Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw doprecyzowuje przepisy dotyczące przyznawania dotacji na absolwentów szkół niepublicznych w wakacje oraz ograniczenie dotacji na uczniów, którzy nie uczęszczają do szkoły. W tym roku NIK oraz regionalne izby obrachunkowe zakwestionowały prawidłowość naliczania dotacji w lipcu i sierpniu na uczniów, którzy ukończyli szkołę w czerwcu. Jak podkreślają wnioskodawcy w uzasadnieniu, nie ma znaczenia, że w okresie wakacyjnym szkoły nie prowadzą zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ponieważ funkcjonowanie placówki pociąga za sobą określone stałe wydatki, do których sfinansowania dotacje na kończących szkołę uczniów są konieczne.
Ustawa ogranicza także przekazywanie dotacji szkołom niepublicznym dla dorosłych, których uczniowie zapisują się na kolejny rok szkolny i nie uczęszczają na zajęcia. Na te praktyki od dawna narzekają samorządy podnosząc, ze wydatkowane są środku na dotację dla szkół, w których na zajęcia uczęszcza bardzo mały odsetek uczniów, a efektywność nauczania jest bardzo mała.
Przyznawanie dotacji będzie ograniczone. W przypadku szkół, które nie realizują obowiązku szkolnego i nauki - do uczniów, którzy w danym miesiącu uczęszczali na co najmniej 50 proc. zajęć edukacyjnych. Liczba ta ustalana ma być na podstawie informacji przekazywanej przez szkołę w terminie określonym przez organ prowadzący. W przypadku, gdy okaże się, że przekazana dotacja jest większa od liczby uczniów, którzy wypełnili wskazany w przepisach obowiązek, zostanie proporcjonalnie zmniejszona w kolejnym miesiącu.

Przesunięto o dwa lata (do 2014 r.) termin wprowadzenia możliwości realizowania niektórych zajęć przy pomocy metod i technik kształcenia na odległość. Będzie to możliwe dopiero po zakończeniu programu "Cyfrowa szkoła", który wyposaży placówki w odpowiedni sprzęt.

Omówienia zmian w prawie pochodzą z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>