UOKiK przygląda się ubezpieczycielom - wątpliwości budzą wypłaty z polis komunikacyjnych

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania wyjaśniające w zakresie praktyk stosowanych przez trzech ubezpieczycieli w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sprawa została wszczęta z zawiadomienia, które złożyły do UOKiK organizacje branżowe reprezentujące zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców z sektora MSP.

30.12.2021

UOKiK: Surowa kara za pobieranie nadmiernych opłat przez firmę pożyczkową

Prawo cywilne Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że firma pożyczkowa Cash Service 4 Home bezprawnie pobierała zbyt wysokie opłaty za wizyty w domach konsumentów, którzy opóźniali się ze spłatą rat. Zgodnie z decyzją prezesa urzędu poszkodowanym konsumentom przysługuje zwrot części pieniędzy, a spółka ma zapłcić 510 tys. zł kary.

28.12.2021

KNF chce uporządkować wypłaty z ubezpieczeń komunikacyjnych

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Zaniżanie odszkodowań, ograniczenie dostępności samochodów zastępczych, naprawy z użyciem części nieoryginalnych - patologii w likwidacji szkód z polis OC i AC ciągle jest dużo. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce z tym zrobić porządek i opracował projekt rekomendacji dla towarzystw ubezpieczeniowych.

28.12.2021

Ulepszenia w najmowanym mieszkaniu? Nie zawsze opłacalne

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Najemca tylko wyjątkowo znajduje idealne lokum, bywa że mieszkanie lub biuro nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Czasami najemca rozważa wprowadzenie ulepszeń, ale przed taką decyzją powinien zwrócić uwagę, że gdy poniesie na ten cel różnego rodzaju koszty, to może nie uzyskać ich zwrotu. Zdarza się, że po zakończeniu umowy będzie musiał przywrócić lokal do stanu poprzedniego.

25.12.2021

Przepis na barszcz z uszkami bez autorskiej ochrony

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nawet najbardziej wyszukane świąteczne wpisy na blogach kulinarnych nie zagwarantują blogerom wyłączności na serwowanie barszczu z uszkami według ich „autorskiego” przepisu. Trzeba bowiem udowodnić, że to nie tylko proste ugotowanie zupy, ale coś więcej. Wystarczy też poprzestawiać słowa w przepisie, by uniknąć zarzutu plagiatu.

24.12.2021

UOKiK zobowiązał spółkę z Grupy Intermarche do zapłaty zaległości wobec dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, oraz do zapłaty zaległości wobec dostawców produktów rolno-spożywczych spółki. Ma to pozwolić na szybką poprawę sytuacji dostawców sieci.

22.12.2021

Przepisy antylichwiarskie mogą oznaczać koniec większości instytucji pożyczkowych

Rynek i konsument Spółki

Pod koniec listopada rząd przyjął projekt tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, wprowadzający szereg zmian na rynku instytucji pożyczkowych. Mogą one wyeliminować z rynku instytucje pożyczkowe na rzecz banków i lombardów, jednocześnie uderzając w rzekomych beneficjentów projektu ustawy – konsumentów.

22.12.2021

Prezydent podpisał ustawę przedłużającą ważność bonu turystycznego

Rynek i konsument Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego - poinformowało Biuro Prasowe KPRP. Zgodnie z nowymi przepisami, do końca września 2022 r. będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.

21.12.2021

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą rejestrację produkcji win

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Ustawa o wyrobach winiarskich, dostosowująca polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina w Unii Europejskiej jest już z podpisem prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć i ujednolicić m.in. wymagania dotyczące wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.

21.12.2021

Sąd potwierdził karę dla Polkomtela za naruszanie praw konsumentów

Rynek i konsument

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję Prezesa UOKiK z 2019 r. w sprawie nałożenia na spółkę Polkomtel kary w łącznej wysokości ponad 50 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Urząd uznał, że przez sposób ukształtowania oferty dostępu do internetu przez Polkomtel klienci nie byli świadomi, że za słuchanie radia on-line lub oglądanie filmów w internecie będą musieli ponosić dodatkowe opłaty.

21.12.2021

Orange zapłaci klientom za bezprawną aktywację serwisów

Rynek i konsument

Orange Polska ma wypłacić abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki – taki obowiązek nakłada na firmę decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakwestionowano m.in. brak oznaczenia, że kliknięcie przycisku „OK” oznacza zamówienie z obowiązkiem zapłaty oraz brak potwierdzania warunków umów na trwałym nośniku.

