Okręgowy sąd lekarski uznał Marka A. (dane zmienione) za winnego tego, że sporządził prywatną opinię psychiatryczną bez uprzedniego badania osobistego i wglądu w dokumentację medyczną pacjentki. Działanie to było sprzeczne z art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Przepis ten stanowi bowiem, że orzeczenie o stanie zdrowia osoby z zaburzeniami psychicznymi, opinię lub skierowanie do innego lekarza lub psychologa albo podmiotu leczniczego lekarz może wydać wyłącznie na podstawie uprzedniego osobistego zbadania tej osoby.

Mając powyższe na uwadze, okręgowy sąd lekarski uznał, że Marek A. popełnił przewinienie zawodowe i wymierzył mu za to karę ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza poprzez zakaz wydawania opinii i orzeczeń lekarskich na okres sześciu miesięcy.

Sprawdź w LEX: Kto może złożyć wniosek do sądu rodzinnego o skierowanie do szpitala osoby bez jej zgody? >

 

Sąd lekarski zmienił karę na surowszą

Wydane w tej sprawie orzeczenie zostało zaskarżone przez lekarza, który twierdził, że sporządzony przez niego dokument nie był opinią psychiatryczną w przedmiocie stanu zdrowia. Odwołanie wniosła też pacjentka, która wskazała, wymierzona kara jest nieadekwatna w stosunku do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu oraz nieuwzględnienia wyrządzonej jej krzywdy.

Czytaj też w LEX: Przewinienia zawodowe lekarzy >>

Naczelny Sąd Lekarski postanowił zmienić zaskarżone orzeczenie w zakresie kary i wymierzył obwinionemu karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres jednego roku. Marek A. nie zgodził się z tym orzeczeniem, więc jego pełnomocnik złożył kasację. Tym samym sprawa trafiła na wokandę Sądu Najwyższego.

Czytaj także: Odpowiedzialność karna lekarza - taka sama na etacie i na kontrakcie >>>

Nie było wątpliwości co do kwalifikacji dokumentu

SN ocenił, że sądy obu instancji słusznie nie miały wątpliwości co do tego, że dokument zatytułowany jako opinia psychiatryczna jest nią w rzeczywistości. Dokument ten obejmował bowiem elementy składowe, które powinna zawierać opinia psychiatryczna (tj. dane badanego, ocena jego stanu zdrowia, rozpoznanie psychiatryczne oraz dane sporządzającego). Sąd zwrócił uwagę, że z art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego wynika, że lekarz może wydać orzeczenie o stanie zdrowia, opinię lub skierowanie wyłącznie na podstawie uprzedniego osobistego badania. Obwiniony nie kwestionował braku osobistego badania pacjentki. 

Czytaj w LEX: Tajemnica psychiatryczna >

 

Nowość
Nowość

Paweł Drembkowski, Błażej Kmieciak, Radosław Tymiński

Sprawdź  

Nagrania i stenogramy nie zastąpią osobistego badania 

Sporządzając sporną opinię psychiatryczną, lekarz opierał się wyłącznie na nagraniach i stenogramach, które otrzymał od męża pacjentki. SN stwierdził, że materiały te nie są substytutem osobistego badania lekarskiego czy też dokumentacji medycznej. Nie są one też miarodajne i pozbawione wątpliwości w zakresie ewentualnych manipulacji kierunkiem wypowiedzi osoby nagrywanej. Tym samym materiały te nie mogły stanowić samoistnej podstawy do sporządzenia opinii psychiatrycznej. Mając powyższe na uwadze, SN oddalił kasację jako oczywiście bezzasadną.

Postanowienie SN z 29 listopada 2022 r., sygn. akt II ZK 111/22

Czytaj w LEX: Opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą - obowiązki świadczeniodawców​ >