Od 1 maja 2015 roku dr Bartosz Merczyński awansuje na stanowisko Counsel w biurze Allen Overy w Warszawie i pokieruje warszawskim działem sporów sądowych kancelarii.
Coraz więcej projektów modowych ma ochronę patentową
Plagiaty w branży modowej stały się powszechne. Wzory polskich projektantów coraz częściej są więc pod ochroną patentową. Na taki krok decyduje się coraz więcej polskich projektantów.
UOKiK: pod nową ustawą szybsze decyzje ws. koncentracji
Szybsze wydawanie decyzji w sprawach kontroli koncentracji to pierwszy widoczny efekt znowelizowania ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Średni czas trwania postępowań dotyczących fuzji i przejęć w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania nowej ustawy - tj. od 18 stycznia do 17 kwietnia 2015 r.- wyniósł 28 dni.
Adwokat: frankowicze mogą tanio i skutecznie dochodzić swoich praw
Frankowicze raczej nie mogą liczyć na rzeczywistą pomoc ze strony parlamentu w kompleksowym rozwiązaniu problemu umów kredytowych zawierających klauzule niedozwolone. Muszą więc dochodzić swoich praw na drodze sądowej - pisze adwokat Andrzej Nogal.
Ministrowie Polski i Niemiec za unijną prokuraturą i wstępną pomocą prawną
Prace zmierzające do ustanowienia Prokuratury Europejskiej zmierzają w dobrym kierunku stwierdzili ministrowie sprawiedliwości Polski i Niemiec. Z uznaniem wyrazili się też o projekcie dyrektywy ws. tymczasowej pomocy prawnej, który będzie przedmiotem uzgodnień organów UE.
Policja potrzebuje wyższych standardów ochrony praw człowieka, gdyż Polska sukcesywnie przegrywa kolejne tego typu sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka twierdzi dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Po aresztowaniu policjantów olsztyńscy komendanci podają się do dymisji
Komendant wojewódzki warmińsko-mazurskiej policji Józef Gdański oraz komendant miejskiej policji w Olsztynie Andrzej Góźdź złożyli raporty o odejście ze stanowisk. To efekt zatrzymania olsztyńskich policjantów wydziału kryminalnego za bicie zatrzymanych.
Pierwszy raz wszyscy wyborcy w wyborach prezydenckich mogą głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania w ten sposób powinien być zgłoszony w urzędzie gminy, w której jesteśmy wpisani do rejestru wyborców (zameldowani), do 27 kwietnia 2015 r.
W 2014 roku wniesiono rekordową liczbę aktów oskarżenia oraz zapadło najwięcej wyroków w sprawach z zawiadomień Urzędu KNF. Ten rok był także rekordowy pod względem decyzji o nałożeniu kary pieniężnej na podmioty z rynku finansowego, których KNF wydała 59.
Unia chce lepszej ochrony własności intelektualnej w zamówieniach publicznych
Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach dotyczących powiązania kwestii zamówień publicznych z ochroną praw własności intelektualnej. Termin konsultacji upływa 7 lipca 2015 r.
Ministerstwo Gospodarki chce zmian w naliczaniu odsetek w obrocie cywilnoprawnym. Dłużnicy zapłacą więcej za opóźnienie w spłacie należności. Tańsze za to będzie korzystanie z kapitału.
Będzie spór o wydłużenie ochrony w prawie autorskim
Prawo autorskie czekają największe od 13 lat zmiany. Jednak niektóre propozycje, np. wydłużenie z 50 do 70 lat czasu ochrony do artystycznych wykonań i fonogramów, budzą wątpliwości.
Egzamin adwokacki zdało 1769 osób. Najlepiej poszło zdającym w Rzeszowie gdzie na 106 osób zdało 104 i w Białymstoku - z 82 osób wynik pozytywny otrzymało 76.
Prokuratura Generalna poinformowała, że na przestrzeni lat 2007-2014 radykalnie spadła liczba wniosków prokuratury o stosowanie przez sąd tymczasowego aresztowania. O ile w całym 2007 roku prokuratorzy skierowali do sądów 35 882 takie wnioski, to w roku 2014 było ich 18 835.
Sprzedający nie może oceniać przyczyn powstania wady towaru
Odmowa reklamacji towaru nie może być wyłącznie oparta na przeświadczeniu sprzedającego, że towar był niewłaściwie używany - wynika z wpisu do rejestru zabronionych klauzul.
RPO znów interweniuje ws. egzekucji abonamentu RTV
Przepisy dotyczące pobierania abonamentu RTV są niezgodne z Konstytucją - podkreśla rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu adresowanym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zarzuty dla policjanta, z którego broni zginął przesłuchiwany
Zarzuty niedopełnienia obowiązków i nieumyślnego spowodowania śmierci usłyszał w sobotę 34-letni policjant, z którego broni podczas przesłuchania w kutnowskiej komendzie policji śmiertelnie postrzelony został 29-latek. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia.
W poniedziałek, 27 kwietnia br., Sąd Najwyższy na rozprawie w Izbie Wojskowej rozpozna kasację prokuratora w sprawie Adama B., kontrolera lotów uniewinnionego od popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w związku z katastrofą wojskowej CASY w 2008 r.
Zaczął się proces byłej dyrektorki Teatru Ósmego Dnia
Przed Sądem Rejonowym w Poznaniu odbyła się w czwartek 23 kwietnia pierwsza rozprawa z powództwa Ewy Wójciak, byłej dyrektorki Teatru Ósmego Dnia dotycząca dyskryminacyjnego traktowania w zatrudnieniu.
Projekt unijnej prokuratury wciąż budzi wątpliwości
Problemy z jakimi przyjdzie się zmierzyć prokuratorom europejskim w państwach członkowskich przewyższają zalety i ewentualną wartość dodaną tej instytucji uznali uczestnicy konferencji zorganizowanej w dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze.