Z tego powodu po ponad dwóch latach działalności, we wrześniu 2015 roku, firma zmuszona została do podjęcia decyzji o wstrzymaniu leczenia pacjentów.

Spotkało się z żywą reakcją władz lokalnych, zarządów, współpracujących z Otwockiem, szpitali oraz opinii publicznej. Do akcji włączyli się sami pacjenci i organizacje pacjenckie – ponad 12 tysięcy osób podpisało się pod listem do ministra zdrowia.

Od 2013 roku Centrum współpracowało ze szpitalami na Mazowszu, w tym z Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy - dzięki tej współpracy pomimo braku kontaktu z NFZ ośrodek leczył w 2014 roku minimum 462 pacjentów z nowotworem złośliwym oskrzela i płuca. Do ośrodka trafiali też pacjenci Szpitala Bródnowskiego, Magodentu, a także chorzy z Ostrołęki czy Siedlec oraz ze szpitala onkologicznego - Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku.

W grudniu 2015 Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa mazowieckiego. Narzędzie to ma służyć jako drogowskaz dla decyzji podejmowanych przez NFZ w kwestii tego, jak powinny zostać rozlokowane ośrodki finansujące leczenie, między innymi schorzeń onkologicznych, w tym ośrodki radioterapii.

Z dokumentu wynika, że w województwie mazowieckim w 2015 roku zainstalowane było 16 przyspieszaczy liniowych - 13 w Warszawie i 3 w Wieliszewie (w modelu nie uwzględniano aparatury cyberknife). W Otwocku znajdowały się dwa przyspieszacze.

Zgodnie z modelem optymalizacji zakupu i lokalizacji przyspieszaczy liniowych na lata 2016-2025 w roku 2025 w województwie mazowieckim powinno być zainstalowanych 26 przyspieszaczy liniowych (13 w Warszawie, 4 w Wieliszewie, 3 w Radomiu oraz po 2 w Siedlcach, Płocku i Otwocku).

 

 

Według przewidywań Ministerstwa Zdrowia liczba zachorowań na nowotwory na Mazowszu wzrośnie o 20 procent do 2029 roku. Jednym z najważniejszych elementów skojarzonej terapii onkologicznej jest radioterapia – ratująca lub przedłużająca życie chorym.

Pacjenci z nowotworem złośliwym płuc stanowią najliczniejszą grupę chorych na Mazowszu. Zabezpieczenie dla pacjentów z nowotworem płuc i klatki piersiowej kompleksowej terapii onkologicznej, w tym radioterapii, to działanie zgodne ze standardami leczenia tego rodzaju schorzeń. Natychmiastowy dostęp do radioterapii radykalnej i paliatywnej, bez konieczności oczekiwania na leczenie oraz nie wymagający uciążliwych dojazdów podyktowany jest nie tylko względami medycznymi, ale i finansowymi.

- Kontrakt dla Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Affidea zapewni pacjentom z regionu południowo-wschodniego Mazowsza oraz ościennych regionów dostęp do skojarzonej i nowoczesnej terapii onkologicznej - mówi Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki, jedna z inicjatorek kampanii edukacyjnej Hamuj raka! Daj szansę płucom!, której celem jest zmiana postrzegania raka płuca, promowanie profilaktyki tej choroby oraz optymalnych standardów diagnostyki i leczenia.

W 2016 roku pojawiła się szansa na przywrócenie radioterapii w Otwocku, jednak kolejny raz nikt nie wziął pod uwagę zaleceń mazowieckiego konsultanta ds. radioterapii onkologicznej oraz próśb pacjentów i kontrakt dostał kolejny szpital z Warszawy.

 

Źródło: LB Relations