Emeryci EWK złożyli mało wniosków o świadczenie wyrównawcze

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. liczba wniosków, które wpłynęły do ZUS o świadczenie wyrównawcze dla emerytów EWK, wyniosła zaledwie 7,7 tys. Ministerstwo rodziny na etapie prac nad ustawą o świadczeniu wyrównawczym szacowało, że emerytury te pobiera ok. 25,3 tys. osób. Widać jednak, że szacunki były mocno zawyżone, a więc i wydatki na świadczenie wyrównawcze nie będą aż tak duże.

06.07.2022

Mamy mniej biednych emerytów – ZUS publikuje skutki tegorocznej waloryzacji

Domowe finanse Emerytury i renty

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. poprawiła sytuację wielu otrzymujących je osób. W porównaniu z marcem 2021 r., liczba pobierających świadczenia w najniższej wysokości spadła o 7,4 proc. Po waloryzacji największy odsetek emerytur – 16,6 proc. – mieści się w przedziale od 2 000,01 zł do 2 400 zł. Emerytury wyższe niż 5000 zł pobiera prawie 16 proc. mężczyzn i niewiele ponad 3 proc. kobiet.

04.07.2022

GUS: 4,2 proc. wyniosła w Polsce w 2021 r. stopa ubóstwa skrajnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 2016 roku stopa ubóstwa skrajnego pozostaje na podobnym poziomie 4-5 proc. Odnotowano natomiast niewielki spadek zasięgu ubóstwa skrajnego z ok. 5 proc. osób w 2020 r. do ok. 4 proc. w 2021 r. oraz nieco większy – ubóstwa ustawowego z około 9 proc. do niecałych 7 proc. przy niezmienionym od 2018 roku progu tego ubóstwa – podał GUS.

01.07.2022

Rolnicy-emeryci poszkodowani przez zasady waloryzacji świadczeń - MRiRW sprawdza, czy zmiana reguł jest możliwa

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

RPO otrzymuje skargi od rolników-emerytów na temat waloryzacji ich emerytur po wprowadzeniu nowych zasad w marcu 2022 r. Gdyby waloryzowane było całe świadczenie, a nie wysokość emerytury podstawowej, emeryci mieliby więcej pieniędzy w portfelu. Po interwencji RPO, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawdza, czy zmiana reguł waloryzacji jest wykonalna.

30.06.2022

Zmiany w Polskim Ładzie mają przynieść niskie podatki także dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

W piątek 1 lipca 2022 r. wchodzą w życie ważne zmiany podatkowe, które obejmą emerytów i rencistów. Na zmianach zyska około 3,1 mln emerytów i rencistów, którzy za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie „na rękę” wielu z nich wzrośnie nawet o ponad 100 zł – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

30.06.2022

Brak jednego kryterium dochodowego - państwo nie wie, czy pomaga rzeczywiście potrzebującym

Pomoc społeczna Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Nie ma jednego wspólnego kryterium dochodowego i sposobu jego ustalania w świadczeniach rodzinnych, z pomocy społecznej, a nawet dla emerytów i rencistów. W efekcie państwo nie wie, czy pomoc trafia do tych, którzy faktycznie jej potrzebują. Nie wie też, kto wsparcia nie ma, choć powinien je otrzymać. Problemem jest też to, że kryteria te nie są jasne i nie są ze sobą powiązane.

30.06.2022

Lewiatan: Nie wyższy niż ustawowy wzrost płac i emerytur nie powinien znacząco przyspieszyć inflacji w 2023 r.

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

W 2023 roku płaca minimalna powinna wzrosnąć o ustawowy wskaźnik, co znacząco nie wpłynie na podwyższenie inflacji – uważa Konfederacja Lewiatan. I podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie utrzymania minimalnego wzrostu płacy minimalnej. Pracodawcy akceptują też propozycje wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie zakładanej inflacji, czyli 7,8 proc. i proponowany ustawowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2023 r.

