Diagności laboratoryjni chcą zarabiać jak lekarze

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach nie uwzględnia wykształcenia i kompetencji diagnostów laboratoryjnych. - Powinni zarabiać tyle co lekarze i lekarze dentyści – twierdzi.

23.06.2021

RPO: Dlaczego wciąż nie ma ustawy o koronerze?

Zarządzanie

Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by ten udzielił informacji o stanie prac legislacyjnych projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Ustawa, która wprowadzała instytucję koronera miała wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Tymczasem nadal nie została przyjęta.

23.06.2021

Internetowe Konto Pacjenta zmieni się w e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.

23.06.2021

Tygodniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował we wtorek, że osoby przyjeżdzające do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegały obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. Ta decyzja to skutek wzrostu liczby zakażeń

22.06.2021

Będą nowe stawki wynagrodzenia dla lekarzy-rezydentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przygotowywane w Ministerstwie Zdrowia nowe rozporządzenie przewiduje ustalenie nowej wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury – od 5478 zł do 5862 zł brutto – zależnie od roku specjalizacji i dziedziny. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych.

22.06.2021

Już obowiązuje ustawa podwyższającą od lipca minimalne płace w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Od wtorku 22 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Rząd na podniesienie najniższych pensji już od 1 lipca przeznaczył blisko 4 mld zł, ale zdaniem lekarzy i pielęgniarek oraz opozycji to za mało. Senat zaproponował podwyższenie współczynników pracy, według których wyliczana ma być minimalna pensja, ale Sejm ich nie poparł. Pielęgniarki będą kontynuowały spór zbiorowy. Strajkować będą też ratownicy medyczni.

22.06.2021

Lekarze rodzinni krytykują zmiany w finansowaniu teleporad

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Zdaniem lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zmiany te uderzą nie tylko w przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, ale i pacjentów przewlekle chorych. Nie będą mogli im już zdalnie wystawiać recept.

21.06.2021

Leczenie pacjentów w nocy i w dni wolne od pracy trzeba rozwiązać systemowo

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 – można uzyskać poradę lekarza w nocy i w święta, a także otrzymać e-receptę czy e-skierowanie nie wychodząc z domu. NFZ liczy, że usługa odciąży szpitalne oddziały ratunkowe, a także lekarzy rodzinnych.

21.06.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna – nie jest tak dobrze, jak mówi rząd

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Stowarzyszenie Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, a także lekarze, twierdzą, że nie są gotowi na wdrożenie już od lipca elektronicznej dokumentacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza przesunąć tego terminu, ale uspokaja, że nie będzie karać tych, którzy nie zdążyli. Polska Izba Informatyki Medycznej cieszy się, że nie ma odwrotu od cyfryzacji, ale przyznaje, że nie wszystko działa

21.06.2021

Trwa spór o Covid-19 jako chorobę zawodową medyków - Senat proponuje ustawę

Zawody medyczne Koronawirus

Przedstawiciele zawodów medycznych od początku pandemii apelują o uproszczenie postępowania w sprawie uznania u nich Covid-19 za chorobę zawodową. Projekt nowelizacji w tej sprawie właśnie przyjął Senat, bo na koronowirusa zachorowało już blisko 120 tys. lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów, a zmarło 496 z nich. Przeciwny jest rząd, który z kolei pracuje nad zmianami w rozporządzeniu.

18.06.2021

5,7 mld zł kosztowały dodatki covidowe dla medyków, ale nie wszyscy zadowoleni

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Od początku pandemii do 21 maja tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał na dodatki covidowe 5,71 miliarda złotych - ustaliło Prawo.pl. Są placówki, które dostały miliony, np. Regionalny Szpital w Grudziądzu, i takie, które mniej niż milion, np. szpital w Świdniku. Zdaniem ekspertów niejasne zasady ich przyznawania ustalone przez ministra zdrowia podzieliły podmioty lecznicze i ich pracowników na lepszych i gorszych.

18.06.2021

Listy refundacji leków rzadziej i z preferencjami dla producentów inwestujących w Polsce

Prawo gospodarcze Farmacja

Ministerstwo Zdrowia chce mieć większy wpływ na tworzenie list refundacyjnych. Tak wynika z założeń nowelizacji ustawy refundacyjnej. Z drugiej strony w końcu mają być premiowane te firmy farmaceutyczne, które inwestują w Polsce, ale w ramach dotychczasowego budżetu. Rzadziej mają być też publikowane listy refundacyjne - cztery razy w roku zamiast sześciu.

17.06.2021

PAN: Szczepienia medyków przeciw Covid-19 powinny być obowiązkowe

Koronawirus szczepienia

Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk apeluje do władz o wprowadzenie ustawowego obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich pracowników służby zdrowia, ale także zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby opiekuńcze i wychowawcze. Obecnie, choć szczepienie jest dobrowolne, to pojawiają się informacje o zwolnieniach z pracy osób nie zaszczepionych.

16.06.2021

Ceny krwi w 2022 roku bez zmian - centra krwiodawstwa chcą waloryzacji

Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku ceny za krew sprzedawaną szpitalom przez centra krwiodawstwa mają być takie same jak w 2019 roku. Opłata za jeden ze składników ma być nawet niższa o 111 zł. Minister Zdrowia nie widzi bowiem, że według GUS inflacja rośnie. O waloryzację opłat apelują niektóre regionalne centra krwiodawstwa, zwłaszcza warszawskie, które najbardziej stracą na nowym cenniku.

16.06.2021

Fundusz kompensacyjny: rząd przyjmie projekt przed wakacjami

Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ostateczną wersją projektu tzw. ustawy o funduszu kompensacyjnym, czyli wprowadzającej zasady wypłaty odszkodowań dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Przewidziano w nim jednak, że odszkodowanie będzie zwolnione z podatku. Mimo postulatów, nie zostanie wprowadzona rekompensata za śmierć na skutek szczepienia.

15.06.2021

NIK sprawdzi czy dodatki covidowe dla medyków są prawidłowo wypłacane

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Najwyższa Izba Kontroli zbada, czy kierownicy podmiotów leczniczych prawidłowo wskazywali personel medyczny uprawniony do covidowego dodatku. Kontrola zostanie przeprowadzona w podmiotach leczniczych na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyniki poznamy jesienią.

14.06.2021

Różne mogą być podstawy odpowiedzialności za złamanie tajemnicy pacjenta

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO

Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.

14.06.2021

Powstanie Biuro Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Administracja publiczna Zarządzanie

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu przewiduje utworzenie nowej komórki organizacyjnej - Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako komórki obsługującej kierownika urzędu. Dotychczas zadania obsługi Głównego Inspektora Farmaceutycznego skupione były w Biurze Dyrektora Generalnego.

14.06.2021