Rzeczniczka GIODO po 20 latach zakończyła swoją misję
Małgorzata Kałużyńska-Jasak po niemal dwudziestu latach zakończyła pracę na stanowisku rzecznika prasowego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Minister sprawiedliwości nie zna i nie rozumie konstytucji gdy twierdzi, że jego projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa jest zgodny z konstytucją mówi prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego.
UOKiK wydał kolejny "istotny pogląd" ws kredytu w banku Millenium
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował postanowienia umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego banku Millennium. Bank nie zgadza się z tym stanowiskiem.
Pośpiech i drogi na skróty typowe dla obecnej legislacji
Pośpiech, lekceważenie i obchodzenie wymogu konsultacji publicznych, częste stosowanie tzw. trybów szczególnych pozwalających na szybką ścieżkę legislacyjną lub stosowanie wybiegu w postaci przedstawiania projektów rządowych jako projektów poselskich tak według Obywatelskiego Forum Legislacji przy Fundacji Batorego wyglądał pierwszy rok nowej kadencji parlamentu.
Projekt nowej ustawy o kontroli cudzoziemców trafił do konsultacji
Wprowadzenie trybu granicznego przy rozpatrywaniu wniosków cudzoziemców, utworzenie Rady ds. Cudzoziemców oraz poszerzenie kompetencji szefa Urzędu ds. Cudzoziemców zakłada projekt noweli ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce.
Prezes PiS najbardziej wpływowym prawnikiem w Polsce
Prawnicy
Jarosław Kaczyński zajął pierwsze miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników Dziennika Gazety Prawnej. Drugi na liście jest prezydent Andrzej Duda.
Prof. Chmaj: wygaszenie kadencji członków KRS groźne dla demokracji
Jeśli nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa wygasiłaby obecną kadencję członków tego organu to w ten sam sposób możliwe byłoby wygaszenie każdego organu kadencyjnego twierdzi prof. Marek Chmaj. I dodaje, że to byłoby katastrofalne dla demokracji.
We wtorek konferencja o ochronie danych w dobie przemian
Ochrona danych osobowych w dobie przemian to temat zaplanowanej na wtorek w Warszawie konferencji w związku z obchodzonym w minioną sobotę Dniem Ochrony Danych Osobowych.
Dematerializacja akcji spółek handlowych - projekt przepisów
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają pracę nad projektem nowelizacji przepisów Kodeksu spółek handlowych, którego głównym założeniem jest rezygnacja z dokumentu akcji na rzecz odpowiadającego mu zapisu w systemie teleinformatycznym wszystkie akcje spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych mają mieć postać zdematerializowaną.
Nadawca internetowych reklam nieruchomości upomniany przez UOKiK
Klienci stron ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.com nie zostali rzetelnie poinformowani m.in. o cenie usługi, a więc mogą odzyskać wpłacone pieniądze. Taką decyzję wydał prezes UOKiK.
PKO Bank Polski, przy wsparciu prawnym kancelarii JSLegal jako doradcy prawnego, nabył 100 proc. udziałów w spółce ZenCard. To pierwszy przypadek, gdy polski bank inwestuje w start-up z sektora FinTech.
Księgarnia prawnicza Sady.Profinfo.pl gromadzi kompleksową ofertę książkową dla sądów - zarówno dla wydziałów cywilnych, co karnych, a także wydziałów pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Co więcej, zarówno sędziowie indywidualnie, co sądy jako instytucje, skorzystać mogą ze specjalnych warunków handlowych.
Sejm nie może obsadzić miejsca w Trybunale Konstytucyjnym po sędzim Andrzeju Wróblu, bo Zgromadzenie Ogólne TK nie wygasiło jego mandatu. Problemem jest wniosek prokuratora generalnego kwestionujący legalność trzech sędziów w 2010 roku
Prezes PiS: przepisy o abonamencie mamy już gotowe
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że przepisy mające zapewnić skuteczną ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego już są przygotowane. Jak dodał, będą one podobne do rozwiązań stosowanych w innych krajach.
Dodatki funkcyjne także dla prokuratorów pełniących funkcje w sądach dyscyplinarnych
Prawnicy
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów oraz wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom.
Zespół w MS popracuje nad poprawą funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego
Wojciech Łukowski stanie na czele, powołanego zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 24 stycznia 2017 r., Zespołu do opracowania założeń organizacyjnych oraz informatycznych w zakresie prowadzenia Krajowego Rejestru Sądowego.
Crido Legal doradzało ukraińskiej spółce w zakupie firmy IT
Rynek
Kancelaria prawna Crido Legal, specjalizująca się w transakcjach fuzji i przejęć, doradzała ukraińskiej spółce SoftServe przy nabyciu 100 proc. udziałów w spółce Coders Center operującej w sferze cyfrowego marketingu.
Ziobro: prokuratorzy zdegradowani tam, gdzie ich miejsce
Prawnicy
Prokuratorzy zostali przesunięci tam, gdzie jest ich miejsce, dlatego się skarżą - tak prokurator generalny Zbigniew Ziobro skomentował przyjęcie skargi na niego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.