Panuje przekonanie, że wybór opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest najprostszym (może poza kartą podatkową) sposobem opłacania podatku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Do korzystania z tej formy rozliczeń z fiskusem zachęcał także premier Mateusz Morawiecki. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Premier zachęca przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt, ale to nie zawsze korzystne >>
- Ryczałt to jednak nie zawsze najprostsze rozwiązanie. Już sam wybór tej formy opodatkowania obarczony jest pewnym ryzykiem, dotyczącym niektórych rodzajów działalności, limitu przychodów czy współpracy z byłym pracodawcą. Problematyczną sprawą może być również decyzja, jaka stawka ryczałtu ma zastosowanie w przypadku przychodów uzyskiwanych przez danego przedsiębiorcę – mówi Prawo.pl Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax.
Zobacz procedurę w LEX: Wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych >
Zobacz również: Informatycy, by skorzystać z Polskiego Ładu, będą musieli zmienić pracę >>
Różne stawki ryczałtu dla informatyków
Tytułem przykładu można wspomnieć o działalności prowadzonej w zakresie oprogramowania i doradztwa w zakresie informatyki. Wśród tych usług znajdują się chociażby usługi związane z tworzeniem oprogramowania, jak również jego instalowaniem, projektowaniem systemów, ale i wiele innych. Usługi te podlegają jednak różnym stawkom ryczałtu. Zobaczmy:
- w odniesieniu do usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1) zastosowanie będzie miała od 1 stycznia 2022 r. 15-proc. stawka ryczałtu,
- usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, niezwiązane z oprogramowaniem, są z kolei opodatkowane 8,5-proc. stawką ryczałtu. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 września 2021 r., nr 0115-KDIT1.4011.506.2021.1.JG. Pytanie dotyczyło usług sklasyfikowanych według symbolu PKWiU 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Wskazano, że zakres opisanych prac nie stanowi usług związanych z oprogramowaniem.
- usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), instalowaniem oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0) czy z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) od stycznia przyszłego roku opodatkowane będą stawką 12 proc.
Izabela Rutkowska zwraca uwagę, że oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby przedsiębiorca wykonywał różne usługi, a co za tym idzie - opodatkowywał je różnymi stawkami ryczałtu. Musi jednak dokładnie dokumentować ich rodzaj oraz wysokość uzyskiwanego z ich tytułu przychodów.
Zobacz procedurę w LEX: Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych >
- Wysokość stawki ryczałtu zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych usług. Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonać powinien podatnik – przypomina nasza rozmówczyni.
Zobacz procedurę w LEX: Prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych >
Skarbówka domaga się PKWiU
Tu pojawia się dodatkowe utrudnienie, bo Krajowa Informacja Skarbowa nie chce wydawać interpretacji podatkowych, jeśli złożony przez podatnika wniosek nie zawiera dokładnie określonego numeru PKWiU. Oznacza to, że najpierw trzeba byłoby wnioskować do GUS o potwierdzenie PKWiU, a dopiero potem wnioskować do skarbówki o interpretację.
Zobacz również: Podatnicy wierzą w interpretacje, jednak fiskus szuka sposobów, by je podważać >>
- Przy wydawaniu interpretacji indywidualnych dyrektor KIS żąda od wnioskodawców podania różnego rodzaju informacji, które albo nie mają istotnego znaczenia dla dokonania oceny prawnopodatkowej zagadnienia przedstawionego we wniosku o interpretację, albo sprowadzają się do dokonania przez wnioskodawcę wykładni prawa, którą przecież powinien przeprowadzić organ. Skutek takich praktyk jest taki, że albo organ, nie będąc usatysfakcjonowanym odpowiedzią wnioskodawcy, odmawia wydania interpretacji, albo wydana interpretacja jest dla podatnika nieprzydatna, gdyż nie chroni go na wypadek późniejszego sporu z fiskusem – wskazuje dr Grzegorz Keler, adwokat w kancelarii SPCG.
Czytaj w LEX: Strata w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych >
Problemem odmów udzielenia odpowiedzi przez skarbówkę z powodu braku PKWiU zajmował się już nawet Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 2441/20). Orzekł jednoznacznie, że do wydania interpretacji podatkowej wystarczy sam opis usługi. Fiskus nie może domagać się od podatnika określenia i podania numeru PKWiU i uzależniać od tego udzielenia odpowiedzi. Zwłaszcza, że błąd z kwalifikacji usługi, skarbówka potem mogłaby wykorzystać przeciwko podatnikowi i pozbawić go ochrony wynikającej z interpretacji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.