Zagadnieniom tym poświęcona była V Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nauki o Zdrowiu w Teorii i Praktyce”, która odbyła się 5 czerwca 2019 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe "Medyk”.

 

Nie będzie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu - czytaj tutaj>>

Poszkodowany może żądać wszystkich kosztów

Dr Aleksandra Partyk z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego przybliżyła uczestnikom szereg kwestii dotyczących roli biegłego w sprawach z zakresu prawa cywilnego, jak i omówiła problematykę żądania przez poszkodowanych zwiększonych kosztów wyżywienia od sprawców zdarzeń w procesach odszkodowawczych, dla których podstawą jest art. art. 444 § 1 k.c. Na podstawie tego przepisu, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. - Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu – wskazała dr Partyk i podkreśliła, że praktyka sądów jest niejednolita.

 

Pracownik, który wydłużył delegację ma prawo do zwrotu kosztów podróży powrotnej - czytaj tutaj>>

 

Sądowa praktyka nie jest jednolita

- Wedle niektórych orzeczeń poszkodowany może żądać zwrotu wydatków poniesionych np. na zakup owoców, warzyw, jeśli taka dieta ma pozytywny wpływ na jego rekonwalescencję – wskazała dr Partyk. Przypomniała też, że w latach 70-tych sądy uznawały za zasadne żądania zwrotu kosztów wyszukanych produktów spożywczych, takich jak pomidory. Z analizy dr Partyk wynika jednak, że pogląd ten nie jest w judykaturze jednolity. - Czasami jednak sądy uznają, że zasądzenie odszkodowania jest uzależnione wyłącznie od tego, czy biegły określonej specjalności stwierdzi, że określone produkty spożywcze były niezbędne w procesie leczenia – wskazała.

 

Zwrot wydatków z delegacji bez podatku - czytaj tutaj>>

Produkty muszą mieć związek z zdarzeniem

Zgłaszany przez poszkodowanego zwrot wydatków na wyszukane potrawy (np. na większą ilość słodyczy lub owoców) powinien być uwzględniany, jeżeli wpływa pozytywnie na rekonwalescencję poszkodowanego. Jeżeli jednak w danym przypadku, lekarz zalecił restrykcyjną dietę, to zasada ta nie ma zastosowania (np. wyrok SN z 21 maja 1973 r., sygn. akt V PRN 2/75). Poszkodowany nie może się także domagać zwrotu wydatków, jeżeli z opinii biegłych nie wynika konieczność stosowania określonej diety, która generuje dodatkowe koszty. Ponadto sądy wskazują, że w przypadku leczenia szpitalnego, pacjent ma zagwarantowane wyżywienie, dlatego za nieuzasadnione należy uznać żądanie zwrotu wydatków na podstawowe produkty, takie jak np. krakersy, winogrona lub soki. Produkty te nie mają bowiem związku ze zdarzeniem powodującym szkodę (np. wyrok SO w Nowym Sączu z 19 maja 2016 r., sygn. akt I C 453/13).

 

Zasądzana kwota zawsze zależy od przypadku

Kwestię zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu poruszył w swoim referacie Cezary Strojny z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wskazał, że zasądzana kwota powinna wynagrodzić poszkodowanemu cierpienia fizyczne i psychiczne, jednocześnie nie będąc nadmierną w stosunku do doznanej krzywdy. Dlatego określenie odpowiedniej sumy za każdym razem zależy od oceny konkretnego stanu faktycznego. - Oznacza to, że sąd ma obowiązek każdą sprawę rozpatrywać indywidualnie, w odniesieniu do konkretnej osoby pokrzywdzonej oraz biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiar doznanej krzywdy – wskazał prelegent z Krakowa.

Zadośćuczynienia coraz wyższe

Cezary Strojny podkreślił, że na przestrzeni lat można zaobserwować pozytywne zmiany zachodzące w orzecznictwie sądów powszechnych w Polsce w odniesieniu do wysokości kwot przyznawanych na rzecz poszkodowanych tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną wskutek uszczerbku na zdrowiu. - Początkowo utrzymująca się praktyka zasądzania niewielkich kwot na rzecz poszkodowanych, ustąpiła w ostatnich latach miejsca tendencji zwyżkowej w odniesieniu do przyznawanych przez sądy kwot pieniężnych tytułem zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu – wskazał Cezary Strojny i podkreślił, że jest to niewątpliwie korzystne zjawisko, ponieważ zdrowie ludzkie będące dobrem wyjątkowo cennym, zasługuje na szczególną ochronę.