RPO: Kolejność szczepień bez podstawy prawnej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rząd nie miał podstaw, aby swym rozporządzeniem wprowadzać kryteria kolejności szczepień przeciwko koronawirusowi – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak zauważa, ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych, a szczepienia przeciwko COVID-19 nimi nie są. A rząd zapowiada kolejne rozporządzenie w tej sprawie. Rząd polemizuje z tą opinią.

20.01.2021

Rząd: Wydajemy więcej na psychiatrię dziecięcą, przybywa placówek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł - poinformował premier. I dodał, że w ubiegłym roku zwiększono też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562. A minister zdrowia uzupełnił, że w ramach systemu jest m.in. dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych.

20.01.2021

Naczelna Rada Lekarska chce włączenia chorych onkologicznie do etapu „O”

Opieka zdrowotna Koronawirus

Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że należy bezwzględnie umożliwić szczepienie chorych onkologicznie w etapie "0". Dlatego zwrócił się do premiera o jak najszybszą modyfikację przepisów dotyczących kolejności szczepień. Według propozycji, lekarze mieliby wnioskować o zaszczepienie leczonych pacjentów poza kolejnością.

19.01.2021

Legislacja w Polsce 2020 r. - kolejny raport o inflacji prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W 2020 roku ogłoszono w polskich dziennikach urzędowych 125.890 nowych aktów prawnych. Przynajmniej raz znowelizowanych zostało 22.567 aktów. Tylko ustawa covidowa została zmieniona 66 razy. Te trzy liczby pokazują, z jaką skalą inflacji prawa mamy do czynienia. Jacek Jasionek, redaktor programu LEX Wolters Kluwer pisze o zmienności polskiego prawa w 2020 roku.

18.01.2021

ETPCz i sąd brytyjski nie zgodziły się na sztuczne odżywianie pacjenta

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Sąd brytyjski wydał zgodę na odłączenie polskiego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. W tej sprawie interweniowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił wniosek o zastosowanie środka tymczasowego zobowiązującego Wielką Brytanię do przywrócenia sztucznego odżywiania.

16.01.2021

Szczepienia - ruszyła rejestracja 80-latków i zgłoszenia dla wszystkich

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

O północy z czwartku na piątek ruszyły w całej Polsce zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia tej grupy. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Rusza też rejestracja wszystkich zainteresowanych zaszczepieniem się.

15.01.2021

MZ: Osocza dla chorych na Covid-19 na razie nie brakuje

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus

Apele o oddawanie osacza przez ozdrowieńców przyniosły efekt. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, obecne zapasy osocza zabezpieczają potrzeby chorych na Covid-19 oraz innych pacjentów. W pomoc Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa włączyły się samorządy lokalne, kupując na przykład separatory.

15.01.2021

Prof: Janas–Kozik: Psychiatria dzieci i młodzieży powoli wychodzi z kryzysu

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.

14.01.2021

Prof. Horban: jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrosną zakażenia - luzowanie obostrzeń

Opieka zdrowotna

Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Z kolei wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk zapowiedziała, że resort rozwoju, pracy i technologii będzie rekomendował, by w pierwszej kolejności po obowiązującym lockdownie otwarte zostały galerie handlowe.

13.01.2021

Kilkadziesiąt dawek szczepionki przeciw COVID-19 do utylizacji

Opieka zdrowotna Koronawirus

Jedna z placówek Luxmed jest zmuszona wyrzucić 90 dawek szczepionki przeciw COVID-19, powodem jest jej złe przechowywanie. Szczepionka zamiast znaleźć się w chłodni zaraz po dostarczeniu, przez kilka godzin leżała w recepcji. Winę ponosi kurier - wyjaśnia zdarzenie Grupa LUX MED.

12.01.2021

Rzecznik przyzna odszkodowania za skutki szczepień

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Świadczenia kompensacyjne za ewentualne niepożądane skutki szczepień przeciwko Covid-19 będą przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta. Do tego też organu będą kierowane wnioski pacjentów. Rzecznik decyzję będzie wydawał w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku. A pacjent, jeżeli będzie chciał, będzie mógł skorzystać z drogi sądowej.

12.01.2021

Od piątku rusza system e-rejestracja szczepień przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od piątku zacznie funkcjonować system e-rejestracja umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19 - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. I zachęcał do korzystania z tej możliwości, by to kanał internetowy był podstawowym sposobem rejestracji.

12.01.2021

Żłobki i przedszkola dla zaszczepionych - Ministerstwo Zdrowia nie jest przeciw

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Senackie komisje: samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ustawodawcza oraz zdrowia chcą przejąć obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" przewidujący obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu dzieci przed przyjęciem do przedszkoli. Zdaniem Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, projekt zasługuje na poparcie.

12.01.2021

Za tydzień szczepienia w DPS-ach, potem zapisy dla seniorów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy domów pomocy społecznej, od 15 stycznia będzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat - zapowiedział w poniedziałek minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

11.01.2021

Rząd uruchomi szpitale tymczasowe i zaszczepi w nich medyków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień zapowiedział, że w tym tygodniu zostaną uruchomione niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia wyłącznie dla personelu medycznego. Szczegóły zostaną przedstawione jeszcze w poniedziałek na konferencji prasowej.

11.01.2021

Minister potwierdza plan przejęcia przez rząd zarządzania szpitalami

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali - potwierdził w piątek wcześniejsze informacje Minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny. Nadzór nad szpitalami miałby przejąć rząd.

09.01.2021

Rząd za późno przekazuje wiarygodną wiedzę na temat celowości szczepień przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rolą państwa jest zapewnienie nam bezpieczeństwa w okresie pandemii i kształtowanie naszej odpowiedzialności obywatelskiej poprzez wiedzę opartą o fakty i dane – podkreśla dr hab. prof. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. I dodaje, że według tych samych reguł powinny być przedstawiane kolejne ograniczenia wprowadzane przez władze w związku pandemią.

09.01.2021

Od poniedziałku rusza testowanie nauczycieli

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Już od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. rozpoczną się testy przesiewowe na obecnośćSARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Do piątku zgłosiło się na nie ok. 165 tys. osób.

08.01.2021

Szefowa KE: Unia zawiera umowy na szczepionki, nie państwa

Opieka zdrowotna

Umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich i żaden kraj Unii Europejskiej na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów - ogłosiła w piątek przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen. Tymczasem przedstawiciele polskiego rządu mówią o takich negocjacjach, a Niemcy zawarły taką umowę.

08.01.2021