Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
lekarz laptop stetoskop

Rejestry medyczne tak, kosztowna rada – nie

Niekomercyjne rejestry są obecnie najlepszym miernikiem jakości w ochronie zdrowie – uważa prof. Marian Zembala, były minister zdrowia. Ma być ich więcej za sprawą projektu przygotowanego przez resort zdrowia. Problem w tym, że zdaniem ekspertów zamiast uporządkować obecne regulacje, rządowa propozycja tworzy jedynie nowe, dobrze wynagradzane stanowiska.
anna gawronska

Gawrońska: Strategia Zdrowa Przyszłość dobrze zdefiniowana, ale bez rozwiązań na przyszłość

W przygotowanym przez rząd programie sytuacja systemu opieki zdrowotnej została rzetelnie przedstawiona, w pełni odzwierciedlając problemy, z którymi się borykamy. Nie wystarczy jednak monitorowanie zdarzeń niepożądanych, potrzebne jest ustalenie ich przyczyn i wyciąganie wniosków na przyszłość - mówi dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia
opaska pacjent szpital

Szpitale całkowicie zakazują odwiedzin - to bezprawne

Dyrektorzy szpitali, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów mogą mieć problemy. Zgodnie z przepisami można bowiem jedynie ograniczyć wizyty najbliższych. Aby placówki wiedziały, jak postępować, a pacjenci - znali swoje prawa, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny pracują nad rekomendacjami w tej sprawie.
szczepienia dzieci 0001

Zaszczep się i żyj normalnie! – kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień

Zaszczep się i żyj normalnie! To kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień – poinformowało w piątek, 20 sierpnia, w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy spot ukazał się w piątek, 20 sierpnia. Jak twierdzi CIR, przekaz kampanii jest prosty i dosadny – odrzucenie szczepienia to odpowiedzialność za kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia.
zdrowie zlot stetoskop

Opieka koordynowana ma być, ale finansowania brak

Od 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że przepis będzie martwy, bo w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma ani złotówki na jego realizację.
mammografia

Białostockie Centrum Onkologii umówi pacjentki na mammografię

Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w Polsce platformę przez którą lekarze rodzinni mogą zgłaszać pacjentki na badania profilaktyczne piersi. Potem Centrum kontaktuje się z nimi i umawia termin wizyty w Poradni Chorób Piersi. Obecnie to kobiety samodzielnie muszą umawiać się na badania, co często odkładają je na później.
aptekarki komputer

Przeglądy lekowe - dobry pomysł psują złe założenia

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Chodzi o to, by farmaceuci weryfikowali, czy brane przez pacjenta liczne leki są dla niego odpowiednie. Pomysł jest bardzo dobry, bo znacznie odciąży lekarzy. Problem w tym, że program ma pełno luk, które sprawią, że może nie zadziałać.
marek balicki

Reforma psychiatrii bez wsparcia Marka Balickiego

Od wtorku Marek Balicki nie jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii. Jak ustaliło Prawo.pl, Adam Niedzielski odwołał go na jego wniosek złożony w czerwcu. Obecnie więc za reformę tej ważnej dziedziny, zwłaszcza w czasie pandemii, odpowiada jedynie zespół doradczy ministra zdrowia, któremu przewodniczy zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego MZ.

CBOS: 62 proc. Polaków skorzystało podczas pandemii z teleporad

W czasie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej 62 proc. Polaków przynajmniej raz skorzystało z telefonicznej porady lekarskiej. 49 proc. odbyło osobistą wizytę u lekarza – wynika z sondażu CBOS. Przynosi on też informację, że korzystanie z porad lekarskich jest bardziej powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem, a najmniej wśród tych z wykształceniem podstawowym.
medycyna stetoskop strzykawka plaster krew

RPO: Nie można ograniczać praw niezaszczepionych studentów

Uczelnie nie mogą różnicować sytuacji studentów zaszczepionych i niezaszczepionych, nie ma ku temu podstaw prawnych - uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, który skierował w tej sprawie pismo do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Apeluje jednak o stworzenie wspólnych zasad. Zwrócił się też do MEiN o podjęcie działań legislacyjnych.
karetka ambulans pogotowie

