Paragon, choć może wydawać się mało ważnym kawałkiem papieru, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT.

Zobacz również: Skarbówka sprawdzi paragony w kurortach i sfilmuje zakupy >>

Czytaj też: Ostrzeżenie przed konsekwencjami wydawania tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego >>>

Nabycia sprawdzające – nowe uprawnienie skarbówki

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi stałe działania mające na celu uszczelnianie systemu podatkowego. Jednym z wielu narzędzi są nabycia sprawdzające – pracownicy KAS incognito nabywają towary lub usługi w celu sprawdzenia, czy sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej, a paragon wydawany klientowi. Zgodnie z art. 94k ustawy o KAS mają oni możliwość prowadzenia sprawdzenia wszystkich podmiotów zobowiązanych do rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych – od ulicznych straganów oraz małych punktów handlowych i gastronomicznych po duże hotele, drogie restauracje i salony SPA i innych. Wobec prawa wszystkie podmioty są równe i tak samo sprawdzane.

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie, że w okresie od 4 lipca 2022 r. do 28 sierpnia 2022 r. KAS przeprowadził 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego. Wystawiono 7666 mandatów na kwotę prawie 9 mln zł. Co czwarte (25,1 proc.) nabycie wykazało nieprawidłowości.


Przebieg kontroli

MF przypomina, że kontrole w formie nabyć sprawdzających mogą być przeprowadzone przez pracowników lub funkcjonariuszy urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych. Zawsze mają oni przy sobie ważną legitymację służbową oraz stałe upoważnienie udzielone przez naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego. Na potrzeby dokumentacji na miejscu kontroli mogą wykonywać zdjęcia, filmy i nagrywać dźwięk.

Ministerstwo Finansów zaznacza, że niedopuszczalne jest jednak utrwalanie w jakikolwiek sposób wizerunku kontrolującego urzędnika, a tym bardziej rozpowszechnianie go bez jego zgody, bowiem narusza to m.in. art. 23 kodeksu cywilnego. Takie działanie traktowane jest jako naruszenie dóbr osobistych oraz może być uznane za - występek zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z taką argumentacją nie zgadza się jednak Adam Kuczyński, radca prawny ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Ekspert zwraca uwagę na brzmienie art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z którym osoby pełniące funkcje publiczne - a takimi niewątpliwie są kontrolerzy - nie korzystają z prawa do prywatności. - Oznacza to, że podczas wykonywania kontroli mogą być nagrywane i nie narusza to ich dóbr osobistych - mówi Adam Kuczyński.

 

- Kontrole w formie nabycia sprawdzającego czasem wiążą się z różnymi nieprzyjemnościami i oporem ze strony kontrolowanych. Dlatego w KAS prowadzimy działania podnoszące kompetencje pracowników, zapewniamy im pomoc psychologiczną, a w razie sytuacji kryzysowej - natychmiastowe wsparcie umundurowanej grupy szybkiego reagowania składającej się z funkcjonariuszy izby, na terenie której działają – dodaje MF.