Organizatorami imprezy byli Wolters Kluwer Polska, wydawca czasopism  „Dyrektor Szkoły”„Przed Szkołą” oraz redNet Media. Patronem honorowym zostało Ministerstwo Edukacji Narodowej, a Partnerem technologicznym –Samsung.
Tegoroczne EDU Trendy odbyły się pod hasłem Innowacje i jakość w edukacji. Zostały podzielone na segmenty: Strefa Konferencji i Warsztatów – zintegrowany program, zbudowany na podstawie doświadczeń Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół oraz Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli i uwzględniający najnowsze trendy edukacyjne na świecie – oraz Strefa Targów, gdzie swój dorobek prezentowali wystawcy związani z edukacją.

STREFA KONFERENCJI I WARSZTATÓW
W salach konferencyjnych Pałacu Kultury i Nauki odbyło się wiele spotkań i prelekcji. Warsztaty i panele tematyczne zorganizowano dla różnych segmentów systemu oświatowego: przedszkoli, gimnazjów, liceów, szkolnictwa zawodowego i kształcenia ustawicznego, szkolnictwa niepublicznego itd.
W konferencji udział wzięli m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Tracey Burns i Katarzyna Kubacka z Center for Educational Research and Innovation OECD, prof. Anna Izabela Brzezińska z UAM w Poznaniu i SWPS w Warszawie, członek Komitetu Psychologii PAN, Witold Woźniak z KOWEZiU, Henryka Stachańczyk, przewodnicząca Komisji Pedagogicznej ZG ZNP, Mariola Konopka, Zastępca Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i wielu innych ekspertów, przedstawicieli instytucji oświatowych, w tym MEN, samorządów, organizacji, dyrektorzy i nauczyciele szkół.

Panele i debaty
Dużym zainteresowaniem cieszyła się debata „Kierunki rozwoju edukacji w kontekście wyzwań cywilizacyjnych i realnych  możliwości”, którą prowadził prof. Antoni Jeżowski. 
– Bardzo dobrze, że taka debata się odbyła i rozmawialiśmy, bo widać, że jest wiele pomysłów na przyszłość i na to, co zrobić w oświacie – skomentował spotkanie Wiceminister Edukacji Maciej Jakubowski. – Będziemy potrzebować ich znacznie więcej, żeby rzeczywiście mieć dobrą koncepcję tego, co powinno się w polskiej oświacie zmieniać.
W debacie poza Maciejem Jakubowskim, wzięło udział wielu znamienitych gości. Włodzimierz Paszyński, Wiceprezydent Warszawy podkreślał, że nauczyciele muszą być wychowawcami młodzieży i nauczyć ją rozumieć świat. Rudolf Borusiewicz, Sekretarz Generalny Związku Powiatów Polskich, apelował o ustawowe upodmiotowienie obecności rodziców w szkole, w czym wtórowała mu Elżbieta Piotrowska-Gromniak, Prezes Stowarzyszenia „Rodzice w edukacji”. Krystyna Starczewska, Prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, mówiła o konieczności zmian w procesie kształcenia nauczycieli, ponieważ jej zdaniem efektem obecnego jest magisterium, a nie umiejętność pracy z dziećmi. Prof. Michał Fedorowicz, Dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych przyznał, że potrzebne jest otwarcie zawodu nauczyciela. Kolejny z gości, dr Grzegorz Mazurkiewicz stwierdził, że wyzwaniem dla dzisiejszej szkoły jest przygotowanie uczniów zarówno kompetencyjne, jak i etyczne. W debacie głos zabrali także przedstawiciele biznesu – Andrzej Molski, Prezes Young Digital Planet oraz Cecylia Szymańska-Ban, Dyrektor ds. Edukacji w Microsoft. @page_break@ Ogromne emocje wzbudziło tradycyjnie już bezkompromisowe wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza pt. „Uwolnić Szkoły”. Profesor Balcerowicz podkreślił, że obecne uwarunkowania prawne są szkodliwe dla całego systemu edukacji w Polsce, generują trudności w zwalnianiu słabych pracowników, wprowadzają niejasny i szkodliwy system awansu zawodowego, wysokie koszty pracy nauczyciela, a przede wszystkim utrzymują monopol, uzależnionych od lokalnych polityków szkół publicznych. – Można wprowadzić mechanizm rynkowy do oświaty! – przekonywał Leszek Balcerowicz. Podkreślał, że szkoły prywatne wciąż są traktowane nieufnie i działają jakby na marginesie systemu. A przecież w krajach, którym próbujemy dorównać, systemy oświaty są oparte na prywatnym szkolnictwie. Przywołał model szwedzki, który wyrósł z edukacji wyłącznie publicznej, a całkiem niedawno został z powodzeniem urynkowiony. Wystąpienie Leszka Balcerowicza wywołało gorącą dyskusję, choć nikt z zabierających głos nie sprzeciwił się sensowności koncepcji urynkowienia edukacji.

