W styczniu, jak co roku, dyskusję zdominowała kwestia wypłat dodatków uzupełniających dla nauczycieli, na które od lat narzekają samorządowcy. Wskazują oni, że wyrównania pensji pedagogów są zbyt dużym obciążeniem dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego (Nauczyciele dobijają gminy czternastką).

Resort edukacji wydał m.in. oficjalną interpretację, w której nakazał uwzględnienie dodatku uzupełniającego w "trzynastce" (bez znaczenia jest, kiedy dodatek faktycznie wypłacono [szczegóły tutaj]). Ostatecznie szacuje się, że w ramach wyrównania dla nauczycieli wypłacono ok. 175 tys. zł.

Luty był czasem podejmowania przez samorządy uchwał intencyjnych dotyczących likwidacji placówek oświatowych. Podjęto ich bardzo wiele, według danych zebranych przez miesięcznik "Dyrektor Szkoły" było ich aż 2300 ( 2300 placówek do likwidacji - publikujemy najnowsze dane ). Spowodowało to liczne protesty rodziców i nauczycieli, którzy szukali sposobów podważenia decyzji organów samorządu (Przynajmniej jedna uchwała dot. likwidacji szkoły wymaga zaopiniowania przez związki, Brak skutecznego zawiadomienia o likwidacji szkoły pozwala na podważenie uchwały). Aby uspokoić emocje, resort edukacji wyjaśniał, że uchwały intencyjne nie zawsze oznaczają faktyczną likwidacje szkół. Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz posłowie opozycji częściową winą za dużą liczbę likwidowanych placówek obarczyli zmiany legislacyjne osłabiające pozycję kuratora oświaty. Z tego powodu próbowali doprowadzić do uchwalenia ustawy przywracającą wiążący charakter opinii kuratora w kwestii likwidacji placówki oświatowej, co ostatecznie się nie powiodło (W Sejmie o przywróceniu wiążącej opinii kuratora o likwidacji szkoły, Sejm odrzucił zmiany w uprawnieniach kuratora ).

W marcu największym zainteresowaniem cieszyła się kwestia przesunięcia obowiązku szkolnego sześciolatków. Obniżenie wieku, w którym dzieci rozpoczynają naukę w szkole, przesunięto o dwa lata, pozostawiając do 2014 r. w gestii rodziców decyzję o posłaniu sześciolatka do pierwszej klasy (szczegóły na temat reformy oraz jej skutków: Plan sześcioletni, Sześciolatek na progu edukacyjnej dojrzałości ).
Ważnym wydarzeniem było także podjęcie przez Sąd Najwyższy uchwały dotyczącej pensum nauczycieli specjalistów. SN orzekł, że tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu określa organ prowadzący szkołę lub placówkę (SN: wymiar pracy pedagogów i nauczycieli określa organ prowadzący). Spowodowało to nagminne podwyższanie przez samorządy tygodniowego wymiaru pracy logopedów i nauczycieli specjalistów. W sprawie musieli interweniować MEN i rzecznik praw obywatelskich (MEN: wymiar pracy specjalistów nie może przekraczać 40 godzin, Rzecznik interweniuje w sprawie zwiększania pensum nauczycielom specjalistom).
Marzec był także miesiącem, w którym odbył się kolejny zjazd Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, na którym dyskutowano o szkolnym prawie pracy i o kompetencjach dyrektora szkoły ( Za bezpieczeństwo szkoły odpowiada dyrektor ).

W kwietniu emocje budziły przede wszystkim nowe ramowe plany nauczania , a przede wszystkim zmniejszenie liczby lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych (Działacze opozycji głodują w proteście przeciwko zmianom w programach nauczania, Kolejne protesty przeciwko zmianom w nauczaniu historii). W debatę musiał włączyć się prezydent Bronisław Komorowski, który starał się uspokoić nastroje ( W Pałacu Prezydenckim debata nt. zmian w nauczaniu historii ). Ostatecznie MEN wystąpiło z propozycją zmiany podstawy programowej i wprowadzenia obowiązku nauczania wątku tematycznego "Ojczysty panteon i ojczyste spory" dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych ("Ojczysty panteon i ojczyste spory" także na lekcjach historii i społeczeństwa - rozporządzenie podpisane).
Weszły w życie również nowe regulacje dotyczące systemu informacji oświatowej (System Informacji Oświatowej - co w nowej ustawie, Nowy system informacji oświatowej - terminarz ).

Maj był jak zwykle miesiącem, w którym dyrektorzy szkół musieli podjąć decyzje kadrowe. Tematem były przede wszystkim zwolnienia nauczycieli (Dyrektor powinien udzielić urlopu nauczycielowi, któremu zamierzał wręczyć wypowiedzenie, MEN nie pomoże zwalnianym nauczycielom? , Nauczyciel ma siedem dni na odwołanie się od wypowiedzenia). W związku z likwidacją szkół, wielu z nich otrzymało wypowiedzenia (Ponad 7,5 tys. nauczycieli straci pracę z końcem wakacji).

W czerwcu kontrowersje dalej budziły zwolnienia nauczycieli oraz likwidacje szkolnych stołówek, przeciwko którym protestowali rodzice oraz rzecznik praw dziecka (Rzecznik i rodzice przeciwni likwidacjom szkolnych stołówek, Likwidacją warszawskich stołówek zajmie się prokuratura, Likwidacja szkolnych stołówek - rozsądne oszczędności, czy działanie na szkodę szkół?).
W piątek, 29 czerwca, zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje (Wakacje jeszcze nie dla dyrektora).@page_break@

W lipcu głównymi tematami związanymi z oświatą były: wyliczanie świadczeń urlopowych oraz kwoty dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (Udzielanie nauczycielom świadczeń urlopowych oraz finansowanie "wczasów pod gruszą" z ZFŚS, Świadczenie urlopowe - jak je wyliczyć?, Czas pracy nauczyciela podczas wycieczki ocenia się według przepisów Karty). Rozpoczęły się także dyskusje związane z reformą Karty Nauczyciela, które zdominowały kolejny miesiąc, premier zapowiedział zmiany w prawie oświatowym (MEN zbyt bierne w dyskusji o reformie Karty nauczyciela, Premier: urlop dla poratowania zdrowia jest nie do utrzymania).

