Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) od dawna apeluje o podjęcie dyskusji na temat zdefiniowania zawodu księgowego. Brak wymagań wobec osób zajmujących się rachunkowością, podatkami, kadrami i płacami, w tym również w biurach rachunkowych, nie sprzyja ani biznesowi ani księgowym.

 - SKwP inicjując akcję #SluchamyKsiegowych, chce poznać wszystkie opinie na temat ewentualnego uregulowania zawodu, a także związanych z tym kosztów i korzyści – informuje organizacja księgowych.

Czytaj: MF zaczyna prekonsultacje dotyczące przyszłości zawodu księgowego>>

 

Zdaniem SKwP, każda forma zdefiniowania i uregulowania zawodu, który w Polsce – według ostrożnych szacunków – wykonuje kilkaset tysięcy osób, wymaga rozważnego działania oraz przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych.

- Aby dotrzeć do jak najszerszego grona osób zainteresowanych, Komisja ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością, działająca w Radzie Naukowej SKwP, przygotowała ankietę (link), w której prosimy o odpowiedź m.in. na kilka pytań – informuje Stowarzyszenie.

Czytaj też: Odpowiedzialność karna skarbowa doradców podatkowych i księgowych na przykładach >

Organizacja prosi o odpowiedź na pytania: jakie są konsekwencje deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,  czy zawód księgowego powinien być uregulowany, czy regulacja powinna być obowiązkowa czy dobrowolna, jakich czynności księgowych powinna dotyczyć regulacja zawodu oraz jakie korzyści i zagrożenia mogą wiązać się z uregulowaniem zawodu księgowego?

 

- Wiemy, że obecny czas nie sprzyja spokojnej dyskusji. Być może jednak kilka minut, które poświęcą Państwo na wypełnienie ankiety, pozwoli oderwać myśli od niespokojnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że kalendarzowa wiosna, która właśnie się rozpoczęła, przyniesie księgowym siłę i nadzieję – tak potrzebne w obecnych warunkach – apeluje organizacja.

Ankieta będzie aktywna do 8 maja 2022 r.

Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci.

Zobacz również: Rozporządzenie dotyczące rachunku kosztów komplikuje działalność służby zdrowia >>