Wyższe wyceny w chirurgii

Opieka zdrowotna

Wyższe o 20 proc. będą wybrane procedury z zakresu chirurgii ogólnej dla szpitali I i II stopnia w sieci szpitali. Wyższe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. NFZ podaje, że nowe ryczałty - na okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. - ustali do końca kwietnia.

05.04.2019

RPO: Za mało ginekologów na wsiach i standardy nie są realizowane

Opieka zdrowotna

Powinniśmy umożliwić kobietom na terenach wiejskich realny dostęp do świadczeń wynikających ze standardów opieki okołoporodowej - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik prosi ministra zdrowia i prezesa NFZ o ustalenie wyższej wyceny za świadczenia położniczo-ginekologiczne, bo to może polepszyć dostęp do tych świadczeń.

05.04.2019

Manifestacja lekarzy 1 czerwca

Opieka zdrowotna

1 czerwca 2019 r. odbędzie się manifestacja lekarzy – taka decyzję podjął Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Weźmie w nim udział także Porozumienie Rezydentów OZZL. Powód: obniżenie zapowiadanych nakładów na ochronę zdrowia oraz też brak wizji naprawy publicznej ochrony zdrowia przez obecny rząd.

05.04.2019

Duże zmiany w systemie specjalizacji lekarzy, ale podwyżek nie będzie

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia zapowiedział, że w tym roku nie zmieni się liczba specjalizacji. Ale zadeklarował, że w kwietniu do konsultacji trafi projekt ustawy o zawodzie lekarza, który wprowadzi wiele ważnych zmian w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy. Jednak podwyżek, które zaproponował zespół pracujący nad projektem, nie będzie.

05.04.2019

Sejm uchwalił wyższe kary, by skuteczniej walczyć z wywozem leków

Farmacja

W czwartek została znowelizowana ustawa prawo farmaceutyczne. Regulacja wprowadza wysokie kary finansowe i odpowiedzialność karną za nielegalne wytwarzanie i dystrybucję produktów leczniczych oraz ich skup z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę. Dzięki tym zmianom walka z nielegalnym wywozem leków ma być skuteczniejsza.

04.04.2019

Powiaty chcą więcej pieniędzy na zdrowie i pilnych zmian w prawie

Finansowanie zdrowia

Związek Powiatów Polskich chce pilnego wzrostu wycen świadczeń o 15 proc. Podkreśla, że szpitale powiatowe potrzebują tych pieniędzy, by dalej się nie zadłużać. Alarmują, że konieczna jest zmiana przepisów, bo mają problem z obsadzeniem karetek, ale także liczą na przyśpieszenie prac nad ustawą dotyczącą zawodu opiekuna medycznego, który mógłby wspomóc pielęgniarki.

04.04.2019

Operacje zaćmy bez limitów, więc okuliści są na wagę złota

Finansowanie zdrowia

Od początku kwietnia nie obowiązują limity w operacjach usunięcia zaćmy. Zdaniem ekspertów to nie zlikwiduje kolejek, bo w kraju jest za mało okulistów, którzy przeprowadzają takie zabiegi. By poprawić sytuację szpitale inaczej organizują pracę i chcą zacząć robić takie zabiegi nawet w soboty. Ale nie obiecują radykalnego skrócenia czasu oczekiwania.

04.04.2019

Prezydent podpisał nowelizację ważną dla producentów papierosów

Opieka zdrowotna

Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Nowelizację ustawy, która podaje w jaki sposób ma być zorganizowany system śledzenia wyrobów tytoniowych 2 kwietnia podpisał prezydent.

03.04.2019

Walka z mafią lekową może uderzyć w przedszkola i domy dziecka

Farmacja

Zmiany w prawie farmaceutycznym, które mają na celu walkę z nielegalnym wywozem leków z Polski, są zbyt restrykcyjne - twierdzi samorząd aptekarski. Mogą np. być problem z przekazywaniem leków dla podopiecznych domów dziecka. Sankcje karne mogą grozić także wtedy, gdy przedszkola czy szkoły kupią na fakturę leki przeciwbólowe.

