Szkoły dostaną pieniądze na organizację dodatkowych zajęć

MEN zapowiada zmiany w przepisach regulujących zajęcia dodatkowe i pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Związki zawodowe i samorządowcy alarmują, że po likwidacji tzw. "godzin karcianych" dochodzi do nadużyć - nauczycielom przydziela się dodatkowe obowiązki bez odpowiedniej gratyfikacji finansowej. Co więcej brakuje pieniędzy na sfinansowanie dodatkowych lekcji.

21.12.2018

CKE opublikowała arkusze z próbnego egzaminu ósmoklasisty

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze z próbnego egzaminu ósmoklasisty. Na języku polskim uczniowie musieli opisać spotkanie bohaterów dwóch utworów literackich lub o młodości jednego z bohaterów lektury. Uczniowie musieli się również zmierzyć z pytaniami dotyczącymi Quo Vadis.

20.12.2018

Nauczyciel zarabia mniej niż inni specjaliści

Kadry w oświacie

Według danych GUS specjaliści zarabiali netto o 22 proc. więcej niż przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. Wyjątkiem są nauczyciele, nawet na najwyższym stopniu awansu zawodowego zarabiają 95-101 proc. tej stawki - podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zapowiada, że jeżeli MEN nie zgodzi się na podwyżki, pedagodzy rozpoczną akcję strajkową.

20.12.2018

Na zwolnieniach prawie półtora tysiąca pedagogów

Według resortu edukacji protest nauczycieli objął niewielką liczbę szkół i przedszkoli. Jak podkreśliła we wtorek wiceminister edukacji Marzena Machałek, nauczyciele mają prawo korzystać ze zwolnień lekarskich, ale dyrektorzy szkół i przedszkoli muszą przestrzegać procedur. Wiceminister podkreśliła również, że pensje pedagogów rosną i MEN będzie się trzymać swoich planów w tej materii.

19.12.2018

Zalewska: Wierzę nauczycielom, nie przewiduję kontroli ich zwolnień chorobowych

Kadry w oświacie

Tuż przed świętami zapanowała szkolna grypa - to forma protestu przeciw m.in. niskim płacom. Nauczyciele biorą masowo zwolnienia chorobowe. Minister Zalewska, zapytana czy planuje kontrole zasadności tych zwolnień, odpowiada: Ja głęboko wierzę nauczycielom, to zawód szczególnego zaufania.

18.12.2018

ZNP rozpoczyna protest i chce rozmawiać z MEN o płacach

Kadry w oświacie

To niedopuszczalne, by nauczyciel zarabiał 1700 zł - mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Nie wiadomo na razie, jaką formę przyjmie akcja protestacyjna, bo związkowcy obawiają się, że kuratoria i MEN będą wywierać nacisk na nauczycieli. Rozmowy z MEN zaplanowano na 8 stycznia.

18.12.2018

NIK: Dzieci z dysfunkcjami bez szans na odpowiednią pomoc

Zarządzanie oświatą

Zbyt późna diagnoza, utrudniony dostęp do placówek zapewniających odpowiednią pomoc - na takie nieprawidłowości wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła, jak działa system pomocy dzieciom z dysfunkcjami. Okazało się także, że w wielu placówkach nie realizowano wszystkich zaleceń z opinii oraz mocno okrajano czas zajęć.

18.12.2018

Sześciolatek nie pójdzie do szkoły tańca

Zarządzanie oświatą

Zmieni się wiek uczniów przyjmowanych do szkół artystycznych. Resort kultury już przygotował rozporządzenie w tej sprawie. Obejmie m.in. szkoły tańca, szkoły muzyczne i cyrkowe. Przepisy z opóźnieniem dostosowane zostaną do zmian dotyczących obowiązku szkolnego sześciolatków.

17.12.2018

Nauczyciele protestują przeciwko niskim pensjom

Kadry w oświacie

Zwolnienia lekarskie to forma protestu nauczycieli przeciwko niskim wynagrodzeniom. To oddolna akcja, niekoordynowana przez związki zawodowe, więc trudno ocenić jej skalę - protest ma potrwać do 21 grudnia 2018 r. Akcja odbywa się m.in. we Wrocławiu - dolnośląskie kuratorium przypomniało tamtejszym nauczycielom, że zasadność pójścia na L4 może skontrolować ZUS.