Ministerstwo Zdrowia powołało specjalny zespół w sprawie ratownictwa medycznego

Resort zdrowia opublikował zarządzenie o utworzeniu Zespołu, który zajmie się opracowywaniem zmian organizacyjnych w ratownictwie medycznym. Zarządzenie wchodzi właśnie w życie, a pierwsze posiedzenie ma zostać zwołane do końca trzeciego tygodnia sierpnia br. Zespół zakończy swoją działalność nie później niż 30 listopada 2021 roku.
sygnalista donosi

Choć osoba głucha jest zdolna do pracy, w Polsce łatwo jej nie znajdzie

Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa
operacja

LUX MED Onkologia z pozwoleniem na transplantologię

LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Tym samym niebawem dołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Firma zapowiada rozpoczęcie prac nad uruchomieniem Centrum Terapii Komórkowych, które w 2022 r. ma kwalifikować do zabiegów pierwszych chorych.
mammografia

UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia przez Lux Med lecznic w Toruniu

Przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed z Torunia może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice - ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zastrzega jednak, że te wątpliwości nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.
pawel kazmierczyk

Kaźmierczyk: Szpitale zyskają na ujednoliceniu opasek identyfikujących i monitoringu

W sprawie opasek identyfikujących pacjentów warto przyjąć powszechny standard, wypracowany w gronie przedstawicieli m.in. świadczeniodawców i organizacji pacjenckich, by nie dochodziło do tego, że w każdym szpitalu ten sam pacjent będzie miał różny zakres danych na opasce. Większe możliwości w stosowaniu monitoringu też poprawią bezpieczeństwo, o ile nie będą nadużywane
opaska pacjent szpital

NSA: Szpital ma obowiązek przeciwdziałać zakażeniom u pacjentów

Szpitale mają obowiązek wykonywania badań przesiewowych pacjentów, aby ustalić, czy w środowisku szpitalnym występują dane patogeny, a następnie zrewidować dotychczasowy sposób działania, by nie dopuścić do zakażeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że konieczne było wdrożenie procedury pozwalającej na szybkie wykrycie źródła zakażenia i izolację chorego.
lekarka stetoskop pacjent szpital

WSA: Obciążenie pacjenta kosztami leczenia niemożliwe po 5 latach

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał decyzję, którą ustalił obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Rozstrzygnięcie to zostało wyeliminowane z obrotu prawnego, a prowadzone w tej sprawie postępowanie administracyjne umorzono. Organ nie mógł bowiem wydać takiego rozstrzygnięcia z uwagi na upływ pięciu lat od pobytu pacjenta w szpitalu.
e stetoskop

Pocovidowcy dostaną e-stetoskopy, ale bez dodatkowego oprogamowania

Wkrótce tysiąc elektronicznych stetoskopów trafi do chorych na przewlekłe choroby płuc po przebytym COVID-19. To w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Elektroniczne stetoskopy otrzyma 30 placówek, które zakwalifikowały się do programu. Sprzęt będzie stosowany w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady z wykorzystaniem platformy Domowa Opieka Medyczna.
koronowirus szczepionka

Będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wybranych osób i grup zawodowych

Ministerstwo Zdrowia chce zapobiegać grypie w sezonie 2021/2022, wprowadzając szczepienia ochronne. Objęte nimi będą m.in. osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, funkcjonariusze i żołnierze oraz osoby urodzone nie później niż w 1946 r. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 r.
adam niedzielski

Niedzielski: Rada Medyczna rekomenduje podanie trzeciej dawki szczepionki

Rada Medyczna zarekomendowała podanie trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym na koronawirusa – poinformował w czwartek, w radiu RMF FM Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zapewnił, że stara się wyważyć, ile jest w tym wartości dodanej dla zdrowia publicznego, a ile - interesu firm farmaceutycznych, które chcą sprzedać więcej.