COVID-19 nie oszczędza aplikantów - trudny egzamin, trudniejsza przyszłość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pod koniec czerwca aplikanci adwokaccy i radcowscy będą zdawać egzamin zawodowy. Wyjątkowy, bo z powodu koronawirusa pod specjalnym nadzorem. Restrykcje i utrudnienia mogą być jednak drobnostką w porównaniu z tym, co czeka ich po jego zdaniu. Sytuacja wielu z nich już teraz jest bardzo zła, a przyszłość - przynajmniej obecnie - nie jawi się w jasnych barwach.

12.06.2020

Od obiegu dokumentów, po zespoły śledcze - innowacje wchodzą do polskich kancelarii

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

To początek dużych zmian - obserwatorzy rynku prawnego nie mają wątpliwości, że COVID-19 już odcisnął na nim piętno. Na razie na innowacje stawiają głównie większe kancelarie, choć sposobów na cięcie kosztów i skuteczniejsze działanie szukają też średnie i małe. Pojawiają się też pierwsze zespoły śledcze - na razie głównie w strukturach międzynarodowych graczy.

12.06.2020

Zgromadzenie Ogólne zajmie się sposobem zarządzania w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek, 12 czerwca zaplanowane jest kolejne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego pod nowym kierownictwem I prezes SN Małgorzaty Manowskiej. Wniosek o takie posiedzenie złożyła grupa tzw. starych sędziów jeszcze w maju, przed oficjalną nominacją pani profesor. Chodzi o ustalenie zasad pracy sądu po zakończeniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf i w czasie pandemii.

12.06.2020

Przedawnienie roszczenia przy ubezpieczeniu na życie - skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy dwóch umów ubezpieczenia na życie, które 54-letnia kobieta zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym. Po tym jak zachorowała i nie mogła płacić składek rozwiązano je. Domagała się zwrotu blisko 37 tys. zł. Sąd II instancji uznał jednak, że sprawa się przedawniła - w ocenie Prokuratura Generalnego błędnie.

11.06.2020

Izba Dyscyplinarna SN sądzi adwokatów - samorząd boi się konsekwencji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nadal rozpatruje sprawy adwokatów i radców prawnych. Prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego podkreśla, że to zasadne, bo zabezpieczenie TSUE dotyczy tylko dyscyplinarek sędziowskich. Innego zdania są eksperci i samorządy prawnicze - wskazują, że to prosta droga m.in. do nieważności uprawomocnionych już kar dyscyplinarnych, ale też zagrożenie... w sprawach politycznych.

10.06.2020

Sędzia Pawłyszcze ma być szefem krajowej szkoły sędziów i prokuratorów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, a obecnie dyrektor departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusz Pawłyszcze jest kandydatem na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ma zastąpić na stanowisku szefa tej szkoły prof. Małgorzatę Manowską, która zrezygnowała w związku z powołaniem na I prezesa Sądu Najwyższego.

09.06.2020

SN: Sędzia Tuleya nadal z immunitetem - nie będzie zarzutów karnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła we wtorek immunitetu sędziemu Igorowi Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Oznacza, to że prokuratura nie może mu postawić zarzutów w sprawie dotyczącej głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu w grudniu 2017 roku. Sędzia Tuleya nie stawił się ponieważ nie uznaje Izby Dyscyplinarnej za legalny sąd.

09.06.2020

Pod hasłem COVID-19 zmieniona kara łączna

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Tarcza antykryzysowa 4 - ku zaskoczeniu prawników - wprowadza zmiany w karze łącznej. Resort sprawiedliwości zapowiadał je od dłuższego czasu, problem w tym, że przeciwdziałanie skutkom COVID-19 niewiele ma z tym wspólnego. Co do zasady, wraca model sprzed lat - chwalony przez część obrońców, krytykowany przez sędziów. Skomplikowany i łatwy do podważenia - oceniają eksperci RPO.

09.06.2020

Wypalony zawodowo jak kurator sądowy - braki w sprzęcie i w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi od dawna zabiegają o zmianę przepisów, m.in. w zakresie poprawy ich bezpieczeństwa. Już rok temu proponowali wprowadzenie specjalnego dodatku za trudne warunki pracy. Teraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych chce spotkać się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, by porozmawiać wymagających zmiany brakach w kuratorskiej ustawie.

