Apple na celowniku - UOKiK sprawdza nową politykę prywatności

Rynek i konsument

Czy nowe zasady polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych wprowadzone przez Apple na urządzeniach z systemem iOS mogą naruszać konkurencję? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

13.12.2021

Pandemia to kryzys - może być więcej upadłości konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument

W czasach trudnych część ludzi bogaci się, zaś część staje się gospodarczymi bankrutami. Często kryzys wyciąga rękę również po tych, którzy dotychczas radzili sobie średnio, utrzymując się na krawędzi bankructwa, wpadli już wcześniej w pułapkę nawarstwiających się zadłużeń jednak podejmowali starania wyjścia z finansowych tarapatów. W przyszłym roku może być więcej upadłości konsumenckich.

11.12.2021

Szczyt w Katowicach ogłosił deklarację w sprawie bezpieczeństwa internetu

Rynek i konsument Nowe technologie

Zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność internetu, w tym m.in. zagadnienia cyberbezpieczeństwa, cyberprzestępczości i przemocy w sieci - to kluczowe wnioski zakończonego w piątek w Katowicach 16. Szczytu Cyfrowego IGF 2021. Jego gospodarz, Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła "deklarację katowicką" w tej sprawie.

10.12.2021

UE: Bezpłatny roaming będzie przedłużony na następne 10 lat

Rynek i konsument Prawo unijne

Przez następne 10 lat podczas podróży po Unii Europejskiej obywatele państw członkowskich będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwoli na to porozumienie w tej sprawie, które zostało wypracowane w czwartek przez negocjatorów z Rady i Parlamentu Europejskiego.

10.12.2021

Bohdan Pretkiel nowym Rzecznikiem Finansowym

Rynek i konsument Finanse

Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw instytucji finansowych, powołał 7 grudnia Pana Bohdana Pretkiela na stanowisko Rzecznika Finansowego. Kadencja Rzecznika trwa 4 lata. Ta nominacja to skutek powołania dotychczasowego rzecznika, prof. Mariusza Goleckiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

09.12.2021

UOKiK ukarał firmę telefoniczną za podszywanie się pod dotychczasowego operatora

Rynek i konsument

Operator telefoniczny TeleGo wprowadzał konsumentów w błąd - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że przedstawiciele firmy podawali się za dotychczasowego operatora i nie wydawali konsumentom dokumentów umowy, prezes Urzędu nałożył na nią kary o łącznej wartości prawie 8 mln złotych.

09.12.2021

Ustawa mająca ograniczyć w 2022 r. wzrost cen gazu podpisana

Rynek i konsument

Zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, będących następstwem dynamicznego wzrostu cen paliw gazowych na rynku europejskim, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego - cele podpisanej przez prezydenta nowelizacji Prawa energetycznego.

08.12.2021

Ustawa antylichwiarska uderzy w e-handel

Prawo cywilne Rynek i konsument

Projekt skierowanej przez rząd do Sejmu ustawy, która ma przeciwdziałać lichwie, zawiera rozwiązania, które ograniczą kupowanie na raty w internecie. Konsumentom znacznie trudniej będzie o kredyt, a każdy udzielający kredytu konsumenckiego będzie musiał odebrać od konsumenta oświadczenie o jego dochodach i wydatkach. Ma być ono potem integralną częścią umowy kredytowej.

08.12.2021

Limity pandemiczne będą obniżone do 30 proc., a firmy mają weryfikować zaszczepionych

Rynek i konsument Koronawirus

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział we wtorek, że od 15 grudnia zostaną obniżone z 50 do 30 proc. limity obowiązujące w gastronomii, hotelach, w instytucjach kultury oraz w obiektach sportowych. Zwiększenie tego limitu będzie możliwe tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Ten ostatni będzie musiał stworzyć mechanizm takiej weryfikacji.

07.12.2021

Prezydent podpisał ustawę o ułatwieniach w handlu dla rolników

Rynek i konsument

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników. Nowe przepisy mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych do tego celu miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Miejsca do takiego handlu wyznaczy rada gminy w drodze uchwały, a rolnicy mają być zwolnieni z opłaty targowej.

