Piontkowski: Marsze równości mogą się odbywać, choć budzą opór większości Polaków

Zarządzanie oświatą

W podstawie programowej jest mowa o tolerancji, o nauce empatii i takie zajęcia związane z wyrobieniem tolerancji odbywały się i będą odbywały - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że jego wypowiedź o tym, że "należy się zastanowić nad tym, czy organizować marsze równości została wyrwana z kontekstu.

23.07.2019

Rejonizacja szkodzi uczniom niepełnosprawnym

Zarządzanie oświatą

Dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego są objęte rejonizacją, przez co trafiają do szkół, które nie do końca mogą odpowiadać ich potrzebom. Na naukę w ośrodku szkolno-wychowawczym w innym powiecie skierowanie musi wydać starosta, a nie wolno mu tego zrobić, jeśli dysponuje u siebie ośrodkiem o podobnym typie kształcenia - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich.

22.07.2019

Chcemy pozwać państwo za szkody podwójnego rocznika

Zarządzanie oświatą

Dzieciom z podwójnego rocznika nie zagwarantowano równego prawa dostępu do edukacji – mówi dr Dobrosław Bilski, twórca facebookowej grupy rodziców chcących pozwać państwo za reformę edukacji. Problemy z kumulacją roczników przy rekrutacji do szkół średnich sprawiają, że zainteresowanie tym pomysłem rośnie.

18.07.2019

Dobrzy uczniowie zostają na lodzie

Zarządzanie oświatą

Ponad trzy tysiące uczniów nie dostało się do szkół, które wybrali, rekordzista startował do 197 oddziałów i nie dostał się do żadnego - alarmuje warszawski ratusz. MEN zapewnia, że wszystko jest w porządku, a wiele osób po prostu przeszacowało swoje możliwości.

17.07.2019

Olimpijczyk nieprzyjęty do szkoły z prawem do odwołania

Zarządzanie oświatą

Laureaci olimpiad mają zagwarantowane miejsca w liceach. W przypadku rekrutacji podwójnego rocznika może się to jednak okazać problematyczne - uważają posłowie. MEN odpowiada: zawsze jest procedura odwoławcza.

16.07.2019

RPO apeluje o respektowanie prawa do nauki. MEN: trzeba doczytać przepis

Zarządzanie oświatą

Codziennie dostaję informacje o uczniach, którzy nadal nie wiedzą, czy polskie szkoły są w stanie zagwarantować im edukację na miarę ich potrzeb, ambicji i możliwości - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do MEN o respektowanie prawa do nauki. Minister edukacji ripostuje, że rzecznik powinien sprawdzić, co tym prawem jest objęte.

11.07.2019

Kumulacja roczników: Szansa i powód do radości

Zarządzanie oświatą

Polska to nie tylko Warszawa - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski, ponownie zapewniając, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce w szkole średniej. Poparli go samorządowcy z: Chełma, Stalowej Woli i powiatu białostockiego, którzy podkreślali, że reforma nie jest obciążeniem dla ich budżetów - jest wręcz szansą na utrzymanie zagrożonych zamknięciem szkół.

11.07.2019

Samorządy nie zmieszczą więcej uczniów w liceach

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W wielu miastach nie ma już miejsc dla chętnych do szkół średnich. Samorządy twierdzą, że dobrze przygotowały się do zmian - przekształciły gimnazja, stworzyły nowe oddziały w istniejących szkołach. Jednak część budynków nie pomieści więcej uczniów. Wielu absolwentów tzw. podwójnego rocznika, nawet tych najlepszych, nie dostanie się w tym roku do wymarzonej szkoły.

11.07.2019

Pieniądze na wyprawkę także dla uczniów szkół dla dorosłych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wzrośnie liczba beneficjentów programu "Dobry Start". Na trzysta złotych z okazji rozpoczęcia roku szkolnego będą mogli liczyć także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął we wtorek rząd.