09.06.2020

KE: Wciąż nie wiemy, czy Izba Dyscyplinarna została zawieszona

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na podstawie przedstawionych nam przez polski rząd informacji nie jesteśmy w stanie orzec, że Polska podjęła wszelkie niezbędne kroki w celu wykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - napisała w liście do polskiego ministra sprawiedliwości Komisja Europejska.

08.06.2020

We wtorek w SN sprawa immunitetu sędziego Tulei - protesty przed sądami

Prawo karne Prawnicy

We wtorek 9 czerwca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Prokurator stawia mu zarzut karny dotyczący niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Izba obraduje mimo postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał jej wstrzymanie się od orzekania.

08.06.2020

Fundacja Helsińska: Ograniczenia jawności rozpraw nie do przyjęcia

Wymiar sprawiedliwości RODO Koronawirus

Jawność postępowania sądowego jest nieodłącznym elementem prawa do sądu i stanowi jedną z gwarancji rzetelności postępowania - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I dodaje, że wartość ta jest również fundamentem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości. - Sądy zamknięte, odgrodzone murem od społeczeństwa nie mogą, spełniać swej konstytucyjnej roli

08.06.2020

Eksmisja bez prawa do lokalu socjalnego - skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim orzekł eksmisję najemcy z lokalu mieszkalnego i uznał, że nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego. Teraz Prokurator Generalny kieruje do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną, bo w jego ocenie wyrok został wydany z rażącym naruszeniem prawa.

08.06.2020

Dla klienta prawnika ważna cena, ale przy dobrej jakości obsługi

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus mocno wpływa na sytuację na rynku prawniczym - klienci, którzy sami tną koszty, przykładają wagę w usługach prawnych do stosunku jakości do ceny. Bardzo ważne jest jednak, jak prawnicy do nich podchodzą i czy potrafią wsłuchiwać się w ich potrzeby. A chodzi o stosowanie technologii, specjalistyczną wiedzę i gotowość do wsparcia.

08.06.2020

Spór o pracę zmianową w sądzie - związek chce "dyscyplinarki" dla prezesa

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W ramach "odmrażania sądów" i wprowadzania pracy zmianowej prezes SO w Toruniu zażądała od pracowników wniosków o indywidualny rozkład pracy, grożąc im obniżeniem nagród. “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury poskarżyła się do prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i wnioskuje o przekazanie sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu.

08.06.2020

Bezpłatna pomoc prawna też "odmraża się"

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego, które w czasie epidemii działały zdalnie, stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym rekomendacje dotyczące wymogów sanitarnych podczas udzielania porad prawnych.

07.06.2020

Co reguluje Prawo o adwokaturze?

Prawnicy

To ustawa z dnia 26 maja 1982 r., uchwalona przez Sejm PRL, która reguluje kwestie związane z zawodem adwokata, także dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej. Była nowelizowana wielokrotnie, ostatnio w 2019 r.

07.06.2020

Adwokatura chce sprawdzić jak COVID-19 wpłynął na rynek

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W najbliższych dniach do adwokatów rozesłana zostanie ankieta, w której mają ocenić jak trzy miesiące z koronawirusem wpłynęły na ich pracę. Naczelna Rada Adwokacka chce sprawdzić ile kancelarii musiało zawiesić lub zakończyć działalność. Następnie - jak mówi jej prezes Jacek Trela - samorząd chce podjąć działania zaradcze.

06.06.2020

Innowacje, specjalizacja, klienci - kancelarie tak widzą szansę na przetrwanie po COVID-19

Prawnicy Rynek LegalTech Koronawirus

Aż 83 procent kancelarii - z USA i Europy - widzi konieczność wdrażania nowych technologii, w celu poprawienia swojej wydajności. Na top liście "lekarstw na kryzys" znalazły się też specjalizacja, bliska i transparentna współpraca z klientem, większa samoobsługa czy alternatywne sposoby rozliczeń. Ale często problemem jest opór kadry zarządzającej, która boi się zmian - wynika z raportu Wolters Kluwer.

06.06.2020