oddawajcie swoich bliskich na święta do szpitala

Lekarze apelują, by nie oddawać swoich bliskich na święta do szpitala. Opowiadają, że widzą bulwersujące przypadki, gdy bliscy przywożą rodziców czy dziadków do szpitala przed świętami. - Próbują wmawiać lekarzom, że ich krewny jest w złym stanie zdrowia i wymaga hospitalizacji.
mariusz jedrzejczak

Mariusz Jędrzejczak: Premier powinien osobiście firmować reformy zdrowia

W ciągu ostatnich piętnastu lat zmieniło się w Polsce kilkunastu ministrów zdrowia i każdy z nich miał inny pomysł na przeprowadzenie niezbędnych reform w tym sektorze. - W efekcie system jest niespójny, skrajnie niedofinansowany i niewydolny ekonomicznie, a w konsekwencji nieprzyjazny dla pacjenta - mówi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.

Agencja Badań Medycznych czeka na pieniądze na start

Agencja została powołana, ale nie może rozpocząć działalności, bo nie ma pieniędzy. W rezerwie celowej zarezerwowano dla niej na ten rok 50 milionów złotych, na razie nie ma jednak zielonego światła z ministerstwa finansów na wykorzystanie tych środków. Jej szef zapowiada jednak, że w maju wynajmie siedzibę i zacznie rekrutować pracowników.
dziecko dziewczynka

Małe porodówki nierentowne i niebezpieczne, ale nie ma odważnych do ich zamykania

Oddziały ginekologiczno-położnicze, na których odbywa się mniej niż 400 porodów rocznie, generują nie tylko długi dla szpitali, ale też stwarzają większe ryzyko popełnienia błędów medycznych. Niestety, samorządy - zwłaszcza przed wyborami - boją się zamykać oddziały, na których poród odbywa się np. raz na kilka dni.