Według wskazanego w projekcie wzoru nie da się wyliczyć kwoty korygującej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.
Do samorządów trafić ma 450 mln zł ze zwiększonej przez ministra finansów subwencji oświatowej. Pokryje to wydatki, które samorządowcy ponieśli w związku z obciążeniem pracodawcy obowiązkiem płacenia wyższej o 2 proc. składki rentowej.
Środki na zwiększone koszty zatrudnienia nauczycieli pochodzą z rezerwy celowej- Zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu planowanego wzrostu składki rentowej (poz. 74), ich wysokość to 450 mln zł po odliczeniu 0,25 proc. rezerwy.
MEN proponuje, by kryteria podziału stanowiły: udział wydatków poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wynagrodzeń osobowych pracowników oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego - wykonanych w pierwszych dwóch kwartałach 2012, - w łącznych wydatkach poniesionych przez samorządy w tym okresie. Wydatki ustalone zostaną na podstawie danych wskazanych w składanych przez samorządy sprawozdaniach Rb-28S.
Wskazany w projekcie wzór podziału wyasygnowanych przez MF środków może być jednak błędny. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwraca uwagę, że "przedstawiony zapis jest niezrozumiały i jest wątpliwe dokonanie na jego podstawie podziału kwoty korygującej pomiędzy poszczególne jednostki." Proponuje też własny wzór. 
Na błąd w rozporządzeniu zwróciło uwagę również Porozumienie Zielonogórskie. Według jego opinii "wzór nie powoduje powstania żadnych wyliczeń, a jedynie jest zapisem powtarzanym po kolejnych znakach równości".
Projekt oraz opinie dostępne tutaj>>