Źle naliczone koszty uzyskania przychodów poprawi pracownik w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

Firma jako pracodawca nie ma obowiązku korygowania PIT-11 – nawet w sytuacji, gdy w 2019 roku pobrała za wysokie zaliczki na podatek od pracowników. Zatrudnieni nie mogą domagać się poprawienia otrzymanych dokumentów. Mogą jednak sami skorygować koszty w rocznym PIT. Dzięki temu niesłusznie pobrane kwoty wrócą na ich konta. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

02.04.2020

W tym roku więcej czasu na rozliczenie PIT

Domowe finanse PIT

Standardowo termin na złożenie rocznego PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku PIT można jednak wypełnić miesiąc później. Z powodu epidemii koronawirusa Ministerstwo Finansów zdecydowało o wydłużeniu sezonu rozliczeń. Resort przypomina również, że dla ponad 21 milionów osób składających PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT.

31.03.2020

Ulga IP Box dostępna także dla programistów

Domowe finanse PIT

Podatnik może w zeznaniu rocznym za 2019 rok rozliczyć dochód uzyskany z autorskich praw do wytworzonego programu komputerowego, z uwzględnieniem preferencyjnej 5 proc. stawki podatku dochodowego, na podstawie regulacji dotyczących IP Box. Potwierdza to skarbówka w niedawno wydanej interpretacji.

31.03.2020

Pierwsze 13-tki trafią na konta emerytów i rencistów 1 kwietnia

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osobom.

31.03.2020

Terapia komórkami macierzystymi bez ulgi w PIT

Domowe finanse PIT

Wydatków związanych z przeszczepem komórek macierzystych i pobytem w komorze normobarycznej nie można odliczyć od dochodu za 2019 r. w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne. Wynika to z niedawnej interpretacji skarbówki. Organ podkreślił, że w zamkniętym katalogu zawierającym wydatki możliwe do odliczenia nie mieści się pojęcie zabiegu inwazyjnego, lecz jedynie zabieg rehabilitacyjny.

30.03.2020

Komputer i tablet dla niepełnosprawnego dają prawo do ulgi

Domowe finanse PIT

Wydatki poniesione przez rodzica na zakup komputera, tabletu i zegarka stanowią koszty związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego syna. Mogą więc być odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2019 rok. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.

28.03.2020

ZUS: Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

26.03.2020

UOKiK proponuje o połowę tańsze pożyczki w ramach tarczy antykryzysowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

Zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego – to jedna z propozycji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach tarczy antykryzysowej. - Nie pozwolimy, żeby konsumenci, którzy w czasie epidemii koronawirusa znajdą się w trudnej sytuacji, wpadali w pułapkę zadłużenia – zapowiada Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

25.03.2020

ZUS: Wypłaty trzynastek dla emerytów i rencistów w kwietniu

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas.

24.03.2020

W czasie epidemii można pomyśleć o zmianie formy opodatkowania

Domowe finanse PIT Koronawirus

MF zapowiada, że roczny PIT będzie można w tym roku złożyć do końca czerwca. Podatnicy mają zyskać dodatkowe dwa miesiące. Póki co, przepisy nie zostały jednak jeszcze zmienione. Zdaniem ekspertów, koronawirus może spowodować konieczność zmiany branży czy zakresu działalności. Może się więc okazać, że w niektórych przypadkach korzystna będzie zmiana formy opodatkowania – zwłaszcza u najmniejszych przedsiębiorców.

21.03.2020

Firmy pożyczkowe też odroczą raty z powodu koronawirusa

Rynek i konsument Domowe finanse

Instytucje pożyczkowe umożliwią odroczenie terminu spłaty pożyczki na uzasadniony i dostatecznie udokumentowany wniosek klienta - takie działanie rekomenduje swoim członkom Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Decyzje w takich sprawach mają być podejmowane szybko i w uproszczonej procedurze.

17.03.2020

Roczny PIT warto rozliczyć wspólnie z małżonkiem

Domowe finanse PIT

Podczas składania zeznania podatkowego za 2019 rok podatnicy stają przed wyborem sposobu rozliczenia dochodów osiągniętych w minionym roku. Co do zasady, podatek rozlicza się indywidualnie. Przepisy dają jednak możliwość złożenia wspólnego PIT razem z małżonkiem. Aby skorzystać z tej formy, trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

14.03.2020

Senat odrzucił ustawę przenoszącą pieniądze z OFE do IKE

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W piątek, 13 marca, Senat odrzucił nowelizację ustawy umożliwiającą przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Teraz uchwałą Senatu zajmie się Sejm. Najbliższe planowane jego posiedzenie ma odbyć się 25 i 26 marca.

13.03.2020

Będą przepisy łagodzące skutki spłaty kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus

Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - zareagował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

11.03.2020

Resort pracy przygotowuje waloryzację tzw. emerytur czerwcowych

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu otrzymują nawet o 300 zł niższe świadczenia niż ci, którzy emerytami stają się w innych miesiącach roku. ZUS dostrzega problem. Widzi go też RPO, do którego wpływają skargi. Jest pytanie, czy to wystarczy, by resort pracy przyśpieszył prace nad projektem ustawy, który zmieni zasady waloryzacji tych świadczeń.

11.03.2020

Prezes NIK: Ofiary GetBack mogą powoływać się na nasz raport

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie GetBack, w którym oceniono, że instytucje państwowe, a szczególnie Komisja Nadzoru Finansowego, nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów, trzeba wyciągnąć poważne wnioski - stwierdził we wtorek prezes Marian Banaś.

10.03.2020

MF chce zwolnić frankowiczów z podatku od przychodów

Domowe finanse PIT

Finalizowane są prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Podatnicy, którzy już to rozliczyli, będą mogli złożyć korekty.

10.03.2020

Bat na pracodawców ma pomóc w ściganiu alimenciarzy

Domowe finanse Prawo pracy

Resort pracy chce karać pracodawców za bezumowne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych lub wypłacanie im wynagrodzenia „pod stołem”. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 45 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy płacą pracownikom minimalną pensję obawiają się, że będą wtedy z zasady na cenzurowanym. A przecież kodeks pracy nie pozwala pytać kandydata do pracy ani pracownika o to, czy nie zalegają z alimentami.

10.03.2020

NSA: Spieniężenie udziału we współwłasności nieruchomości bez PIT

Domowe finanse PIT

Otrzymana przez podatniczkę spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości otrzymanej w darowiźnie, nieprzekraczająca wartości udziału, nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelny Sąd Administracyjny.

10.03.2020