Sierpień był miesiącem, w którym szukano rozwiązań trapiących oświatę problemów. Tematem dyskusji na temat reformy Karty Nauczyciela były urlopy dla poratowania zdrowia Urlop dla poratowania zdrowia zostaje, ale na innych zasadach). Szkoły z kolei dokonywały ostatnich przygotowań przed reformą kształcenia zawodowego i wdrażaniem nowej podstawy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych. Sejm uchwalił zmiany w przepisach regulujących: funkcjonowanie systemu informacji oświatowej (Zmiany zwiększające anonimowość uczniów w SIO opublikowane ) oraz przyznawanie dotacji dla szkół niepublicznych (Zmiany w dotowaniu szkół niepublicznych podpisane).

We wrześniu rozpoczął się nowy rok szkolny. W wyniku licznych zmian w prawie oświatowym niektóre szkoły rozpoczęły działanie na całkowicie nowych zasadach (Co nas czeka we wrześniu? - kalendarium zmian w prawie: ustawy, Co nas czeka we wrześniu? - kalendarium zmian w prawie: rozporządzenia, Co nas czeka we wrześniu? - kalendarium zmian w prawie: rozporządzenia cz. 2). Od pierwszego września wzrosły także wynagrodzenia nauczycieli (Ile średnio zarobi nauczyciel od września?, Podwyżka pensji również dla nauczycieli na urlopach dla poratowania zdrowia).
Pod koniec miesiąca odbył się Samorządowy Kongres Oświaty, na którym przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego przedstawili swoje propozycje zmian w prawie oświatowym (Samorządowcy: większe pieniądze zainwestowane w oświatę wcale nie podnoszą poziomu nauczania, Dodatek uzupełniający do likwidacji?,  Samorządowcy: oszczędności tak, ale nie za wszelką cenę) .

O przyszłości oświaty dyskutowano także w czasie Edu Trendy 2012, wydarzenia zorganizowanego przez Wolters Kluwer Polska w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, na którym wystąpili międzynarodowi eksperci (Edu Trendy 2012, Innowacje i jakość w edukacji - podsumowanie wydarzenia, Wiceminister Jakubowski: cyfryzacja powinna mieć charakter ewolucyjny, Gigantyczne marnotrawstwo w oświacie).

W październiku nadal dyskutowano o urlopach dla poratowania zdrowia. Samorządowcy zgłaszali postulaty, by płacił za nie Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Samorządowcy nadal chcą, by ZUS płacił za nauczycielskie urlopy).
Posłowie PSL wnieśli do Sejmu projekt ustawy, która zakazuje sprzedaży niezdrowej żywności w szkolnych sklepikach (Projekt w sprawie zakazu sprzedaży niezdrowej żywności w szkołach już w Sejmie). Kontrowersje budziła opieszałość, którą wykazało się MEN przy tworzeniu rozporządzenia przyznającego samorządom pieniądze na pokrycie zwiększonych składek rentowych dla nauczycieli (Będą pieniądze na składki rentowe dla nauczycieli,
Ministerstwo Nauki: jest błąd we wzorze podziału środków na składkę rentową dla nauczycieli). W rezultacie rozporządzenie, które miało być uchwalone do 15 października, weszło w życie 22 listopada (Rozporządzenie przyznające dodatkowe środki na składki dla nauczycieli już obowiązuje).

Głównym tematem listopada było finansowanie przedszkoli. Samorządowcy krytykowali założenia  projektu "ustawy przedszkolnej", która znacznie obniża opłaty wnoszone przez rodziców przedszkolaków, przekazując w zamian jednostkom samorządu dotacje na opiekę przedszkolną (MEN: w 2013 r. szósta i siódma godzina w przedszkolu za złotówkę, Jeżowski: brakiem pomocy od państwa samorządowcy usprawiedliwiają własną niekompetencję). Mimo błędów w założeniach, na jakie wskazały Ministerstwo Finansów oraz Rządowe Centrum Legislacji (MF: "ustawa przedszkolna" nie określa, jak wyliczyć dotacje, Projektując "ustawę przedszkolną", MEN zapomniało o sześciolatkach), projekt trafił do dalszych prac legislacyjnych (Przyjęto założenia do projektu "ustawy przedszkolnej").

W grudniu podpisano i opublikowano ustawę okołobudżetową, którą zamrożono odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz zmieniono przepisy dotyczące wysokości środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli (W 2013 r. nie wzrosną odpisy na ZFŚS dla nauczycieli). Kontrowersje budziła zwłaszcza ta ostatnia kwestia, ponieważ związki zawodowe obawiają się, że zmiany spowodują obcięcie funduszy na ten cel (ZNP przeciwny zmianom w sposobie wyliczania środków na doskonalenie nauczycieli).
MEN przekazało do konsultacji społecznych nowe rozporządzenia regulujące kwestie awansu zawodowego oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej (Mniej biurokracji przy świadczeniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, MEN opracowało projekt nowego rozporządzenia ws. uzyskiwania stopni awansu). Podpisano także akty prawne regulujące terminy wprowadzania danych do SIO oraz podział subwencji oświatowej w 2013 r. (Rozporządzenie w sprawie podziału subwencji podpisane, Nowe rozporządzenie określi terminy wprowadzania danych do SIO).