Gminy błędnie uchwalają regulaminy przyznawania stypendiów
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń w trudnej sytuacji materialnej, w szczególności gdy w jego rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba. Nie można uzależniać jego wypłaty od okazania faktury lub innych dokumentów księgowych - informuje Rzeczpospolita.
Uczniom często brakuje podstawowej wiedzy z zakresu muzyki i plastyki. To skutek spychania tych przedmiotów na dalszy plan oraz faktu, że szkoły nie podejmują współpracy z filharmoniami i galeriami.
Ponton: przez źle prowadzone lekcje młodzież wiedzę o seksie czerpie z pornografii
Młodzi nie mają kogo radzić się w sprawach seksu, wobec tego czerpią wzorce z pornografii - mówili uczestnicy konferencji Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, którzy w środę przedstawili analizę na temat zgłoszeń podczas akcji Wakacyjny Telefon Zaufania.
Próbny egzamin gimnazjalny: w teście z historii jest błąd
Historycy dopatrzyli się błędu w jednym z pytań w części humanistycznej próbnego egzaminu gimnazjalnego. Z legendy do mapy dołączonej do zadania wynika, że Kazimierz Wielki w 1339 r. oddał Czechom w lenno Śląsk, do którego praw w tym czasie nie posiadał.
Autor idei taniej nauki czytania laureatem nagrody WISE 2012
Madhav Chavan, autor idei taniego i masowego nauczania czytania, pisania, liczenia, został uhonorowany międzynarodową nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie edukacji.
Opublikowano rozporządzenie ws. organizacji bibliotek w schroniskach dla nieletnich
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające sposób organizacji bibliotek w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Nowe przepisy będą obowiązywać od 28 listopada.
Badania SWPS: lepiej ubrany uczeń ma większą szanse na dobrą ocenę
Grzecznie ubrany uczeń wzbudza pozytywne emocje, a nowoczesny strój kojarzy się z buntownikiem. Nauczyciele szkół gimnazjalnych ulegają stereotypom, a na oceny i sukcesy dzieci wpływa ich ubiór wynika z badań SWPS w Sopocie.
Coraz mniej sześciolatków idzie do szkoły
Wedłuch danych zebranych przez kuratoria oświaty do szkół poszło o 12 proc. mniej sześciolatków niż rok temu. Rodzice, którym pozostawiono decyzję o wyborze placówki, wolą zostawić dzieci w przedszkolu.
Jeszcze kilka godzin potrwa akcja dogaszania i rozbiórki spalonego dachu Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach w powiecie piotrkowskim (Łódzkie). Spaliło się ponad 800 m kw dachu i budynek w najbliższym czasie nie będzie nadawał się do użytku - oceniają strażacy.
MEN: przekazywanie szkół podmiotom prywatnym jest sprzeczne z prawem
W odpowiedzi na pismo Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie przekazywania szkół podmiotom prywatnym, Ministerstwo Edukacji Narodowej zgadza się z poglądem związku, że działania takie są sprzeczne z obowiązującym prawem.
Obecny system nadzoru pedagogicznego się nie sprawdza. Wyniki szkół spadają, a kuratoria nie mają kompetencji, by podjąć konkretne działania - wynika z raportu NIK, którego fragmenty przytacza Rzeczpospolita.
RPD: organizacja leczenia psychiatrycznego dzieci łamie ich prawa
Dzieci dotknięte zaburzeniami psychicznymi spędzają lata w szpitalach, które nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej opieki - pisze rzecznik praw dziecka w wystąpieniu skierowanym do ministra pracy. Brakuje placówek i specjalistycznych rodzin zastępczych.
Szkoły informatyczne mają w końcu nadążać za rozwojem technologii - informuje serwis PAP Nauka w Polsce. Pomoże w tym projekt Business to Education B2E, realizowany w Technoparku Pomerania w Szczecinie.
Korea Południowa: uczniowie uczą się po kilkanaście godzin, by zdać egzaminy
Młodzi Koreańczycy zapisują się do szkół, w których nauka trwa po kilkanaście godzin. Nie mogą w nich także korzystać z internetu, oglądać telewizji, a nawet ze sobą rozmawiać. Wszystko po to, by jak najlepiej zdać egzamin odpowiadający polskiej maturze - informuje Gazeta Wyborcza.
Niemieckie firmy inwestują w szkoły zawodowe, by kształcić sobie pracowników
Niemieckie koncerny inwestują w polskie szkoły zawodowe. Wychodzą z założenia, że organizacja klas patronackich jest tańsza niż późniejsze szkolenie pracowników od podstaw - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Naukowcy: Romowie utożsamiają edukację z zagrożeniem dla ich tradycji
Dla wielu Romów edukacja to zagrożenia dla ich kultury i tradycji to jedna z tez konferencji Uczeń romski w polskim systemie oświatowym, która odbyła się w piątek w Kędzierzynie-Koźlu. Zdaniem naukowców obowiązek szkolny realizuje ok. 80 proc. romskich dzieci.
Poseł: dyrektorzy za rzadko informują, że religia jest nieobowiązkowa
Szkoły nie informują rodziców, że ich dzieci nie muszą uczęszczać na lekcje religii - uważa poseł Ruchu Palikota. Z tego powodu zamierzarozpocząć prowadzenie kampanii informacyjnej.
Sama zmiana sposobu wynagradzania nauczycieli nie poprawi jakości kształcenia
Zwolennicy reform Karty Nauczyciela podkreślają, że tylko uzależnienie zarobków nauczycieli od wyników ich pracy może podwyższyć jakość edukacji. Wyniki badań są jednak w tym zakresie niejednoznaczne - pisze prof. Antoni Jeżowski w książce Ekonomika oświaty w zarządzaniu szkołą.