21.12.2021

Po interwencji UOKiK InPost zmienia praktyki

Rynek i konsument

Rezygnacja z opłat za weryfikację przesyłek, których wymiary nie zgadzają się z podanymi przez konsumenta, wydłużenie terminu na odbiór przesyłek z punktów o ograniczonej dostępności – to niektóre ze zmian wdrażanych przez firmę kurierską InPost po interwencji Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. M.in. konsument będzie mógł odebrać przesyłkę w dogodnej dla siebie lokalizacji i terminie.

20.12.2021

Kradzieże w maseczkach - pandemia sprzyja sklepowym złodziejom

Prawo karne Rynek i konsument

Rośnie liczba kradzieży sklepowych. Procederowi sprzyjają obostrzenia covidowe, które nakazują poruszanie się w sklepach w maseczkach. Utrudnia to działanie monitoringu, a do tego właściciele sklepów, ograniczając koszty, tną wydatki na fizyczną ochronę, która oprócz pilnowania towaru, jest też zaangażowana w sprawdzanie limitów osób w placówkach.

18.12.2021

Umowa najmu to czasem wyzwanie dla najemcy i wynajmującego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Relacje między wynajmującym a najemcą nie zawsze są poprawne. Bywa, że już wkrótce po zawarciu umowy najmu powstaną spory na tle zakresu praw i obowiązków. Wielu nieprzyjemnym sytuacjom można zapobiec, jeśli strony przed zawarciem umowy dokładnie ustalą łączące ich zasady i odpowiednio przygotują treść umowy.

16.12.2021

Kodeks dobrych praktyk ma uporządkować działalność influencerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Współpraca reklamowa influencerów z markami stała się popularnym sposobem promocji produktów i usług. Dzięki internetowym gwiazdom firmy zyskały nowy kanał i sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Jednak nie zawsze taka współpraca odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, naruszając prawa konsumenta. Rozwiązaniem może być stosowanie się do kodeksu dobrych praktyk.

16.12.2021

Ustalanie limitów to nadal fikcja - nie ma jak liczyć zaszczepionych

Rynek i konsument Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

W hotelu, w restauracji, w teatrze czy na basenie ustalenie limitu gości było i będzie nadal fikcją. Przepisy, które weszły w życie 15 grudnia, niewiele zmieniły. A politycy, jak chowali głowę w piasek, tak dalej to robią. Mogą zrehabilitować się wprowadzając zasady ustalania limitów do ustawy w sprawie weryfikacji zaszczepionych w zakładach pracy. Prace nad tym projektem miały rozpocząć się w środę, ale nic z tego nie wyszło.

16.12.2021

UOKiK sprawdza, czy PayPal nie narusza zbiorowych interesów konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy PayPal, serwis internetowy do dokonywania płatności, pełniący również funkcję elektronicznego portfela, nie stosuje niedozwolonych postanowień umownych, m.in. dotyczących jednostronnej zmiany warunków umowy, a także sankcji w postaci ograniczenia dostępu do usług. Możliwe jest też wszczęcie postępowania o uznanie klauzul za niedozwolone.

15.12.2021

Limity w hotelach i restauracjach - trzeba pokazać certyfikat covidowy

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Od środy 15 grudnia obowiązują przepisy z nowymi ograniczeniami covidowymi. Od tegogo dnia zaczęły obowiązywać zaostrzone limity osób - m.in. w restauracjach i hotelach. Nie będzie się do nich wliczać osób, które pokażą ważny certyfikat covidowy. To przełom, ponieważ do tej pory nie było takiego uregulowania. Wystarczyło samo oświadczenie zaszczepionego.

15.12.2021

Upadły konsument może prowadzić działalność gospodarczą, ale z ograniczeniami

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawo upadłościowe nie wyklucza prowadzenia przez upadłego konsumenta działalności gospodarczej. Podobnie jak po ogłoszeniu upadłości konsument może podjąć zatrudnienie przykładowo na podstawie umowy o pracę. Przydałaby się jednak zmiana przepisów tak, aby rozpoczęcie działalności gospodarczej nie naruszało interesów dotychczasowych wierzycieli.

15.12.2021

UOKiK: Komercyjne pożyczki to nie "obligacje społeczne"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza firmy, które proponując umowy inwestycyjne sugerują klientom, że ich oferta związana jest z funkcjonowaniem Krajowego Funduszu Gwarancyjnego działającego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także przedstawiają oferty pożyczek inwestycyjnych jako „obligacji społecznych”.

14.12.2021