STREFA TARGÓW
W otoczeniu marmurów – nieodłącznego elementu Pałacu Kultury, w salach Marmurowej oraz Korczaka, prym wiedli Wystawcy prezentujący najnowszą ofertę produktów i usług dedykowanych kadrze pedagogicznej i placówkom edukacyjnym począwszy od przedszkola, a na uczelniach i szkołach zawodowych kończąc.
Zwiedzającym zaprezentowali się m.in. producenci i dystrybutorzy oprogramowania edukacyjnego, najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego wykorzystywanego w edukacji, wydawnictwa edukacyjne, organizatorzy wycieczek i zajęć pozaszkolnych, producenci i dystrybutorzy pomocy dydaktycznych, firmy cateringowe, a nawet warszawskie wystawy i Teatr. Nie zabrakło także miejsca dla miłośników relaksu. Niemałą część Strefy Targów wypełniły stoiska najważniejszych polskich fundacji, organizacji i instytucji, działających na rzecz oświaty, w tym.: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, i innych.

Atrakcje dla Zwiedzających – konsultacje, konkursy, prezentacje
Strefa targów to nie tylko stoiska wystawiennicze, które trzeba przyznać były przygotowane przez Wystawców z najwyższą starannością i dbałością o wygodę Zwiedzających, odpowiednią prezentację oferty i przestrzeń do rozmów, ale także mnóstwo okazji do dyskusji, uzupełnienia informacji, wymiany doświadczeń i wiedzy, konsultacji.
W tym celu stworzono specjalne Strefy Eksperckie, w których można było spotkać się ze specjalistami m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji czy Instytutu Geofizyki PAN.
Na gości Strefy Targów czekały również konkursowe emocje. Nowa Szkoła zorganizowała konkurs „Wiem jak pomóc w trosce o bezpieczeństwo”, firma Oracle w obydwa dni targów zorganizowała losowanie nagród na podstawie wypełnionych wcześniej ankiet, a pomysł loterii przypadł również do gustu Ośrodkowi Diagnostyki Edukacyjnej i WSiP – wśród osób, które odpowiedziały na pytanie konkursowe zostały rozlosowane nagrody o wartości ponad 4000 zł. 
Chętni mogli się również wpisać na „Magiczną Listę” firmy REMI – wśród wszystkich, którzy się na niej znaleźli również rozlosowano atrakcyjne nagrody.
W trakcie dwóch dni odbyło się również wiele interesujących prezentacji, a wśród nich m.in.: Grupa Edukacyjna zaprezentowała system multimedialny MULTISZKOŁA, Moje Bambino przygotowało prezentację innowacyjnej metody nauki matematyki Numicon Show. @page_break@
Nowoczesne technologie w nauczaniu to coś co skupia uwagę chyba wszystkich. To zainteresowanie zaspokoił SAMSUNG przedstawiając swoje najnowsze produkty stosowane w edukacji, a także firma AGRAF, prezentująca zestawy multimedialne i firma Transfer Learning Solutions z najnowszymi tablicami interaktywnymi. Podczas wydarzenia zaprezentowano także Wzorcowy Sklepik Szkolny wyposażony głównie w produkty ekologiczne a przygotowany przez Fundacje BOŚ. Nie zabrakło także atrakcji pozwalającej na chwilę wytchnienia – bezpłatne masaże kręgosłupa oraz stóp na stoisku Domowego Sanatorium. 
Bogata a przede wszystkim wszechstronna oferta wystawców zdecydowanie pokazuje ogromne zaangażowanie dostawców produktów i usług w rozwój polskiej edukacji, dbałość o wygodę nauczycieli i uczniów oraz zwiększenie efektywności procesu nauczania i uczenia się. Coraz większą rolę w polskiej edukacji odgrywają najnowocześniejsze technologie i rozwiązania, co pozwala sądzić, że to właśnie kierunek, w którym będzie podążała polska edukacja.