07.12.2021

Hotelarze apelują o zniesienie limitów oraz zmianę przepisów dotyczących paszportów covidowych

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Zachowanie ciągłości prowadzenia działalności oraz pilne wydanie uregulowań umożliwiających hotelom w najbliższym czasie powrót do świadczenia usług w pełnym zakresie oraz doprowadzenie do spójności przepisów rozporządzenia z przepisami o ochronie danych osobowych, w kontekście sprawdzania paszportów covidowych – to postulaty Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

07.12.2021

Wycieczki w niebezpieczne miejsca - biuro podróży odpowiada, ubezpieczyciel nie zawsze

Prawo cywilne Rynek i konsument

Pakistan, Sudan Południowy, Jemen, a nawet Syria. Biura podróży organizują wyjazdy do miejsc, które uważane są za niebezpieczne. Organizator odpowiada w takich sytuacjach, jeśli turysta ucierpi na skutek zamieszek. W przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i braku możliwości zapewnienia powrotu podróżnych do kraju - organizator turystyki powinien zapewnić na trzy noce zakwaterowania.

04.12.2021

Dr Matczuk: Influencerzy pod lupą, reklamy w mediach społecznościowych wymagają zasad

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Influencerzy mają istotny wpływ na decyzje podejmowane przez konsumentów, zwłaszcza tych najmłodszych, dla których nierzadko są idolami, których chcą naśladować. UOKiK chce uporządkować rynek treści sponsorowanych, tak aby influencerzy rzetelnie i odpowiedzialnie podchodzili do swoich przekazów, a konsumenci nie byli wprowadzani w błąd lecz dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co obiektywną recenzją i opinią.

04.12.2021

Rząd przygotowuje wsparcie dla rodzin wrażliwych energetycznie

Pomoc społeczna Rynek i konsument Domowe finanse

Ochrona odbiorców w związku z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej - to cel przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o dodatku osłonowym, który, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych, Rada Ministrów ma przyjąć w grudniu. Dzięki ustawie wsparcie ma trafić do około 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie.

03.12.2021

Umowy zawierane przez internet w imieniu przedsiębiorcy - potrzebna zmiana przepisu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy zawieraniu umowy z przedsiębiorcą, w imieniu którego działa jego pracownik, nie można automatycznie zakładać, że dokonane czynności prawne, czy też ustalenia będą prawnie wiążące. Osoba taka powinna być upoważniona do działania w imieniu przedsiębiorcy. Dodatkowe problemy pojawiają się, gdy umowa taka zawierana jest przez internet czy telefonicznie. Przydałaby się też zmiana przepisu.

30.11.2021

UOKiK bierze się za nielegalne praktyki influencerów

Rynek i konsument

Informowanie o nieistniejących promocjach, ukrywanie istotnych cech produktu, niesłuszne wyolbrzymianie właściwości lub przeznaczenia reklamowanego produktu czy oferowanie rzeczy szkodliwych bądź niebezpiecznych dla zdrowia - takie działania influencerów w mediach społecznościowych nazywane są: scam. Właśnie przygląda się im Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

29.11.2021

Ograniczenia dla firm pożyczkowych korzystne dla lombardów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Im gorzej dla firm pożyczkowych, tym lepiej dla lombardów. Brak regulacji tych ostatnich to dla nich świetlana przyszłość, już obecnie rzeczywiste oprocentowanie pożyczek potrafi tam przekraczać 500 proc. w skali roku. Brakuje instrumentu, który pozwoliłby na monitorowanie, czy w tego typu punktach nie dochodzi do nadużyć. Natomiast będą kolejne ograniczenia dla firm pożyczkowych, które nie obejmą lombardów.

27.11.2021

Senat przyjął własny projekt zmiany ustawy o OZE

Rynek i konsument

Senat przyjął w piątek własny projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zakłada on m.in. rozliczenia prosumentów ze sprzedawcą w stosunku jeden do jednego oraz określenie zasad i okresów rozliczeń w umowach. Senackim projektem zajmie się teraz Sejm. Tego samego dnia Senat odrzucił uchwaloną przez Sejm ustawę przewidującą mniej korzystne zasady w rozliczaniu prosumentów.

26.11.2021