Minister znów mówi o dostępie do informacji o szczepieniu pracowników, a ustawy nie ma

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Rząd wciąż zapowiada nowelizację ustawy covidowej, by umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracowników. Minister zdrowia zapowiada nawet, że ma on trafić do Sejmu na najbliższe posiedzenie, ale nikt go dotąd nie widział. Prawnicy twierdzą, że to działania mające w przyszłości zabezpieczyć szefa resortu przed odpowiedzialnością konstytucyjną.

03.11.2021

Dokumenty marynarskie zachowają ważność przez 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii

Samorząd terytorialny Domowe finanse Małe i średnie firmy Transport

Dokumenty marynarskie zachowają ważność przez 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii – zdecydował we wtorek rząd we wtorek przyjmując projekt nowelizacji ustawy w sprawie COVID-19. Wszystko po to, by umożliwić im powrót do kraju celem odnowienia dyplomu lub świadectw przeszkolenia.

02.11.2021

Niedzielski: Projekt o weryfikacji szczepień pracowników prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Projekt przepisów pozwalających pracodawcy na sprawdzenie tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W połowie października minister mówił, że projekt jest gotowy, ale czeka na "cięższe czasy". Wygląda więc na to, że właśnie nadeszły.

02.11.2021

Sądy różnie orzekają w sprawie udzielania informacji o zakażeniach w urzędzie

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Sądy administracyjne nie są zgodne co do charakteru informacji o liczbie osób zakażonych w urzędzie administracji publicznej. Papierkiem lakmusowym okazały się wnioski Przewodniczącego Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" do dyrektorów izb administracji skarbowej. Organy te nie chciałby udostępnić informacji. Przeszkód nie widziała natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

02.11.2021

Emerytura stażowa wpędzi wiele osób w ubóstwo, szczególnie kobiety

Domowe finanse Emerytury i renty

Nawet o 10 lat może zostać obniżony powszechny wiek emerytalny, gdy w życie wejdzie emerytura stażowa w kształcie zaproponowanym przez „S”. Nie będzie to jednak przywilej dla osób nisko opłacanych i spracowanych, które wymóg minimalnej emerytury spełnią tuż przed 60. rokiem życia. Będzie to raczej skazanie siebie na niższe świadczenie, a w przypadku kobiet – wręcz na ubóstwo w przyszłości.

02.11.2021

Kto poniósł koszty pogrzebu, może dostać z ZUS zasiłek pogrzebowy

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Dlatego warto pamiętać o tym, że można dostać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje członkowi rodziny, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, a także osobie obcej, jeżeli pokryli koszty pogrzebu.

01.11.2021

Emerytura po zmarłym tylko jeśli żył w chwili odbioru

Domowe finanse Emerytury i renty

Rodzina nie musi oddawać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emerytury, gdy świadczeniobiorca żył w chwili jej odbioru. Nie należą się jej natomiast te świadczenia, które wpłynęły na konto już po śmierci uprawnionego lub gdy któryś z domowników odebrał je za niego. Natomiast bliscy nie mogą liczyć na 13-te lub 14-te świadczenie zmarłego.

30.10.2021

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą tzw. emerytury EWK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby pobierające tzw. emerytury EWK, czyli wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki, będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne – przewiduje ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat.

29.10.2021

Sejm uchwalił ustawę zmieniającą rozliczenia świadczeń przyznanych z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus

Uzupełnienie przepisów dotyczących rozliczeń świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w ramach pomocy państwa w związku z epidemią COVID19 przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie COVID-19.

29.10.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy zaszczepieni. A projekt w szufladzie

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Węgierski rząd ogłosił w czwartek, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A polscy pracodawcy zwrócili się właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie im dostępu do informacji o statusie zaszczepienia pracowników. Ale rząd projekt, który to przewidywał, schował głęboko do szuflady. Mimo wzrostu zakażeń COVID-19.

29.10.2021

GUS: W 2020 r. 2,8 proc. osób w wieku poprodukcyjnym korzystało ze środowiskowej pomocy społecznej

Domowe finanse Emerytury i renty

W 2020 r. utrzymał się proces zmniejszania się liczby osób, które korzystały ze świadczeń z pomocy społecznej. Liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wynosiła 1589,3 tys. osób i była o 186,4 tys. mniejsza niż w 2019 r. Aż 81,9 proc. beneficjentów w wieku emerytalnym to członkowie gospodarstw domowych o dochodach na osobę powyżej progu dochodowego – podał w piątek GUS.

29.10.2021

Choroba, kwarantanna lub izolacja dziecka – kiedy przysługuje zasiłek za opiekę nad dzieckiem

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Osoba, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem, w tym także gdy zostało ono poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku opiekuńczego może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia placówki, do której uczęszcza – przypomina ZUS.

29.10.2021

Pracownicy nie chcą - mikroprzedsiębiorca zwolniony z tworzenia PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.

29.10.2021

Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W jej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce.

28.10.2021

ZUS rozpoczął wypłatę czternastej emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty

Rozpoczęła się wypłata pierwszych świadczeń w ramach tzw. czternastej emerytury. To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad 9 milionów emerytów i rencistów, w tym około 8 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto, a około 1,2 mln osób - w wysokości niższej.

28.10.2021

Emerytura stażowa pozbawi zainteresowanych oszczędności zgromadzonych w OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Projektowane emerytury stażowe będą nie tylko niekompatybilne z obecnym system emerytalnym, ale także nie uwzględnią środków z tzw. suwaka. W efekcie przy ustalaniu wysokości takiej emerytury nie będą brane pod uwagę fundusze, jakie przyszły emeryt zgromadził przez lata na swoim rachunku w OFE. W tej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem niż emerytura stażowa może okazać się świadczenie przedemerytalne.

28.10.2021

W ciągu sześciu lat ZUS wydał na informatyzację prawie 3 mld zł

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

W latach 2015 – 2020 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał łącznie niespełna 2,8 mld zł na IT. W tym okresie ZUS podpisał ponad 930 umów z blisko 300 różnymi wykonawcami. Umowy m.in. na utrzymanie i modyfikację systemów informatycznych KSI ZUS oraz Portalu PUE, przygotowanie tych systemów do obsługi bonu turystycznego i systemu KSI pod kątem bezpieczeństwa informacji podpisano z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych.

27.10.2021

Dokumenty wrzucone bez pokwitowania do skrzynki to problem urzędu, nie obywatela

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Nie wszyscy ubiegający się o pomoc finansową z tarcz antykryzysowych ją otrzymali. ZUS twierdzi, że nie dostał od nich wniosków i wydał decyzje odmowne. Tymczasem osoby te konsekwentnie wskazują, że wrzuciły wnioski do skrzynki, ale z uwagi na tę formę, nie mają pokwitowania. Zdaniem prawników ryzyko takiego składania pism obciąża urząd, a nie obywatela.

27.10.2021

ZUS: Trwają przygotowania do obsługi programu 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500. Od Nowego Roku Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania - zapewnia prezes ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku do ZUS należy kierować tylko wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, np. na nowo urodzone dzieci.

26.10.2021

Instrukcja obsługi musi być sformułowana w sposób jasny i przejrzysty

BHP

Przepisy wymagają od producenta, by do każdego egzemplarza sprzedawanej maszyny dodał instrukcję obsługi. Jest ona najważniejszym źródłem informacji o prawidłowym użytkowaniu. Instrukcja powinna zawierać wiele elementów. Informacje potrzebne do sterowania maszyną powinny być jednak jednoznaczne i zrozumiałe. Nie powinno ich też być za dużo, aby nie przeciążać operatora.

26.10.2021