Wniosek o emeryturę z datą wsteczną nie jest dla wszystkich

Domowe finanse Emerytury i renty

W czasie pandemii wiele osób pomimo tego, że już osiągnęło wiek emerytalny, miało utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. To właśnie dla nich wprowadzono możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną. Aby to było możliwe, do wniosku należało dołączyć druk ERO - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.02.2023

Dostajesz rentę po zmarłym? Złóż wniosek o własną emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które są aktywne zawodowo i jednocześnie dostają rentę rodzinną po zmarłym, powinny złożyć wniosek o emeryturę, gdy osiągną ustawowy wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet – lat 60, a w przypadku mężczyźni - 65 lat. Po uzyskaniu statusu emeryta będą mogły dorabiać bez ograniczeń i konieczności rozliczania się z ZUS.

13.02.2023

W 2023 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie wyższy niż zakładał rząd i wyniesie 114,8 proc.

Domowe finanse Emerytury i renty

Na publikację w Dzienniku Ustaw czeka komunikat Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. Dokument ma zostać ogłoszony najpóźniej w poniedziałek, 13 lutego 2023 r. Już teraz jednak wiadomo, że wskaźnik ten wyniesie 114,8 proc. z minimalną podwyżką na poziomie 250 zł, a łączny koszt tegorocznej waloryzacji sięgnie ok. 44,15 mld zł.

10.02.2023

Dostęp obywateli do ich dokumentacji osobowo-płacowej trzeba chronić - interwencja RPO

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Brak przepisów pozwalających na należyty nadzór nad firmami przechowującymi dokumentację prowadzi do naruszenia praw osób starszych zabiegających o emeryturę w należnej wysokości - alarmuje RPO. Rzecznik Praw Obywatelskich podzielił się ustaleniami z badania skargi obywatelki, która przez wiele lat nie była w stanie uzyskać swojej dokumentacji pracowniczej z upadłego zakładu.

07.02.2023

Gdy ZUS się pomyli, wyrównanie zaniżonego świadczenia tylko za trzy lata

Domowe finanse Emerytury i renty

Wyrównanie emerytury zaniżonej na skutek błędu organu jest możliwe tylko za trzy lata wstecz. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmiana przepisów i wydłużenie tego okresu jest niezasadne. Do tego dochodzi problem ze złożeniem skargi kasacyjnej, bo barierą jest sposób obliczania wartości przedmiotu zaskarżenia. W sprawach o mniej niż 10 tys. zł skarżący ma zamkniętą drogę do Sądu Najwyższego.

02.02.2023

Czy po Polskim Ładzie obywatelom opłaca się jeszcze oszczędzanie w IKZE – RPO pyta MF

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Do Biura RPO napisał obywatel, który skarży się na malejącą opłacalność oszczędzania w Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego po reformie Polskiego Ładu. Jego zdaniem, można mówić o niedotrzymaniu warunków umowy ze strony państwa. Decyzję o zainwestowaniu w IKZE ludzie podejmowali bowiem kilka lat przed tymi zmianami, zachęcani możliwością zmniejszenia podatku i ze świadomością, że nie można wycofać się z niej przed upływem 5 lat.

01.02.2023

PIT z ZUS wkrótce w skrzynce i na PUE

Domowe finanse Emerytury i renty

Ruszyła wysyłka deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Kilka milionów formularzy trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku dostawali pieniądze z ZUS. Pierwsza transza – blisko 124 tysięcy dokumentów PIT zostało już przygotowanych do wysyłki. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

26.01.2023

Minister rozmawia z prezes ZUS o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli

Emerytury i renty Zarządzanie oświatą

Rozmawiam już o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli z prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudą Uścińską - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyjaśnił, że ma to być reakcja na "niż demograficzny, który będzie się przetaczał zwłaszcza przez szkoły średnie". Wcześniej minister umówił się na 1 lutego na spotkanie ze związkami m.in. w tej sprawie.

26.01.2023

Dr Kolek: Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce możliwy do wprowadzenia

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Celem wprowadzenia dobrowolnego ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą jest pobudzenie przedsiębiorczości i zbudowanie przewagi konkurencyjnej Polski w UE w obszarze warunków prowadzenia biznesu. Aby móc przejść przez kryzys chroniąc firmy, które borykają się z trudnościami, oraz tworzyć warunki do zakładania firm w Polsce, konieczne jest obniżenie obciążeń nakładanych na przedsiębiorców.

11.01.2023

ZUS odchodzi od plastikowych legitymacji dla seniorów

Emerytury i renty

Od poniedziałku, 9 stycznia 2023 roku, jest dostępna legitymacja emeryta w wersji elektronicznej. mLegitymację można ściągnąć po wcześniejszym zalogowaniu się do bezpłatnej aplikacji mObywatel. Jeżeli legitymacja emeryta i rencisty nie jest widoczna w dokumentach, które można dodać – należy zaktualizować aplikację mObywatel. Osoby, które będą chciały mieć legitymację tradycyjną, będą musiały złożyć do ZUS wniosek na formularzu ERL.

