Dane dotyczące zarobków pochodzą z Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali. Pełny raport zostanie zaprezentowany przez Urszulę Szybowicz, Project Manager Polskiej Federacji Szpitali, koordynatora badania,  podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Hospital & Healthcare Management. Badanie zrealizowane zostało przez Polską Federację Szpitali we współpracy z Manpower Life Science oraz Wolters Kluwer.

Celem projektu było zbadanie poziomu satysfakcji dyrektorów polskich szpitali z uwzględnieniem kluczowych obszarów takich, jak satysfakcja z pełnionej roli i ścieżki rozwoju zawodowego, środowisko pracy, współpraca z interesariuszami systemu i realizacja polityki jakości i celów szpitala zarządzanego - przyznała Urszula Szybowicz. Podkreśliła, że inicjatywa Polskiej Federacji Szpitali, Manpower Life Science i Wolters Kluwer Polska jest pierwszym w Polsce badaniem satysfakcji dyrektorów polskich szpitali. 

Ze wstępnych informacji z badania wynika, że 87 proc. dyrektorów podało, że ich zarobki z dodatkami wynoszą od 10 do 20 tys. zł. 12 proc. szefów lecznic zarabia poniżej 10 tys. zł. Jeden z ankietowanych dyrektorów podał, że jego wynagrodzenie zasadnicze przekracza 20 tys. zł.

Dyrektorów w ankiecie pytano także o relacje z Narodowym Funduszem Zdrowia. 50 proc. z szefów szpitali odpowiedziało, że ryczałt, który otrzymuje szpital z NFZ nie jest adekwatny. 11 proc. odpowiedziało, że ryczałt jest w sam raz.

47 proc. dyrektorów odpowiedziało, że zdecydowanie się nie zgadzają z wycenami z zakresu finansowania świadczeń ponadlimitowych przez NFZ w ich szpitalu. 37 proc. przyznało, że szpital inwestuje w rozwiązania proekologiczne. Tylko 30 proc. odpowiedziało, że jest zadowolonych z funkcjonowania Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, a 22 proc. przyznało, że nie jest zadowolonych z działania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Na pytanie: jeśli istniałaby jedna rzecz, którą chciałabyś/chciałbyś zmienić w miejscu pracy, co byłoby dla Ciebie najważniejsze? - zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziała, że "wyceny procedur medycznych".

 

Reforma w SOR-ach - pacjenta będzie można odesłać do nocnej przychodni - czytaj tutaj>>

Więcej danych na konferencji 

Konferencja odbędzie się 13-14 czerwca 2019 r. w Airport Hotel Okęcie przy ul. 17 Stycznia 24 w Warszawie. Będą na niej podane wyniki raportu Dyrektor Szpitala 2019 r. – Po raz pierwszy na taką skalę zapytano dyrektorów szpitali w Polsce jakie mają zarobki, ale także jak oceniają współpracę z pracownikami medycznymi, warunki pracy, relacje z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi Fedorowski.

Szpitale zapłacą za cyberbezpieczeństwo - czytaj tutaj>>

Wyniki raportu zostaną zaprezentowane w czwartek. Tematem przewodnim konferencji jest  bezpieczeństwo szpitala. – Dlatego rozmawiać będziemy o tym, dlaczego przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa są ważna także dla szpitali – mówi prezes. – Pokażemy sposoby, które mają zapewnić nowoczesne zarządzanie szpitalami i pozyskiwanie środków finansowych. Będzie specjalna sesja, na której możliwości pozyskiwania z polskich banków, a nie z funduszy - dodaje.

 

W większości szpitali brakuje lekarzy i pielęgniarek - czytaj tutaj>>

 

Raport dotyczący braków kadrowych

Podczas konferencji zostanie zaprezentowany także raport dotyczący braków kadrowych w polskich szpitalach przygotowany przez Manpower Life Science. Wynika z niego, że najtrudniej znaleźć do pracy pediatrów, internistów i anestezjologów. Manpower Life Science zapytał o braki kadrowe 71 lecznic z całej Polski zrzeszonych w Polskiej Federacji Szpitali (PFS). Wyniki nie są optymistyczne: 72 proc. szpitali zgłosiło, że brakuje im pielęgniarek wszystkich specjalizacji, 68 proc., że potrzebują lekarzy.

Z raportu wynika, że duże braki są także, jeśli chodzi o personel pomocniczy, jak i administrację. 38 proc. szpitali zgłosiło, że najbardziej potrzebują salowych, pomocy kuchennych, sanitariuszy, pracowników pralni, ale także pracowników działów administracji, na przykład punktu rejestracji pacjentów, archiwum, działu kadr i księgowości.

- Raport pokazał, że kolejne redukcje personelu doprowadziły do tego, że w szpitalach są braki także w administracji – mówi Jarosław Fedorowski, prezes PFS. – Tym samym obalono mit, że w szpitalach są przerosty zatrudnienia. W naszych placówkach medycznych pracuje cztery razy mniej osób niż w szpitalach w USA czy w Europie Zachodniej. W dużej placówce medycznej w Estonii zatrudnionych jest 40 informatyków, a w polskiej kilku - dodaje.

 

Z powiatów znikają szpitale - czytaj tutaj>>

 


Przyszłość szpitali powiatowych 

Zaplanowana jest także debata na temat przyszłości szpitali powiatowych, w której dyrektorzy lecznic będą wspólnie zastanawiać się co stanowi największe wyzwanie dla dyrektora szpitala powiatowego, ale także czy rozwiązaniem jest przekształcenie szpitali powiatowych w placówki opieki długoterminowej?