W kwietniu tego roku NFZ podniósł wycenę niektórych świadczeń stomatologicznych.

Andrzej Cisło, były wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), stomatolog, podkreśla, że rentowność udzielania świadczeń refundowanych przez Fundusz podnosi obecnie chirurgia (np. usuwanie zębów), specjalistyka chirurgiczna, badania oraz skalingi (usuwanie kamienia).

- Wciąż niedofinansowane są natomiast wypełnienia (plomby – red.) i protetyka – zauważa.

W połowie lipca pojawił się  natomiast projekt zarządzenia prezesa NFZ, który od 1 sierpnia podnosi wycenę protezy całkowitej.

 – Wycena protezy całkowitej wzrośnie o 12 zł. Powiedzieć, że to mało byłoby eufemizmem.  Obecna wycena takiej protezy to  700-800 złotych. Tymczasem, w związku z inflacją, rosnącymi kosztami materiałów i pracy ceny podnoszą systematycznie technicy. W gabinetach prywatnych cena protezy zaczyna się od 1000-1100  złotych – mówi Andrzej Cisło.

 

Niedoszacowanie świadczeń w stomatologii to powód wycofywania się kolejnych gabinetów z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ze sprawozdań z działalności NFZ wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba świadczeniodawców (stomatologia) zmniejszyła się o 26 proc.: z 7 851 w 2017 r. do 5 816 w 2022 r.

Czytaj także na Prawo.pl:  Z publicznego systemu wycofują się kolejne poradnie i kliniki

Czytaj także na Prawo.pl: Amalgamat znika z gabinetów, ale niekoniecznie z zębów pacjentów>>

Sprawdź też: Mazur-Pawłowska Ewa "Dokumentacja gabinetu stomatologicznego. Wzory pism, komentarz i orzecznictwo" >>>

Stan uzębienia seniora

Tymczasem wśród seniorów zaledwie 20,8 proc. zachowuje uzębienie funkcjonalne. 49,1 proc. ma częściowe braki zębowe.  Bezzębie natomiast stwierdzono u 30,1 proc. seniorów – to wyniki badania Polsenior2 przeprowadzonego na grupie osób w wieku 60-106 lat (publikacja w 2021 r.).

  • uzębienie funkcjonalne (≥20 zębów),
  • częściowe braki zębowe (1–19 zębów)
  • bezzębie (0 zębów)

Z badania tego wynika, że stan uzębienia jest skorelowany z wiekiem – im starsi seniorzy, tym mniej zębów, edukacją (dłuższa edukacja – więcej zębów) i miejscem zamieszkania - seniorzy zamieszkali na wsi mają gorszy stan uzębienia niż mieszkańcy miast, szczególnie tych powyżej 200 tys. mieszkańców, ale także regionu kraju – odsetek osób z bezzębiem jest najwyższy na wschodzie kraju.

W starzejącym się społeczeństwie potrzeby, także w zakresie protetyki będą rosły.

Proteza na NFZ – na co może liczyć pacjent?

Poseł Jarosława Sachajko (Koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia) pytał ministra zdrowia o to, jak zamierza rozwiązać problem „ciągle spadającej kondycji zębów społeczeństwa”, a także o plany resortu na opiekę stomatologiczną.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiada, że NFZ przeznaczy na świadczenia stomatologiczne blisko 3,3 mld zł (zgodnie z aktualnym planem). Natomiast jeszcze w ubiegłym roku planowano, aby było to 2,7 mld zł.

-  Potraktowaliśmy to jako ruch w dobrym kierunku: 3,3 mld zł na całą stomatologię. W związku z tym wycena protetyczna powinna śmielej pójść do góry – komentuje Andrzej Cisło.

Sprawdź w LEX: Czy technik dentystyczny wykonujący protezy i aparaty ortodontyczne na rzecz gabinetów stomatologicznych na swoim materiale, może opodatkować przychody ryczałtem? >

Waldemar Kraska zapowiada także refundowanie nowego rodzaju protez. Podkreśla, że resort zdrowia jest w trakcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych (prace wewnętrzne w resorcie), które zakłada wprowadzenie nowych świadczeń, m.in.

  • protezy całkowitej górnej o charakterze overdenture opartej na zabezpieczonych korzeniach
  • protezy całkowitej dolnej o charakterze overdenture opartej na zabezpieczonych korzeniach

Andrzej Cisło wyjaśnia, że protezy te wykorzystują resztki zębów, jako elementy mocujące .Taka proteza może być mniejsza, wygodniejsza, i przenosi nacisk na kość, odciążając błonę śluzową.  

Jego zdaniem obecnie problem stanowią częściowe protezy akrylowe na żuchwach, które refunduje NFZ.

– Taka proteza uciska śluzówkę. Pacjenci noszą ją niechętnie, bo jest niewygodna. Często decydują się na protezę szkieletową wykonaną prywatnie, a proteza akrylowa np. w żuchwie wykonana za publiczne pieniądze jest odkładana na półkę. Należałoby więc raczej zacząć od refundacji protez częściowo podpartych, czyli szkieletowych (z metalu) lub uczynienie precedensu w postaci zezwolenia na dokonanie przez pacjenta dopłaty do tej protezy. W odróżnieniu do protez akrylowych, pacjenci je noszą – mówi Andrzej Cisło.

Zauważa przy tym, że nie jest jeszcze jasne, czy protezy overdenture będą w powszechnym koszyku świadczeń, czy tylko w ramach leczenia specjalistycznego.

W cytowanym wcześniej badaniu posiadanie protez deklarowało osiem na 10 osób z częściowymi brakami zębów. Wśród osób z bezzębiem odsetki te były wyższe i wynosiły odpowiednio 95,2 (kobiety) i 89,7 (mężczyźni).

Sprawdź w LEX: Czy w ramach NFZ należy się naprawa sklejenia pękniętej protezy (nie ma potrzeby dostawiania dodatkowych zębów)? >>>