29.06.2022

Rząd chce podnieść efektywny wiek emerytalny bez podnoszenia ustawowego, ale nie mówi jak

Domowe finanse Emerytury i renty

W KPO rząd zobowiązał się do promowania pracy po przekroczeniu ustawowego wieku emerytalnego. Reforma ma zostać wdrożona do końca 2024 r. Eksperci mówią m.in. o wydłużeniu ochrony przedemerytalnej na okres po osiągnięciu wieku emerytalnego czy o dodatkowych dniach urlopu finansowanego przez budżet państwa. Są zgodni, że konieczna jest dyskusja społeczna. Rząd jednak nie ujawnia swoich zamiarów.

29.06.2022

Prezydent podpisał ustawę o wypłacie 14. emerytury w 2022 roku

Domowe finanse Emerytury i renty

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 27 czerwca, ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z ustawą, dodatkowe świadczenie będzie zróżnicowane, a nie będzie przyznawane, jeżeli jego wyliczona wysokość będzie niższa nić 50 zł.

28.06.2022

Czternasta emerytura nie dla każdego, a odwołania nie ma

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

ZUS wydaje decyzje w sprawie czternastej emerytury tylko tym, którym ją wypłaca. Nieuprawnieni nie dostają decyzji o odmowie, a skoro jej nie mają – nie mogą odwołać się do sądu czy złożyć skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prawników, można zmusić Zakład do wydania decyzji, ale to będzie indywidualna droga przez mękę każdego „bogatego” emeryta. Prościej będzie, jeśli grupa posłów lub RPO zaskarży przepisy do TK.

28.06.2022

Ulga dla pracującego seniora także przez część roku

Emerytury i renty PIT

Podatnik może skorzystać z ulgi dla pracującego seniora przez część roku, a następnie przejść na opodatkowaną emeryturę. Nie straci on prawa do tej ulgi i nie będzie zobowiązany zapłacić podatku od kwoty, która została zwolniona od opodatkowania, czyli 85.528 zł, a dla rozliczających się według skali podatkowej łącznie z kwotą wolną aż 115 528 zł. Taką korzystną interpretację wydały organy skarbowe.

25.06.2022

Pracujących emerytów przybywa, ale rzeczywisty wiek emerytalny nadal niski

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W grudniu 2021 roku 812,9 tys. emerytów pracowało, z czego 527,1 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę – wynika z danych ZUS. W ciągu siedmiu lat nastąpił w tym zakresie wzrost o 40 proc., ale mimo to efektywny wiek emerytalny w Polsce nadal spada. Preferencja wprowadzona w Polskim Ładzie niewiele dała, dlatego rząd zobowiązał się w KPO do jego podwyższenia od 1 stycznia 2024 r.

23.06.2022

Uczeń i student może dorobić do renty rodzinnej, ale są limity

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zbliżające się wakacje to moment, kiedy uczniowie i studenci częściej podejmują pracę niż w roku szkolnym czy akademickim. Warto pamiętać o tym, że osoby, które pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą uważać na wysokość limitów dorabiania do świadczenia. Ich przekroczenie może spowodować, że kwota otrzymywanej renty zostanie zmniejszona, albo całkowicie zawieszona.

14.06.2022

Nie każdy wstępujący do wojska może liczyć na mundurową emeryturę

Emerytury i renty Prawo pracy Wojsko

Wynikająca z ustawy o obronie Ojczyzny możliwość zgłoszenia się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zapewnia pierwszeństwo przy powołaniu do służby zawodowej, co wielu osobom może wydać się atrakcyjne, m.in. z uwagi na emeryturę wojskową. Jeśli jednak nie będzie tej służby 25 lat, finalnie może skończyć z emeryturą wypłacaną przez ZUS.

14.06.2022

Senat poparł ustawę o 14. emeryturze

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Według ustawy otrzyma ją ok. 9 mln emerytów i rencistów. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczy ok. 11,4 mld zł. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

09.06.2022

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.

09.06.2022

Rządowa propozycja przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,7 proc.

Domowe finanse Emerytury i renty

Rządowa propozycja, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur to 9,7 proc. Ostateczna decyzja będzie znana na koniec stycznia przyszłego roku - poinformował w środę Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Jej przewidywany koszt dla budżetu państwa szacowany jest na około 28 mld zł.

08.06.2022

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych

Domowe finanse Emerytury i renty

O 281 miliardów złotych zwiększyły się stany kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont – o 7,07 proc. – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

08.06.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski