Niedozwolona pomoc państwa musi być selektywna

Finanse publiczne

- Zamrożenie cen energii w ustawie nie stanowi pomocy publicznej, ponieważ nie spełnia jednej z przesłanek, która definiuje pomoc publiczną – nie jest selektywne, ale stanowi tzw. środek o charakterze ogólnym - zapewnił minister energetyki Krzysztof Tchórzewski.

06.01.2019

Straż pożarna ma prawo zakazać działalności escape roomów

BHP

Od soboty trwają kontrole straży pożarnej w escape roomach na terenie całego kraju. Jakie kroki należy przedsięwziąć w razie pojawienia się zagrożenia pożarowego w pokoju zagadek - wyjaśnia Łukasz Górczyński ze straży pożarnej w Łodzi.

05.01.2019

Ministerstwo Energii: rekompensaty dla spółek energetycznych to nie pomoc publiczna

Spółki Prawo gospodarcze

Rozwiązania, wprowadzone ustawą w sprawie cen prądu, nie są pomocą publiczną, bo oddziaływują na wszystkie podmioty na rynku energii elektrycznej. Ustawa nie zmienia zasad rynku konkurencyjnego i jest zgodna z prawem UE - poinformowało Ministerstwo Energii. Komisja Europejska oczekuje jednak ich notyfikacji.

04.01.2019

Trwają rozmowy w sprawie waloryzacji kontraktów budowlanych

Zamówienia publiczne Budownictwo

Waloryzacja kontraktów ma wynieść do 5 proc. wartości kontraktów. Będzie comiesięczna, rozliczana na podstawie realnie wykonanych robót budowlanych, wraz z wystawionym przejściowym świadectwem płatności - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

04.01.2019

KE: ustawa obniżająca ceny energii powinna być notyfikowana

Prawo gospodarcze

Komisja Europejska oczekuje, że polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii. Chodzi o rekompensaty dla spółek energetycznych z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen. Istnieje niebezpieczeństwo, że KE uzna je za niedozwoloną pomoc publiczną.

03.01.2019

NIK: Żywność jest źle kontrolowana. Zjadamy za dużo dodatków E

Prawo gospodarcze

System nadzoru nad stosowaniem dodatków nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa żywności - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Z jej badania wynika, że w jednym dniu można przyswoić nawet 85 różnych E. Tymczasem inspekcje: handlowa i sanitarna nie bada wszystkich dodatków w produkcie, a tylko wybrane.

03.01.2019

Spór o pomoc publiczną dla spółek energetycznych

Spółki Prawo gospodarcze

Czy rekompensaty dla spółek energetycznych z Funduszu Wypłaty Różnicy Cen mogą zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną? Resort energii twierdzi, że nie. Eksperci nie mają takiej pewności. Rozstrzygnięcie w tej sprawie może podjąć tylko Komisja Europejska.

03.01.2019

RODO i podatki podcinają firmy

Prawo gospodarcze

Prawie dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców uważa, że rząd nie poprawił w ostatnim roku warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Inne zdanie ma resort przedsiębiorczości. Firmom najbardziej przeszkadzają ciągłe zmiany przepisów - za najbardziej obciążające uznały m.in. RODO, opodatkowanie samochodów czy PPK. Eksperci przyznają jednak, że część nowych regulacji ułatwi prowadzenie biznesu - dobrze oceniają m.in. przepisy o zarządzie sukcesyjnym i wspieraniu nowych inwestycji.

02.01.2019

NIK: Mimo kolejnych ułatwień firmy rodzinne nie mają łatwo

CIT Prawo gospodarcze

Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać, a udogodnienia wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu, aczkolwiek potrzebne, w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

02.01.2019

Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia projekt o odpowiedzialności firm

Prawo gospodarcze

W zarządach spółek nie będą mogli zasiadać skazani za przekupstwo lub płatną protekcję. Taką zmianę przewiduje najnowsza wersja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W projekcie pojawił się też, a potem szybko zninąkł, przepis o odpowiedzialności członków rad nadzorczych.

28.12.2018

Karty zakupowe pod lupą KNF

Finanse

Firmy oferujące vouchery, karty zakupowe i paliwowe, od 20 grudnia mają obowiązek monitorowania wysokości dokonanych nimi transakcji. Gdy przekroczy ona 1 mln euro, muszą o tym powiadomić Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja właśnie wydała komunikat w tej sprawie.

27.12.2018

Fajerwerki zgodnie z prawem

BHP Prawo gospodarcze

Nie wszyscy mają świadomość, że fajerwerki stanowią wyroby pirotechniczne, a obrót nimi, ich przechowywanie, a nawet transport wewnątrzzakładowy wymaga spełnienia określonych warunków BHP. Gdzie fajerwerki mogą być przechowywane i sprzedawane? Kto może nimi handlować? - pisze Marta Kurzajewska-Ożarowska.

24.12.2018

Masz przycisk „Like” Facebooka na stronie? Możesz być administratorem danych

Prawo AI RODO

Firma umieszczając na swojej stronie wtyczkę osoby trzeciej, np. facebookowy przycisk „Lubię to” staje się administratorem. Jest zatem odpowiedzialna za gromadzenie danych i przekazywanie ich FB. Musi też spełniać obowiązek informacyjny. Tak uznał rzecznik TSUE w sprawie niemieckiego serwisu Fashion ID.

21.12.2018

NIK będzie sprawdzać OECD

Prawo gospodarcze

Polscy kontrolerzy będą przez najbliższe cztery lata badać finanse i efektywność Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Mandat audytora zewnętrznego OECD przejęła właśnie od Trybunału Obrachunkowego Francji. To kolejne tego typu zadania, wcześniej kontrolerzy NIK sprawdzali Radę Europy oraz Europejską Organizację Badań Jądrowych.

20.12.2018

Brexit - plan awaryjny Komisji Europejskiej

Prawo gospodarcze

14 różnych aktów prawnych przyjęła w środę 19 grudnia Komisja Europejska. Mają one zapewnić tzw. miękkie lądowanie na wypadek braku porozumienia w sprawie brexitu. Londyn bowiem wciąż odkłada...

20.12.2018

Banki muszą szybciej odpowiadać na reklamacje klientów

Finanse

Od 20 grudnia skraca się termin rozpatrywania reklamacji z 30 do 15 dni, zmniejsza się odpowiedzialność klientów za nieautoryzowane transakcje ze 150 do 50 euro. To efekt tzw. dyrektywy PSD2. Banki do dziś miały czas na jej wdrożenie.

20.12.2018