09.01.2023

Po 20 latach coraz mniej pracowników chętnych na OFE

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Mniej niż 1 proc. osób wchodzących na rynek pracy zapisuje się do OFE. W praktyce liczba nowych członków jest mniejsza niż tych umierających przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Prowadzi to do spadku wartości aktywów OFE i marginalizacji ich znaczenia w systemie emerytalnym oraz na rynkach finansowych - przyznaje rząd w najnowszym przeglądzie OFE. Te ostatnie inwestują m.in. w takie spółki jak Kruk, Inter Cars, Comarch, Enel-Med, Amica Wronki, Budimex, PKP Cargo, CCC czy Wirtualna Polska. 

09.01.2023

Nie będzie dodatku do emerytury dla honorowych dawców krwi

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Resort rodziny i polityki społecznej uważa, że za altruistyczną postawę się nie płaci - krwiodawstwo w swojej idei jest honorowe i dobrowolne. Wymiar świadczeń emerytalnych jest ściśle związany z wysokością składek odprowadzanych do systemu ubezpieczeń społecznych przez pracownika w całym okresie jego aktywności zawodowej oraz z długością okresu ich opłacania. Zdaniem prawników, propozycja dodatku wypacza system.

06.01.2023

Teraz Trybunał w Strasburgu zajmie się emeryturami rocznika '53

Domowe finanse Emerytury i renty

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiła skarga dotycząca nierównego i dyskryminującego traktowania kobiet-emerytek z rocznika '53. Chodzi o naruszenie szeroko rozumianego prawa własności i dyskryminację - nierówne traktowanie w obrębie jednego rocznika z uwagi na datę złożenia wniosku o emeryturę powszechną. Prawnicy potwierdzają: ustawodawca źle zmienił przepisy po wyroku TK.

04.01.2023

Coraz więcej osób po 60-tce wypłaca pieniądze z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pierwsze osoby, które osiągnęły 60 rok życia, rozpoczęły wypłatę pieniędzy zgromadzonych w PPK. O ile w 2020 roku pierwszą wypłatę otrzymało 313 osób, w tym 138 mężczyzn, o tyle w 2022 r. liczba wypłacających wyniosła już 3635 osób, w tym 1631 mężczyzn. Zdaniem prawników, wypłaty powinny być uruchamiane jak najpóźniej, jeśli program ma służyć gromadzeniu oszczędności z myślą o emeryturze.

03.01.2023

Nie każdemu pracownikowi łatwiej będzie uzyskać emeryturę pomostową

Emerytury i renty Prawo pracy

Od 1 stycznia pracodawca będzie musiał powiadomić pracowników o treści wykazu stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz o wpisaniu lub odmowie wpisania do ewidencji pracowników wykonujących te prace. W przypadku nieumieszczenia stanowiska pracy, na którym zatrudniony wykonuje pracę w tym wykazie lub nieumieszczenia go w ewidencji, pracownikowi będzie przysługiwała skarga do PIP.

28.12.2022

Rolnicy przedsiębiorcy i "obszarnicy" dostaną dodatek do emerytury za każdy rok opłacania składki

Finanse publiczne Emerytury i renty

Rząd chce, by od 1 marca 2023 roku emerytura podstawowa, stanowiąca podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, została powiązana z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych i stanowiła jej 90 proc. Nowością jest też 0,5-proc. dodatek do emerytury za każdy rok opłacania składki, który mają dostać rolnicy prowadzący działalność gospodarczą i posiadający wielkoobszarowe gospodarstwa rolne.

27.12.2022

Rząd chce zrównać zasady przyznawania emerytur z KRUS i ZUS

Emerytury i renty

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który ma zmienić przepisy w zakresie waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych. Chodzi o powiązanie wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Jak poinformował dziennikarzy premier Mateusz Morawiecki, nowe rozwiązania mają kosztować budżet ponad 2 mld zł.

20.12.2022

SN: Można stwierdzić chorobę zawodową pracownika po śmierci i rodzinie przyznać odszkodowanie

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Nawet po śmierci pracownika członkom jego rodziny ZUS wypłaci jednorazowe odszkodowanie, gdy cierpiał na chorobę zawodową - taki jest sens uchwały Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Byłoby więc niesprawiedliwe, gdyby rodziny po takim zmarłym nie miały prawa do odszkodowania, bo za życia nie miał ustalonych uprawnień do renty z ubezpieczenia wypadkowego.

17.12.2022

Rząd wycofuje się z zapowiedzi poszerzenia grupy uprawnionych do świadczenia wyrównawczego

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dane z końca tego roku potwierdzają te wcześniejsze z wiosny, że zdecydowanie mniej osób uzyskało uprawnienie do świadczenia wyrównawczego. Rząd wydał w związku z tym zaledwie około 1/5 szacowanej na ten cel kwoty. Mimo tego resort rodziny nie planuje poszerzenia grupy uprawnionych do tego świadczenia, choć wcześniej składał takie deklaracje.

17.12.2022

ZUS: Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie w Polsce to 26,8 tys. zł, mężczyźnie - 37,8 tys. zł

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najwyższa emerytura, jaką Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca kobiecie, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat po przepracowaniu 61 lat na umowie o pracę, to ponad 26 tys. zł. Mężczyzna, który pobiera 37,8 tys. zł świadczenia miesięcznie, przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat, mając 67 lat stażu składkowego. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł, mężczyzna - 2,4 mln zł - podał ZUS.

15.12.2022