Odpowiedź na pytanie pochodzi z publikacji Prawo Oświatowe/ABC.
 
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony jest na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy (staż pracy powyżej 7 lat). W maju przyniósł zaświadczenie lekarskie zalecające potrzebę udzielenia urlopu zdrowotnego od 4 maja 2012 r. do 3 maja 2013 r. W związku ze zmianami organizacyjnymi dyrektor do 31 maja 2012 r. miał mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę.
Jak powinien postąpić w zaistniałej sytuacji, czy powinien wyrazić zgodę na udzielenie urlopu zdrowotnego czy wręczyć wypowiedzenie?
 
Dyrektor szkoły powinien udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w okresie wskazanym w orzeczeniu lekarskim, tj. od 4 maja 2012 r. do 3 maja 2013 r.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 73 ust. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od wskazanego orzeczenia przysługuje nauczycielowi lub dyrektorowi szkoły odwołanie do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Należy wskazać, że tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, wzór orzeczenia i sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz organ odwoławczy od orzeczeń o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991).
Z chwilą, kiedy orzeczenie staje się prawomocne (po upływie terminu do wniesienia odwołania lub z chwilą wydania orzeczenia przez organ odwoławczy), dyrektor szkoły zobowiązany jest udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w okresie podanym w orzeczeniu lekarskim.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 września 2010 r. (wyrok SN z dnia 9 września 2010 r. II PK 54/10) prawo nauczyciela do urlopu dla poratowania zdrowia jest jego prawem podmiotowym i w okresie korzystania z niego stosunek pracy nauczyciela jest chroniony. "Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny na jego wniosek (lub wypowiedzenie mu stosunku pracy) po rozpoczęciu urlopu jest sprzeczne z celem urlopu i uzasadnia żądanie uznania tego przeniesienia za bezskuteczne".
W świetle przywołanego orzeczenia Sądu Najwyższego, w stanie faktycznym opisanym w pytaniu, dyrektor szkoły powinien udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w okresie wskazanym w orzeczeniu lekarskim, tj. od 4 maja 2012 r. do 3 maja 2013 r.