17.12.2018

Więcej nauczycieli bez kwalifikacji

Kadry w oświacie

Remedium na braki kadrowe w szkołach jest udzielanie większej liczby zezwoleń na zatrudnienie osób, które nie mają wymaganych przez prawo oświatowe kwalifikacji - alarmują związkowcy. Oceniają, że może się to negatywnie odbić na jakości nauczania. Dane kuratoriów faktycznie pokazują, że liczba udzielonych zezwoleń znacznie wzrosła.

17.12.2018

Edukacja antydyskryminacyjna nadal na cenzurowanym

Zarządzanie oświatą

Indywidualne rozmowy z dyrektorem szkoły, zbieranie od uczniów oświadczeń, konfiskowanie przedmiotów związanych z akcją - to działania podjęte przez niektóre szkoły podczas akcji "Tęczowy piątek". Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęło wiele skarg w tej sprawie. Rzecznik zażądał wyjaśnień od resortu edukacji.

15.12.2018

Nowy rzecznik praw dziecka rozpoczął pracę

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak złożył w piątek ślubowanie w Sejmie i w ten sposób formalnie rozpoczął pięcioletnią kadencję na tym stanowisku. Zastąpi Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.

14.12.2018

SA: Dyrektor szkoły musi być przygotowany na krytykę

Kadry w oświacie

Decyzje dyrektora szkoły dotyczące kierowania placówką szkolną podlegają ocenie i weryfikacji. Dlatego merytoryczna krytyka, nawet surowa, nie narusza dóbr osobistych osoby pełniącej tę funkcję - uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

14.12.2018

Zalewska: Ufamy nauczycielom, więc nie boimy się strajku

Kadry w oświacie

Nauczyciele deklarują, że chcą w czasie matur pójść na zwolnienia lekarskie. Minister Anna Zalewska zapewniła, że nie obawia się strajku pedagogów, bo ufa, że nauczycielom zależy na dobru uczniów. Tłumaczyła także, że dzięki reformie edukacji, sytuacja pedagogów systematycznie się poprawia, a egzaminatorów i tak zatrudnia CKE.

13.12.2018

Dodatek za wyróżniającą pracę ma motywować nauczycieli

Kadry w oświacie

Związkowcy postulują, by dodatek za wyróżniającą pracę przyznawany był każdemu nauczycielowi z najwyższą oceną. Szefowa resortu edukacji obiecała rozważyć tę kwestię i przygotować rozwiązania prawne do kwietnia, ale chce to powiązać z nowymi rekomendacjami dotyczącymi oceny pracy pedagogów.

13.12.2018

Mikołaj Pawlak może już zostać Rzecznikiem Praw Dziecka 

Senat w środę zgodził się na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się, gdy złoży on ślubowanie w Sejmie, które prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

12.12.2018

Ocenianie bez regulaminów również w szkołach artystycznych

Wskaźniki oceniania pedagogów znikną również ze szkół artystycznych. Resort kultury znowelizuje rozporządzenie regulujące tę materię. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. To efekt ogólnych zmian w zasadach oceniania nauczycieli przygotowanych przez MEN.

11.12.2018

Nowe rekomendacje ws. oceniania nauczycieli będą w kwietniu

Kadry w oświacie

Będą nowe zasady oceniania nauczycieli, rekomendacje mają być wypracowane wspólnie ze związkowcami. MEN już częściowo wycofał się ze zmian w tej materii - od 1 stycznia 2019 roku znikają szkolne regulaminy ze wskaźnikami oceniania.

11.12.2018

UODO uczy o ochronie danych osobowych

Jak dzieci i młodzież mają chronić dane osobowe nie tylko w realnym, ale też cyfrowym świecie - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „#RODO w edukacji. Mazowieckie spotkanie z...

10.12.2018

Nauczyciele masowo na L4 w czasie matur?

Kadry w oświacie

Nauczyciele chcą protestować w podobnej formie, jak policjanci - pokazują wyniki ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o jednoczesne, masowe skorzystanie ze zwolnień lekarskich w czasie egzaminów. Pedagodzy chcą wyrazić swój sprzeciw przeciwko niskim wynagrodzeniom.

10.12.2018