POChP Skaner to aplikacja oceniająca ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Każdy, kto chce sprawdzić, nawet bez wychodzenia z domu, w jakim stanie są jego płuca, powinien odwiedzić stronę kampanii Płuca Polski – www.plucapolski.pl i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących swojej kondycji zdrowotnej.

Już ponad 4000 osób wykonało test za pomocą tej aplikacji. Dane uzyskane z POChP Skanera wyglądają niepokojąco: co trzecia osoba po 35 roku życia (34,66 procenta) zaliczana jest do grupy wysokiego ryzyka zagrożonego przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Po 50 roku życia odsetek tych osób niestety wzrasta i wynosi aż 38,79 procenta.

- Chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc jest w Polsce około 2 miliony. Spośród nich tylko 25 procent ma postawioną diagnozę. Ze względu na bardzo niski stopień świadomości społeczeństwa na temat tej choroby, potrzebne są działania, które pomogą zmienić ten stan rzeczy. Kampania Płuca Polski wypełnia tę lukę. W jej ramach podejmowane są inicjatywy, które mają na celu upowszechnić informacje na temat POChP. Jedną z nich jest POChP Skaner. Pytania tworzące aplikację powstały we współpracy z pulmonologami. Wyniki bardzo nas zaskoczyły. Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle osób, które korzystają z POChP Skanera, znajduje się w grupie ryzyka” – komentuje profesor dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie jest możliwa do wyleczenia, jednak wczesna diagnoza może poprawić jakość życia pacjenta. Z POChP Skanera wynika, że aż 48,8 procenta badanych, którzy mają problemy z oddychaniem, nigdy nie robiło testu spirometrycznego – prostego i nieinwazyjnego badania, za pomocą którego można znaleźć przyczynę problemów z oddychaniem czy niepokojącego spadku kondycji. Spirometria zajmuje od 5 do 10 minut, a pacjent od razu dostaje wydruk z wynikiem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. W Polsce z jej powodu rocznie umiera około 17 tysięcy osób, a co godzinę na świecie umierają średnio dwie osoby.

Choroba dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. 75 procent chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Bardzo ważna jest profilaktyka oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa o przyczynach choroby oraz skutkach, jakie ona ze sobą niesie.

Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby. Wcześniejsze wykrycie choroby pozwoli na dłuższe i bardziej komfortowe życie.

Kampania Płuca Polski ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z zachorowaniem. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii w listopadzie 2016 roku, 40 procent Polaków deklaruje, że wie, co oznacza skrót POChP, natomiast poprawnie rozwinąć go potrafi jedynie 42 procent z nich. We wszystkie działania kampanii angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

 

Źródło: Procontent Communication