Jednocześnie procedowana jest w parlamencie (obecnie w Senacie) ustawa określająca zasady przystąpienia do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dla osób, które ukończyły (lub rozpoczęły) szkolenia podyplomowe z psychoterapii.  

Psychoterapia według ścieżki Ministerstwa Zdrowia

24 czerwca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowiaWprowadziło ono nową dziedzinę szkolenia specjalizacyjnego - psychoterapia.

Czytaj także na Prawo.pl: Będzie nowa ścieżka kształcenia psychoterapeutów - powstaje wbrew środowisku
Do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapia będą mogły przystąpić osoby, które posiadają tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany na kierunku:

  • lekarskim,
  • lekarsko-dentystycznym,
  • pielęgniarstwo, położnictwo,
  • psychologia, pedagogika,
  • praca socjalna, socjologia,
  • resocjalizacja,
  • nauki o rodzinie.

To nowa ścieżka obok systemu uzyskiwania kwalifikacji, nad którym pieczę sprawują stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów. Środowisko obawia się, że efektem będzie większy chaos w psychoterapii finansowanej ze środków publicznych.

Sprawdź w LEX: Czy psychoterapeuta świadczący usługi na rzecz osób fizycznych powinien zakupić kasę fiskalną po przekroczenia limitu w wysokości 20 000 zł? >

Na etapie konsultacji projektu, Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt oceniał, że regulacja zawodu przez rozporządzenie jest wadliwa prawnie. Powoływał się przy tym na opinię mec. Marcina Bartnickiego, który zauważył, że w skrajnym przypadku projekt może być interpretowany jako uniemożliwiający osobom nieposiadającym tytułu specjalisty w dziedzinie psychoterapii prowadzenia psychoterapii, co stanowi naruszenie zasady ochrony praw nabytych.

 


Czytaj także na Prawo.pl: Demontaż zawodu psychoterapeuty - ważność uprawnień pod znakiem zapytania

W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznacza, że po wejściu w życie rozporządzenia ustanawiającego psychoterapię nową dziedziną szkolenia specjalizacyjnego bez zmian pozostaje możliwość uzyskania certyfikatu na rynku komercyjnym.

- Osoby, które uzyskały uprawnienia do udzielania świadczeń z zakresu psychoterapii na dotychczasowych zasadach, będą mogły przystąpić - po spełnieniu określonych warunków - do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii i uzyskać tytuł specjalisty - podkreśla. 

Prawo.pl zapytało także, czy NFZ będzie refundował świadczenie udzielane przez psychoterapeutę certyfikowanego przez stowarzyszenia.

- Obecnie nie planujemy zmian w zakresie wymagań wobec psychoterapeutów określonych w koszyku świadczeń gwarantowanych - odpowiada rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Sprawdź w LEX: Czy psycholog/psychoterapeuta zatrudniony w prywatnym Ośrodku Profilaktyki i Psychoedukacji ma kompetencje, aby założyć Niebieską Kartę? >

Zmiany dotyczące psychoterapeutów

Na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się ustawą o niektórych zawodach medycznych. Precyzuje ona, że osoba, która przed jej wejściem w życie ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych, w szczególności:

  • metodą terapii humanistycznodoświadczeniowej,
  • lub integracyjnej,
  • ub poznawczo-behawioralnej,
  • lub psychoanalitycznej,
  • lub psychodynamicznej,
  • lub systemowej,

w wymiarze co najmniej 1200 godzin, albo rozpoczęła podyplomowe szkolenie (szczegóły w ustawie) może przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii, zgodnie z przepisami ustawy z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Sprawdź w LEX: Jaką stawkę VAT powinien zastosować psychoterapeuta, korzystający ze zwolnienia z VAT, przy refakturze kosztów na pozostałych psychoterapeutów? >>>

Oprócz osób, które uzyskały specjalizację w ramach nowej ścieżki (określonej w rozporządzeniu ministra zdrowia) psychoterapię będzie mogła - zgodnie z tą ustawą - prowadzić osoba posiadająca certyfikat psychoterapeuty, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • a) posiada tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra,
  • b) udokumentuje ukończenie podyplomowego szkolenia w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych (co najmniej 1200 godzin, psychoterapia własna, doświadczenie własne, superwizja, staże) albo ukończenie takiego szkolenia rozpoczętego przed 1 stycznia 2024 r. i ukończonego do 31 grudnia 2028 r. albo ukończenie szkolenia przed 2012 r. w wymiarze czasu określonym w programie szkolenia)
  • c) zdała egzamin certyfikujący.

Podczas prac w Senacie senator Dorota Czudowska (PiS) zgłosiła poprawkę doprecyzowującą te zmiany. 

Psychoterapię będzie mogła prowadzić także osoba, która ubiega się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • a) posiada tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra 
  • b) posiada status osoby odbywającej szkolenie podyplomowe i zaświadczenie wydane przez podmiot prowadzący to szkolenie o ukończeniu co najmniej 2 roku tego szkolenia
  • c) uczestniczy w superwizji psychoterapii i posiada zaświadczenie w tym zakresie wystawione przez superwizora psychoterapii

Sprawdź w LEX: Czy psychoterapeuta, a nie terapeuta pedagogiczny, może być zatrudniony w szkole podstawowej w oparciu o umowę zlecenie? >>>

 

Dwa równoległe systemy kształcenia psychoterapeutów

Psychoterapeuci podkreślają, że wprowadzenie specjalizacji tworzy system uzyskiwania kwalifikacji, funkcjonujący równolegle do istniejącej od dziesięcioleci sprawdzonej struktury szkolenia i certyfikacji oraz ciągłego doskonalenia zawodowego. Pieczę nad nim sprawują obecnie stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów.

Postulatem środowiska jest ustawa, która ureguluje zawód psychoterapeuty. 

Czytaj także na Prawo.pl: Psychoterapeuci rozważają daleko idącą reformę zawodu

CMKP wyjaśnia, że program szkolenia specjalizacyjnego powstanie z udziałem konsultanta krajowego w tej dziedzinie lub jego przedstawiciela. Wynika to z ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. 

Konsultanta w dziedzinie psychoterapii jednak jeszcze nie ma. Powołani są konsultanci krajowi w dziedzinie psychoterapii uzależnień i psychoterapii dzieci i młodzieży. 

Oprócz programu szkolenia specjalizacyjnego opracowane mają zostać także warunki uzyskania akredytacji dla jednostek, które planują szkolenie specjalistów w tej dziedzinie.

Sprawdź w LEX: Do jakiej grupy zawodowej i współczynnika należy zakwalifikować specjalistę terapii uzależnień zatrudnionego w Poradni Leczenia Uzależnień? >

 

Paweł Drembkowski, Błażej Kmieciak, Radosław Tymiński

Sprawdź