Stracił status bezrobotnego, bo szkolił się w WOT

Prawo pracy

Wojewoda Małopolski uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich ws. żołnierza, który stracił status bezrobotnego z powodu szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. RPO zwracał uwagę, że uposażenie za ćwiczenia powoduje jedynie zawieszenie za ten czas prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a nie pozbawia statusu osoby bezrobotnego.

20.08.2019

Ponad 700 tys. zł na wsparcie ekonomii społecznej

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

W tym roku na wsparcie ekonomii społecznej – w tym kursy, szkolenia i uprawnienia zawodowe - wydano już ponad 700 tys. zł - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zachęca do kontaktów z powiatowymi urzędami pracy i dowiadywania się o dostępność tych funduszy.

19.08.2019

Rekordowa liczba cudzoziemców w ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Ponad 644 tys. cudzoziemców było ubezpieczonych pod koniec czerwca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To jest o ponad 35 tys. więcej niż w marcu tego roku. - To nie jest efekt prac sezonowych, tylko tego, że Polska gospodarka pomimo pesymistycznych prognoz wciąż potrzebuje ludzi do pracy - podkreślają eksperci.

19.08.2019

MRPiPS: Wniosek o 500 plus nie wymaga dodatkowych dokumentów

Prawo rodzinne

Nie ma obowiązku dołączania do wniosku o 500 plus orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka – przypomina Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski takie od początku lipca można składać za pośrednictwem internetu. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

18.08.2019

Coraz więcej osób rezygnuje z etatu i staje się "wolnymi strzelcami"

Prawo pracy HR

W 2019 roku co dziesiąty respondent (10,6 proc.) planuje porzucić etat – umowę o pracę na rzecz freelancingu. Co szósty badany (17 proc.) pracuje jako wolny strzelec będąc studentem (14 proc.) lub uczniem przed maturą (3 proc.) - wynika z raportu Useme. Ponad połowa freelancerów ma jednak trudności z otrzymywaniem terminowych wypłat.

17.08.2019

NSZZ Policjantów ostrzega: Możliwy protest po zmianach w uzwiązkowieniu

Policja

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która zakłada pluralizm związkowym w służbach. Już niedługo związki zawodowe w policji będą mogły tworzyć m.in. NSZZ "Solidarność" czy OPZZ. Związkowcy z NSZZ Policjantów zapowiadają protest, bo obawiają się wejścia „Solidarności” do policji i bliskich związków tego związku z rządem.

16.08.2019

Nie będzie obniżenia emerytur wojskowych - prezydent

Prawo pracy

Andrzej Duda powiedział, że w tej chwili nie ma takich planów ani założeń, a doniesienia o możliwości obniżenia wojskowych emerytur są "absolutną nieprawdą". Zapewnił, że nigdy nie podpisze takiej ustawy.

15.08.2019

Nie wszystkich stać na urlop

Prawo pracy

Ponad 34 proc. Polaków zadeklarowało, że nie może wyjechać na tydzień raz w roku z powodów finansowych - wynika z raportu Eurostatu. Polska znalazła się jednak w czołówce krajów, w których odnotowano polepszenie sytuacji na przestrzeni ostatnich pięciu lat - wzrost o 26 punktów procentowych od 2013 r. do 2018 r.

14.08.2019

ZUS: Fałszywe adresy cudzoziemców grożą kradzieżą ich tożsamości

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się kolejne osoby, których adresy zostały wykorzystane przy zgłaszaniu do ubezpieczenia cudzoziemców. Zdarzają się sytuacje, że na jeden adres zarejestrowano nawet 500 pracowników. Nie ogranicza to uprawnień ubezpieczeniowych tych osób, ale ich dane osobowe są zagrożone. ZUS deklaruje walkę z tym procederem.

14.08.2019

MPiT chce zbadać bariery na rynku pracy dla osób 50+

Prawo pracy HR

Specjalną ankietę, która ma pomóc określić bariery stojące na przeszkodzie udziału w rynku pracy osób po 50. roku życia opracowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zebrane dane mają pomóc w opracowaniu odpowiednich rozwiązań.

14.08.2019

Rząd chce poprawiać bezpieczeństwo i warunki pracy

Prawo pracy BHP

Wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań innowacyjnych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy, dostosowane stanowisk pracy do wieku i możliwości psychofizycznych pracowników - to między innymi zadania wieloletniego programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, który przyjął rząd.

13.08.2019

Koniec papierowych zwolnień

Ubezpieczenia społeczne HR

Lekarze tylko w szczególnych przypadkach wystawiają jeszcze papierowe zwolnienia lekarskie. Stanowią one zaledwie 0,0002 proc. wszystkich zaświadczeń. W czerwcu na blisko 1,7 mln e-ZLA lekarze papierowo wypisali jedynie 385 druków, zaś w lipcu na 1,75 mln e-ZLA ZUS otrzymał w tzw. papierze jedynie 320 druków.

13.08.2019

Raport: Brakuje pracowników fizycznych

Prawo pracy

Na rynku pracy najbardziej poszukiwani są pracownicy fizyczni - wynika z raportu „Rynek pracy oczami pracodawców” przygotowanego przez Trenkwalder Polska. 68 proc. polskich firm planuje rekrutować nowych pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

10.08.2019

500 zł dla niepełnosprawnych z podpisem prezydenta

Ubezpieczenia społeczne

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wysokości nie więcej niż 500 zł miesięcznie wprowadza ustawa, którą w piątek podpisał prezydent. Łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. 

09.08.2019

ZUS wysłał 18,5 mln listów o prognozowanej wysokości emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie listy powinny dotrzeć do klientów ZUS w najbliższą środę.

09.08.2019

495 firm podpisało już umowy na zarządzanie PPK

Emerytury i renty

Ponad 12 proc. firm, które mają wejść do PPK podpisało już umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. PFR nie ma informacji o tym, ilu ze zgłoszonych do systemu pracowników zainteresowanych jest oszczędzaniem w programie.

09.08.2019

Rzecznik Przedsiębiorców chce wyjaśnić sprawę badania alkomatem

Prawo pracy

Pracodawca, który chce wyrywkowo badać pracowników pod kątem stanu trzeźwości musi liczyć się z ryzykiem nałożenia nawet kilkumilionowej kary przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Urząd uznał bowiem, że zbieranie takich informacji o stanie trzeźwości jest niedozwolone. Zmian przepisów w tej sprawie chce Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

09.08.2019

Bez ubezpieczenia nie ma zasiłku chorobowego

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Warto sprawdzić legalność i formę swojego zatrudnienia oraz to, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych. Kiedy dojdzie do wypadku osoba bez ubezpieczenia może pozostać bez środków do życia. Nie może bowiem ubiegać się m.in. o zasiłek chorobowy, czy świadczenie rehabilitacyjne.

09.08.2019

PIP nie zgłosiła uwag do zwolnienia pracownika IKEA

Prawo pracy HR

W wyniku kontroli Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie w sprawie pracownika IKEA, który miał zostać zwolniony z pracy z powodu swoich poglądów religijnych, nie wydano dla pracodawcy żadnych zaleceń pokontrolnych. Zdaniem inspektorów pracownika zwolniono bez naruszenia prawa oraz obowiązującego w tej firmie regulaminu pracy.

08.08.2019