Ubezpieczenie kosztów rezygnacji podróży nie pomoże w razie wojny

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Rośnie popularność polis, które zapewniają zwrot kosztów imprezy turystycznej czy przelotu, jeśli klient z ważnych przyczyn zrezygnuje w podróży. Przyczyny te jednak muszą leżeć po stronie klienta, więc polisa nie zadziała, gdy rezygnacja wynikać będzie z obaw o strajk kontrolerów lotów czy o to, że w jakimś regionie świata wybuchnie wojna.

01.05.2022

Pseudoekologiczny marketing zagrożeniem dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Postarzanie produktów, pseudoekologiczny marketing, czy brak przejrzystości i wiarygodności oznakowań - to wprowadzające w błąd praktyki handlowe, z którymi często spotykają się konsumenci. Stawiają one w niekorzystnej sytuacji zarówno nabywców, jak i przedsiębiorców, którzy oferują rzeczywiście zrównoważone produkty w porównaniu z tymi, którzy ich nie oferują - pisze radca prawny Eliza Iwaniszyn.

30.04.2022

Kontrolerzy będą nadzorować loty, ale wakacje i odszkodowania za już odwołane - niepewne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kontrolerom lotów i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej udało się osiągnąć czasowe porozumienie, do 10 lipca, i wydaje się, że pasażerom uda się wylecieć na zaplanowaną majówkę. Dalsza przyszłość nie jest jednak oczywista. Pasażerowie, którym nie udało się wylecieć na urlop z powodu odejścia z pracy kontrolerów lotów, nie mogą liczyć na odszkodowania od przewoźnika, ale otrzymają zwrot pieniędzy za bilet.

28.04.2022

Sejm za ustawą, która ma poprawić jakość żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowemu prawu mają powstać elektroniczne książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt.

28.04.2022

UOKiK sprawdzi "tarczę antyinflacyjną" Biedronki

Rynek i konsument

Jeśli na naszej liście 150 najczęściej kupowanych produktów znajdziecie produkt w niższej cenie regularnej w innym sklepie ZWRÓCIMY WAM RÓŻNICĘ” – zapewnia właściciel sieci Biedronka, reklamując to jaką swoją "tarczę antyinflacyjną", nawiązującą nazwą do rządowego programu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy to jest oferta korzystna dla klientów.

28.04.2022

Operatorzy komórkowi zwrócą konsumentom opłaty za usługi dodatkowe

Rynek i konsument Nowe technologie

Firmy Netia, Orange i Play oddadzą konsumentom opłaty za włączane bez ich wyraźnej zgody usługi dodatkowe. Do tego wszystkie reklamacje będą pozytywnie rozpatrzone, zmienią się też standardy informowania konsumentów o płatnych usługach. Do takich działań zmusił je Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

21.04.2022

SA: Umowa o kredyt frankowy może być nieważna, więc wiąże się z roszczeniem o zwrot środków

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Jeżeli sąd uzna, że umowa kredytu indeksowanego we frankach jest nieważna, to winien ocenić roszczenie o zwrot spłaconych środków pieniężnych. W świetle tego, że przysługiwałoby powodowi niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie jest dłużnikiem pozwanego banku z tytułu zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty kredytu - stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

21.04.2022

Rzecznik Finansowy sprawdza, czy można wyłączyć ofertę „kredyt na klik”

Rynek i konsument Finanse

Niektóre banki oferują szybkie kredyty, które klienci mogą otrzymać w bankowym serwisie transakcyjnym, bez kontaktu z pracownikiem banku. Udzielane są automatycznie, a ich limity banki ustalają na podstawie znajomości sytuacji finansowej własnego klienta. Rzecznik Finansowy chce wiedzieć, czy klienci mogą zrezygnować z opcji „kredytu na klik” w posiadanej ofercie dostępnych produktów bankowych.

20.04.2022

Prezes UOKiK pierwszy raz tymczasowo zablokował informacje o niebezpiecznej dla konsumentów ofercie

Rynek i konsument

Prezes UOKiK nakazał przedsiębiorcy czasowe usunięcie określonych informacji ze strony internetowej i Facebooka oraz zaniechanie ich przekazywania. Jest to pierwszy przypadek skorzystania z tego typu kompetencji w sprawie z zakresu ochrony konsumentów. Czy możemy spodziewać się, że organ w przyszłości będzie częściej sięgał po ten mechanizm? - zastanawia się Weronika Herbet-Homenda.

15.04.2022

KE proponuje ochronę własności intelektualnej wyrobów rzemieślniczych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Europejska zaproponowała pierwsze w historii ramy ochrony własności intelektualnej w przypadku wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. Wśród chronionych w ten sposób produktów ma znaleźć się m.in. ceramika z Bolesławca. Podstawę tych ram mają stanowić oryginalność i autentyczność tradycyjnych praktyk w regionach, z których produkty te pochodzą.