PLEBISCYT THE BEST OF EDU TRENDY 2012 „DIAMENTY OŚWIATY”
Pierwszy dzień EDU TRENDY 2012 minął pod znakiem ciekawych spotkań w Strefie Konferencji i Warsztatów oraz równie interesujących prezentacji i dyskusji w Strefie Targów. W tym dniu również wszystkie osoby odwiedzające Strefę Targów mogły oddać swój głos w Plebiscycie.
Dzięki wszystkim głosującym możliwe było wyłonienie laureatów plebiscytu w 3 kategoriach:
- nowoczesne projekty i rozwiązania dla edukacji;
- nowoczesne technologie i narzędzia dla edukacji;
- nowoczesne wyposażenie placówek edukacyjnych;
- a ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek odbyło się podczas wieczornego bankietu w Teatrze CAPITOL.
Nagrody odebrali:
DIAMENT OŚWIATY w kategorii nowoczesne projekty i rozwiązania dla edukacji:  

AGRAF Sp. z o.o. za produkt: Oprogramowanie interaktywne „ZRÓB TO SAM! Pomocnik nauczyciela”, czyli oprogramowanie do tworzenia własnych ćwiczeń interaktywnych, składające się z gotowych szablonów, w które nauczyciel może wprowadzić dowolne treści ze wszystkich przedmiotów, na każdym etapie nauczania.
DIAMENT OŚWIATY w kategorii nowoczesne technologie i narzędzia dla edukacji: SAMSUNG Electronics Polska Sp. z o.o. za produkt: Netbook SAMSUNG 100N - lekki, bezpieczny i wydajny netbook, który został zaprojektowany z myślą o uczniach i nauczycielach szkół podstawowych.
DIAMENT OŚWIATY w kategorii wyposażenie placówek edukacyjnych: PWN.pl za produkt: Eduterapeutica Postawa i Ruch - najnowszy multimedialny program edukacyjny do wspierania aktywności ruchowej, profilaktyki, diagnozy oraz terapii wad postawy, a także szkolnej profilaktyki zdrowotnej. 
Dzięki uprzejmości TEATRU CAPITOL – Partnera Wieczoru, po oficjalnej części: podziękowaniach współorganizatorów oraz uroczystym wręczeniu statuetek DIAMENTÓW OŚWIATY, wszyscy goście mogli obejrzeć przedpremierowy spektakl „Aktor… to Aktor… to Aktor…” - teatralny monolog utrzymany w konwencji ONE MAN SHOW, będący „próbą zmierzenia się z geniuszem artysty w formie niezwykle dynamicznego, pełnego humoru dialogu z publicznością. Cezary Morawski - niczym na spowiedzi - odkrywa tajemnice zawodu, prowadząc nieustającą, iskrzącą dowcipem zabawę z Widzami.” Goście bankietu i jednocześnie widzowie wspólnie z aktorem budowali doskonałą, przepełniona dobrym humorem atmosferę przedstawienia, decydując jednocześnie o jego przebiegu i biorąc aktywny udział w wybranych scenach. Reszta wieczoru upłynęła w nieformalnej atmosferze rozmów i integracji.
Odsłona druga DIAMENTÓW OŚWIATY już w przyszłym roku.

TRENDY W NOWOCZESNEJ EDUKACJI – co przyniesie kolejny rok?
EDU TRENDY 2012 za nami. Przed nami kolejny rok wytężonego wysiłku i pracy polskiej oświaty i firm wspierających ja swoją działalnością. Będziemy z uwagą obserwować wszystko co dzieje się w tym obszarze, pytać, słuchać, wyciągać wnioski. Wszystko po to, by jesienią 2013 roku spotkać się z Państwem na kolejnej edycji EDU TRENDY.
EDU TRENDY tworzone są z myślą o środowisku oświatowym -  o nauczycielach, o pedagogach, osobach zarządzających placówkami edukacyjnymi wszystkich szczebli, a także z myślą o przedsiębiorcach działających na rzecz polskiej oświaty i systemu edukacji. @page_break@ To głos tych środowisk ma wzmacniać ten projekt, dlatego też jego przyszłe edycje współorganizatorzy tworzyć będą dla nich i mamy nadzieję wspólnie z nimi.

A wszystko w myśl haseł: WIEDZA, INTEGRACJA, PRAKTYKA

 

EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji EDU Trendy 2012. Innowacje i jakość w edukacji