09.07.2019

Niepełnosprawne dzieci znów w gorszej sytuacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rodzice, którzy sami odwożą niepełnosprawne dzieci do szkoły, po zmianie prawa otrzymają jedynie zwrot kosztów paliwa. Dla niektórych oznaczać to będzie wypłaty mniejsze nawet o połowę. Takie będą skutki nowelizacji, która miała poprawiać ich sytuację, a drastycznie ją pogarsza.

09.07.2019

Nowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa

Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji Narodowej określił podstawowe kierunki polityki państwa na najbliższy rok szkolny. Są to: profilaktyka uzależnień, wychowanie do wartości, rozwijanie kompetencji cyfrowych, matematycznych, kreatywności oraz przedsiębiorczości, a także wdrażanie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

05.07.2019

Nieco ponad 80 proc. maturzystów z pozytywnym wynikiem egzaminu

Zarządzanie oświatą

Maturę zdało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Najlepsza jest średnia ocen z języka polskiego, ale całkiem niezłe są wyniki z matematyki - zdało ją 86 proc. absolwentów.

04.07.2019

Subwencja oświatowa większa o miliard na nauczycielskie podwyżki

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Samorządy dostaną dodatkowy miliard złotych w subwencji oświatowej na obiecane przez rząd podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Zapowiada to resort edukacji, a minister finansów przesuwa środki w budżecie państwa, by zwiększyć subwencję oświatową.

04.07.2019

Większy nacisk na WF w nowej podstawie programowej

Zarządzanie oświatą

W nowej podstawie programowej znacznie silniej niż dotychczas zarysowano związki wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej - wyjaśnia resort edukacji. Podkreśla, że jest wiele programów kładących nacisk na aktywność - w tym programy turystyczno-krajoznawcze.

29.06.2019

Będzie pełnomocnik do spraw funkcji wychowawczej szkoły

Zarządzanie oświatą

Głównym zadaniem nowego pełnomocnika będzie analiza przepisów i wspomaganie wychowawczej roli rodziny. Stworzenie nowej funkcji ma służyć również ograniczeniu zjawiska przemocy w szkołach. Rozporządzenie już obowiązuje.

28.06.2019

Strasburg: Dziecko z porażeniem czterokończynowym może chodzić do szkoły powszechnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rumunia nie naruszyła prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do nauki dziecka z kurczowym porażeniem czterokończynowym uznając, iż dziecko to powinno chodzić do szkoły powszechnej, w której niezbędne udogodnienia były wprowadzane sukcesywnie - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

27.06.2019

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna na nowych zasadach

Zarządzanie oświatą

Od nowego roku akademickiego obowiązuje nowy system kształcenia nauczycieli pracujących w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej. Osoby, które już rozpoczęły studia, nie muszą się niczego obawiać - dla nich nic się nie zmieni.

27.06.2019

Mała szansa na dodatek dla nauczycieli przedszkoli

Zarządzanie oświatą

Senackie komisje opowiedziały się za przyjęciem nowelizacji Karty Nauczyciela bez poprawek. Nie ma zatem raczej szans na minimalny dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli. Wyższa izba parlamentu w środę rozstrzygnie losy Karty Nauczyciela.

26.06.2019

Nowe liceum ze wsparciem MON

Zarządzanie oświatą

MON uzupełnia listę szkół, w których uczniowie mają prawo do bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania, umundurowania i opieki zdrowotnej. Na liście znajdzie się Wojskowe Liceum Informatyczne w Warszawie. Dodatkowo MON w wyliczeniach uwzględnił reformę oświaty, która przywraca czteroletnie licea.

25.06.2019

NIK: Wciąż trudno o miejsce w przedszkolu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dostępność opieki przedszkolnej wciąż szwankuje. W połowie gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli nie było miejsc dla wszystkich dzieci, a prawie jedna trzecia nie dostała się do wybranego przedszkola. Problem dotyczył najczęściej najmłodszych.

25.06.2019