Fizjoterapeuci będą musieli się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej

Zawody medyczne

Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej fizjoterapeuty wprowadza projekt rozporządzenia ministra finansów. Jest dobra wiadomość dla lekarzy, dentystów i pielęgniarek oraz położnych. Dla nich koszty ubezpieczeń nie powinny ulec zmianie, bo dla tych grup nie wzrośnie wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia.

13.02.2019

SN: Adwokaci i lekarze w sprawie "wywierania wpływu" chcą uniewinnienia

Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne

Dopiero 19 lutego br. Sąd Najwyższy ogłosi wyrok w sprawie siedmiu oskarżonych o fałszowanie lub skłanianie do "ubarwiania" dokumentacji medycznej lekarzy i znanych adwokatów. Chodziło o uniknięcie lub odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Obrońcami w tej sprawie jest 10 wybitnych prawników.

13.02.2019

Coraz więcej uczelni chce uczyć pielęgniarki, ale nadal są ogromne braki

Zawody medyczne

Od lutego zaczną działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a od jesieni tego roku uczelnia ma zacząć także kształcić lekarzy. Resort zdrowia podał, że kolejne uczelnie chcą uczyć pielęgniarki. Jednak to ciągle mało.

12.02.2019

Przysięga Hipokratesa do zmiany, by lekarz pamiętał, że ma odpoczywać

Prawo pracy Zawody medyczne

Środowisko lekarskie zastanawia się nad zmianą treści przysięgi Hipokratesa. W nowym brzmieniu miałaby ona zobligować medyków do dbania nie tylko o zdrowie pacjentów, ale i ich własne. Dbałość o własne zdrowie i dobre samopoczucie mają zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.

09.02.2019

Coraz większe uprawnienia fizjoterapeutów

Zawody medyczne

Lekarz nie musi na skierowaniu wskazywać zabiegów jakie winny być zrealizowane w ramach terapii, bo fizjoterapeuta zyskał prawo do samodzielnego planowania terapii w oparciu o diagnozę lekarską i badanie fizjoterapeutyczne. Teraz pojawił się projekt, który umożliwi fizjoterapeutom wpisywanie praktyki zawodowej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

08.02.2019

Prezes NFZ: Za kilka miesięcy zaczniemy kontrolować normy dla pielęgniarek

Zawody medyczne

Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział, że za kilka miesięcy zaczną kontrolować minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych obowiązujące od 1 stycznia br. Prezes podał także, że – dzięki planowanym zmianom w prawie – kontroli w lecznicach będzie więcej.

07.02.2019

Diagności laboratoryjni dostaną klauzulę sumienia, choć o nią nie proszą

Zawody medyczne

Diagnosta laboratoryjny – powołując się na klauzulę sumienia – będzie mógł odmówić wykonania badania. Zmienić się mają także przepisy, zgodnie z którymi to szpital czy przychodnia będzie musiał poinformować pacjenta, gdzie indziej może uzyskać świadczenie, którego ze względu na sprzeciw sumienia, odmówił lekarz lub pielęgniarka.

01.02.2019

Stomatolodzy chcą zwrotu kosztów za urządzenia do usuwania rtęci

Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do premiera w sprawie kosztów związanych z separatorami amalgamatu. Od początku tego roku obowiązuje przepis, który wymaga od prawie wszystkich gabinetów stomatologicznych zainstalowania urządzenia do usuwania rtęci ze ścieków. Taki sprzęt posiada zaledwie 5 proc. placówek, a musi je kupić ponad 30 tys. praktyk.

28.01.2019

Czy fizjoterapeuta musi mieć pieczątkę?

Zawody medyczne

Od początku tego roku obowiązuje rozporządzenie, które daje samodzielność tego zawodu. Pojawia się pytanie: jak ma wyglądać dokument medyczny wydawany przez fizjoterapeutę dokument - informacja w postaci papierowej albo elektronicznej o sposobie oraz efektach cyklu zabiegów, którą dołącza się do dokumentacji medycznej? Czy fizjoterapeuta ma obowiązek posiadania pieczątki?