13.04.2022

UOKiK: Pożyczka dla firmy to nie obligacje społeczne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Spółka Obligacje Społeczne ma usunąć ze swoich stron treści sugerujące, że jej oferta dotyczy obligacji oraz dodać informacje o ryzyku. Nakazał to firmie Prezes UOKiK, według którego ta oferta nie ma nic wspólnego z obligacjami i polega na tym, że konsumenci udzielają pożyczek tej firmie. Decyzja ma zapobiec poważnym i trudnym do usunięcia zagrożeniom dla zbiorowych interesów konsumentów.

13.04.2022

Sześć miesięcy na zmianę reklam leków - będą nowe ostrzeżenia

Rynek i konsument Farmacja

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu - ta formułka w reklamach leków zniknie za pół roku. W zamian pojawią trzy nowe do wyboru. Zdaniem branży to kosztowne zmiany, które nie są dobrze uzasadnione. Ministerstwo Zdrowia jednak ma inne zdanie.

13.04.2022

Restrukturyzacja Idea Bank S.A. - RPO wsparł skargi kasacyjne obligatariuszy GetBack

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse

Osoby poszkodowane działaniami GetBack S.A. mają prawo do zbadania przez sąd sprawy przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A. WSA prowadził zaś sprawę tak, że w wielu aspektach ograniczył możliwość skutecznej ochrony praw poszkodowanych. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma też wątpliwości co do stanowiska WSA w świetle wymagań prawa unijnego.

12.04.2022

UOKiK grozi firmie karami za obietnice nierealnych zysków na hodowli krów

Rynek i konsument

Firma miała tylko kilka krów, ale chwaliła się, że posiada już kilkaset sztuk bydła, a w ciągu 3-4 lat zamierza powiększyć stado do 10 tys. sztuk. I zachęcała do udzielania jej pożyczek na zakup bydła mlecznego z obietnicą zarobku do 16 proc. rocznie. Za wprowadzanie konsumentów w błąd UOKiK grozi spółce karą do 10 proc. rocznego obrotu, a jej prezesowi – do 2 mln zł.

12.04.2022

Na razie bez zakazu przedrostków "eko" przy sprzedaży węgla

Środowisko Rynek i konsument

Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne, tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań, jakie zaproponował resort klimatu i środowiska, chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Jednak z powodu wojny na Ukrainie nie wejdą one na razie w życie.

11.04.2022

Agent sam sobie sprzedał polisolokatę, ale spór z ubezpieczycielem wygrał

Prawo cywilne Rynek i konsument

Małżeństwo, które zawierało umowy na polisolokaty, straciło na tym przeszło 230 tys. zł. Sąd potraktował ich najpierw jako przedsiębiorców, a potem jako konsumentów i roszczenie uwzględnił. Sąd drugiej instancji podkreślił: Nie można im też przypisać statusu konsumenta „szczególnego”, o większej wiedzy, mimo że mąż był agentem ubezpieczeniowym i sam sobie sprzedał pakiet, biorąc prowizję.

11.04.2022

SN: Przedawnienie roszczeń syndyka SKOK po trzech latach

Prawo cywilne Rynek i konsument

W stosunku do byłego członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej syndyk kasy nie może domagać się wyrównania różnicy między wkładem zadeklarowanym, a wkładem wpłaconym. Ponadto - roszczenia syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przedawniają się w terminie trzy – letnim, a nie 10 – letnim - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

08.04.2022

Inspekcja Handlowa zarzuca restauracjom nierzetelną obsługę

Rynek i konsument

Nieprzestrzeganie przepisów o uwidacznianiu cen, stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych, nieprzestrzeganie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nieprzestrzeganie przepisów o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych - takie m.in. nieprawidłowości stwierdzili kontrolerzy w blisko połowie lokali gastronomicznych.

08.04.2022

TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie płaci przewoźnik obsługujący lot

Prawo cywilne Rynek i konsument Transport

Pasażerowie opóźnionego lotu mogą żądać odszkodowania od przewoźnika lotniczego spoza Unii Europejskiej, jeżeli wykonuje on całość lotu w imieniu przewoźnika unijnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Według TSUE, lot obejmujący kilka segmentów i będący przedmiotem jednej rezerwacji stanowi – do celów prawa pasażerów do odszkodowania przewidzianego w prawie Unii – jedną całość.

08.04.2022

NSA: Trzeba mieć dowody, żeby ukarać aptekę za współpracę z prasą

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

W lokalnej prasie ukazała się notatka i artykuł o działalności apteki. Publikacja tych materiałów została uznana za przemyślaną strategię marketingową. Tezę o współpracy właściciela apteki i redaktora miały wzmacniać domniemane relacje towarzysko-biznesowe. Inspekcja farmaceutyczna dopatrzyła się więc naruszenia zakazu reklamy i nałożyła karę pieniężną. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny.

08.04.2022