Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. poz. 1456) wprowadza zmiany w przepisach Karty Nauczyciela dotyczące odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz wysokości środków przeznaczanych przez samorządy na doskonalenie nauczycieli. 
Karta Nauczyciela stanowi, że corocznie dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej liczby nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i 110% kwoty bazowej stanowiącej podstawę wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli w dniu 1 stycznia danego roku.
Powiązanie sposobu naliczania odpisów na ZFŚS z kwotą bazową powoduje automatyczną waloryzację odpisów na fundusz. W przyszłym roku kwota ta jednak najprawdopodobniej nie wzrośnie. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej przewidującą utrzymanie tegorocznych stawek w 2013 r.
Zmienią się także regulacje dotyczące kwot przeznaczonych na doskonalenie nauczycieli. Przepisy te, według założeń ustawodawcy, mają być bardziej elastyczne.
Obecnie, art. 70a Karty Nauczyciela stanowi, że w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1 proc. planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Po zmianach ma to być kwota od 0,5 proc. do 1 proc. Zmienią się także regulacje dotyczące wyodrębniania środków na ten cel z budżetów województwa - 5000 średnich wynagrodzeń stażysty będzie kwotą maksymalną, a nie sztywnym określeniem wysokości środków.
Ustawodawca podkreśla, że jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć więcej swobody w decydowaniu o finansach przeznaczanych na doskonalenie zawodowe pedagogów, ponieważ dzięki dopłatom unijnym na szkolenia, nie potrzebują aż tak wysokich kwot na ten cel i środki te często nie są właściwie wydatkowane.