03.04.2019

Nie będzie rewolucyjnych zmian w sprzedaży wysyłkowej leków

Opieka zdrowotna

Resort zdrowa wycofał się z pomysłu rozszerzenia katalogu produktów, które miały być sprzedawane w ramach sprzedaży wysyłkowej. Ministerstwo podało, że musi przeanalizować skutki takiej regulacji biorąc pod uwagę decyzję Komisji Europejskiej dotyczącej apteki z Niemiec.

03.04.2019

Od października triaż ma być obowiązkowy w każdym dużym SOR

Opieka zdrowotna

Od 1 października system segregacji pacjentów, czyli tzw. triaż ma być obowiązkowy w każdym dużym szpitalnym oddziale ratunkowym – zapowiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zdaniem szefa resortu powinno to pomóc uniknąć tragicznych sytuacji, gdy pacjent w ciężkim stanie wiele godzin czeka na opiekę i umiera na takim oddziale.

03.04.2019

Od 1 lipca apteki będą mogły dostarczać leki do domu pacjentów

Farmacja

Przed nami duże zmiany w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez apteki i punkty apteczne. Od 1 lipca br. w ten sposób będą mogły być sprzedawane nie tylko produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza, jak to ma miejsce obecnie, ale również leki wydawane na receptę oraz wyroby medyczne - pisze Zuzanna Lewandowska z Kancelarii DMP Legal Wójtowicz.

03.04.2019

Pikieta i dziewięć postulatów, by ratować szpitale powiatowe

Opieka zdrowotna

„Ratujcie szpitale powiatowe” z takim hasłem pikietowali we wtorek pod Ministerstwem Zdrowia dyrektorzy szpitali, pracownicy medyczni, pacjenci i samorządowcy. Alarmowali resort, że sytuacja finansowa placówek powiatowych gwałtownie się pogarsza i wręczyli petycję z postulatami, które mogą pomóc to zmienić.

02.04.2019

Obolały jak pracownik biurowy

BHP HR

Aż 79 proc. pracowników biurowych odczuwa ból związany z wykonywaną pracą. Ponad 80 proc. osób w biurach pracuje pod wpływem stresu, z czego dla co czwartego jego poziom jest uporczywy. Prawie jeden na pięciu zatrudnionych nie odpoczywa w nocy, ponieważ ma problemy z zasypianiem lub śni o pracy.

02.04.2019

MZ: Nie karać za nieprzekazanie danych z aptek, bo system zawodzi

Farmacja

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poprosił głównego inspektora farmaceutycznego Pawła Piotrowskiego, by odstąpił od nakładania kar administracyjnych i poprzestał na pouczeniu wobec aptek, które nie przekazały danych do ZSMOPL z uwagi na to, że system dopiero jest wdrażany, a waga naruszenia prawa jest znikoma.

02.04.2019

Szpitale protestują, bo dobijają je żądania płacowe pominiętych grup zawodowych

Finansowanie zdrowia

Przed Ministerstwem Zdrowia dziś będą protestować dyrektorzy szpitali powiatowych i przedstawiciele samorządów. Powiedzą, że wpadają w coraz większe długi z powodu żądań płacowych grup zawodowych, które pominięto przy podwyżkach. Złożą petycję, w której m.in.: prócz uregulowania siatki płac, oczekują wzrostu wycen świadczeń o 15 proc.

02.04.2019

Pracodawcy za rabatami w aptekach z Kartą Dużej Rodziny

Opieka zdrowotna

W środę, 3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką możliwość.

01.04.2019

Apteki mają dziś wysłać pierwsze raporty, a system się zawiesza

Farmacja

W poniedziałek 1 kwietnia wieczorem apteki muszą wysłać pierwsze obowiązkowe raporty o stanach magazynowych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Problem polega na tym, że system do tej pory nie działał dobrze. Resort zdrowia przyznał, że „wystąpiły w ostatnim czasie trudności”

01.04.2019

Fizjoterapeuci protestują w maju, będą głodować i pójdą na zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Głodówki, zwolnienia lekarskie i strajki w szpitalach - tak ma wyglądać protest fizjoterapeutów, który rozpocznie się w maju. - Ludzie mają już dość obietnic bez pokrycia - mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. - Zarabiamy mało, a rząd hojnie innym rozdaje pieniądze - dodaje.

01.04.2019