12 kwietnia 2017 roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał nowe zarządzenie dotyczące zakresu czynności sekretarza stanu oraz podsekretarzy stanu w resorcie
Ministerstwo Zdrowia: ustawa „apteka dla aptekarza” nie podniesie cen leków
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej, że nowelizacja prawa farmaceutycznego (wprowadzająca zasadę „apteka dla aptekarza”), którą Sejm przyjął 10 kwietnia 2017, to projekt poselski, a nie rządowy. Nie był on przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia.
Województwo kujawsko-pomorskie przygotowuje się do uruchomienia kolejnych marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej. Podobnie jak przed rokiem zaplanowano bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci i seniorów, badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej oraz program wykrywania WZW typu B i C.
MZ: liczymy, że prezydent podpisze wkrótce ustawę o sieci szpitali
Liczymy, że w najbliższym czasie prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o tzw. sieci szpitali - komentuje resort zdrowia po spotkaniu prezydenta z ministrem Konstantym Radziwiłłem. Rozmawiano między innymi o skutkach wprowadzenia ustawy dla pacjentów.
NIA: zasada "apteka dla aptekarza" zgodna z prawem unijnym
Według Naczelnej Izby Aptekarskiej powrót do zasady „Apteka dla aptekarza”, który nastąpił w toku głosowania sejmowego nad nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, przywrócił konstytucyjność oraz zgodność tego projektu z szeroko rozumianym prawem unijnym, co umożliwia kontynuację prac legislacyjnych nad projektem w Senacie RP.
Rzecznik Praw Obywatelskich podejmie działania w sprawie problemów pielęgniarek
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział podjęcie działań dotyczących problemów sygnalizowanych przez środowiska pielęgniarek i położnych. 12 kwietnia 2017 w biurze Rzecznika odbyło się posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Zdrowia z udziałem środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych poświęcone zdiagnozowaniu najważniejszych problemów tych grup zawodowych.
Świętokrzyskie: po świętach strajk generalny w staszowskim szpitalu
Pielęgniarki ze szpitala w Staszowie (Świętokrzyskie) zapowiedziały zaostrzenie protestu. "W środę po świętach rozpoczynamy strajk generalny" – oświadczyła szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu Beata Uba.
Nowy zarząd Izby Polmed
Izba Polmed podczas walnego zgromadzenia 6 kwietnia 2017 roku wybrała nowy skład organów statutowych na kadencję 2017-2020. Ich głównym zadaniem na najbliższe trzy lata będzie dalsze wzmacnianie pozycji Izby oraz współpraca z decydentami w celu stworzenia odpowiednich warunków dla funkcjonowania branży wyrobów medycznych w Polsce.
Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w lutym 2017 roku raporcie wskazywała, że rynek suplementów diety wymaga pilnej poprawy regulacji. W nawiązaniu do ustaleń kontroli konferencję pod hasłem „Zdrowie pod kontrolą” zorganizowali wspólnie NIK, Europejski Trybunał Obrachunkowy oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Udaremnienie kontroli i utrudnianie czynności kontrolnych NFZ
Świadczeniodawcy podczas realizacji umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia muszą liczyć się z koniecznością bycia uczestnikiem postępowania kontrolnego prowadzonego przez Fundusz. Bardzo często świadczeniodawcy starają się przeszkodzić w tych kontrolach poprzez udaremnienie i utrudnianie kontroli.
RPO: zatrudnienie lekarzy z zagranicy poprawi dostęp do specjalistów
Według Rzecznika Praw Obywatelskich zatrudnienie lekarzy z zagranicy może poprawić sytuację związaną z brakiem specjalistów. Minister zdrowia zainicjował prace nad adaptacją do polskiego prawa niemieckich rozwiązań prawnych dotyczących wydawania zezwoleń cudzoziemcom na pracę w zawodzie lekarza
GIF: pozytywna ocena dotycząca nadzoru nad wytwarzaniem leków
Międzynarodowi audytorzy ocenili, że polski system nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych jest zgodny z wysokimi wymogami europejskimi. Pozytywny wynik audytu w ramach Joint Audit Program to korzyści dla polskich eksporterów leków i substancji czynnych do USA.
Tychy: przyjazna stacja ETZ dla pacjentów Szpitala Miejskiego
Od 11 kwietnia 2017 roku pacjenci Szpitala Miejskiego w Tychach korzystać mogą ze specjalnie przygotowanej Stacji ETZ - Enzymatycznej Terapii Zastępczej. To przyjazne i komfortowe miejsce do przyjmowania leczenia w formie wlewów, stworzone z myślą o pacjentach dotkniętych rzadkimi chorobami.
W Siedlcach powstanie ośrodek onkologii
Zarząd województwa mazowieckiego będzie wspierał finansowo budowę pierwszego w subregionie siedleckim ośrodka onkologii. Ośrodek powstanie przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach. Koszt całej inwestycji to ponad 100 mln zł.
Gorzów Wielkopolski: rusza budowa ośrodka radioterapii
8 mln zł to wkład własny samorządu województwa lubuskiego do projektu zakładającego rozbudowę Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim o ośrodek radioterapii. Podpisanie umowy na zabezpieczenie tych środków oraz złożenie aktu erekcyjnego pod budowę obiektu odbędzie się 12 kwietnia 2017.
Pracodawcy ochrony zdrowia z Wielkopolski członkami Porozumienia Zielonogórskiego
Zarząd Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podjął 8 kwietnia 2017 roku decyzję o przyjęciu do swego grona Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. W rezultacie Porozumienie Zielonogórskie reprezentuje już świadczeniodawców z 15 województw.
Ministerstwo Zdrowia: 83 mln zł na centra symulacji medycznej
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 11 maja 2017 roku będzie przyjmować wnioski w konkursie na monoprofilowe centra symulacji medycznej dotyczące w zakresie kształcenia pielęgniarek lub położnych. To kolejny konkurs w Programie Wiedza Edukacja Rozwój.
Chorzów: ponowna decyzja o połączeniu szpitali
Radni Chorzowa we wtorek 11 kwietnia 2017 roku ponownie zdecydowali o połączeniu dwóch miejskich szpitali - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego z Zespołem Szpitali Miejskich.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nie obniży wyceny świadczeń
Ministerstwo Zdrowia w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej zapewniło po raz kolejny, że nie planuje obniżki wycen świadczeń neonatologicznych oraz pediatrycznych.
NIK: nieprawidłowości przy stosowaniu klauzul społecznych w zamówieniach publicznych
Działania dotyczące upowszechnienia klauzul społecznych w zamówieniach publicznych nie zwiększyły skali ich stosowania. Zarówno administracji rządowa jak i samorządy w znikomy sposób korzystają z tego rozwiązania – uważa Najwyższa Izba Kontroli.