28.01.2019

Od marca mają wzrosnąć wyceny za diagnostykę medyczną 

Zawody medyczne

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiedział, że od marca zostaną zwiększone wyceny procedur medycznych realizowanych przez diagnostów. Nie wskazał kwot, o jakie wzrosną wyceny, ani procentowego wzrostu. Wyjaśnił, że szczegóły przygotuje i przedstawi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

22.01.2019

Jest projekt ustawy dla ratowników medycznych

Zawody medyczne

Do konsultacji wewnątrzresortowych trafił przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym. Jak poinformowała we wtorek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, powstaje on we współpracy ze środowiskiem ratowników.

15.01.2019

Sądy cywilne przyznają odszkodowania za mobbing w szpitalach

Zawody medyczne

W służbie zdrowia mobbing jest dość powszechnym zjawiskiem. Kłopot w tym, że zarówno wielu mobbujących jak i mobbowanych pracuje na kontraktach i zamiast odszkodowania za mobbing mogą dochodzić rekompensaty za naruszenie dóbr osobistych. Problemem jest także to, że w szpitalach wciąż nie ma komisji antymobbingowych.

15.01.2019

MZ: Ustalamy, jakie organy będą kontrolować gabinety dentystyczne w związku z dyrektywą o rtęci

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia podaje, że wspólnie z Ministerstwem Środowiska prowadzą prace mające na celu zdiagnozowanie możliwości podziału zadań dla organów administracji wynikających z obowiązku instalowania separatorów amagamatu w gabinetach stomatologicznych. Mają one określić jakie organy będą odpowiedzialne za kontrolę i sankcje wobec podmiotów ujętych w rozrządzeniu.

09.01.2019

Nowe świadczenie, by pielęgniarki samodzielnie przyjmowały pacjentów

Zawody medyczne

W pierwszym kwartale tego roku powinna zostać wprowadzona porada pielęgniarska. Wtedy Narodowy Fundusz Zdrowia osobno zapłaci za wizytę, podczas której pielęgniarka zbada pacjenta i wypisze receptę na kontynuację leczenia, albo przyjmie chorego, który z objawami np. przeziębienia zgłosi się do przychodni - zapowiada wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

09.01.2019

Zamiast lekarza, zbada nas pielęgniarka

Zawody medyczne

Pielęgniarki mogą już wypisywać recepty i wystawiać zlecenia na wyroby medyczne. W pierwszym kwartale tego roku mają jednak zyskać nowe uprawnienie - poradę pielęgniarską - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Pielęgniarka będzie mogła przyjąć pacjenta, zbadać go, czy skierować na badania laboratoryjne. Narodowy Fundusz Zdrowia osobno zapłaci za taką wizytę.

08.01.2019

Stomatolodzy muszą pilnie kupić separatory do rtęci

Zawody medyczne

Od początku 2019 roku obowiązuje przepis, który wymaga od prawie wszystkich gabinetów stomatologicznych zainstalowania separatora amalgamatowego w celu usuwania rtęci ze ścieków. Taki sprzęt posiada zaledwie 5 proc. placówek, a musi je kupić ponad 30 tys. praktyk. Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie działań w tym zakresie

04.01.2019

Pacjenci coraz dłużej czekają na odszkodowania

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wydłuża się czas trwania procesów o błędy medyczne - w ciągu ostatnich lat już o blisko osiem miesięcy. To przede wszystkim efekt braku biegłych, którzy mają przygotowywać dla sądów ekspertyzy. Do tego wielu z nich woli współpracować z prokuraturą, niż z sądami.

27.12.2018

Chorujące grupowo pielęgniarki nie popełniły przestępstwa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki z Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, które walcząc wiosną tego roku o podwyżki masowo poszły na zwolnienia lekarskie, nie popełniły przestępstwa – uznała lubelska prokuratura umarzając postępowanie karne. Zdaniem prokuratora nie doszło też do zagrożenia dla pacjentów szpitala.

21.12.2018