Zwrot oznacza wycofanie środków zgromadzonych w PPK przed osiągnięciem przez uczestnika PPK 60. roku życia - na wniosek uczestnika PPK, małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, małżonka zmarłego uczestnika PPK lub osoby uprawnionej.

W przypadku zwrotu na wniosek uczestnika PPK, środki zgromadzone na jego rachunku PPK – jeszcze przed ich przekazaniem uczestnikowi - zostają pomniejszone o 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez podmiot zatrudniający (informacja o tej kwocie zostaje zaewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne), 19 proc. podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) a także środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych sfinansowanych przez państwo.

Ważne: Zwrot zawsze dotyczy całości środków zgromadzonych na rachunku PPK (nie można dokonać częściowego zwrotu).

Sprawdź w LEX:

 

Pomniejszenia te nie znajdują jednak zastosowania, jeśli zwrot dotyczy środków przypadających małżonkowi zmarłego uczestnika PPK lub wskazanej przez tego uczestnika PPK osobie uprawnionej oraz - po spełnieniu określonych warunków - środków przypadających byłemu małżonkowi uczestnika PPK w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Czytaj również: Rozliczanie wpłat do PPK – korekty wciąż z problemami>>

Zwrot środków otrzymanych po zmarłym uczestniku PPK

W sytuacji śmierci uczestnika PPK - o ile w chwili śmierci pozostawał on w związku małżeńskim - połowa środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, objęta małżeńską wspólnością majątkową, trafia do jego małżonka. Pozostała część środków z rachunku zmarłego uczestnika PPK przekazywana jest osobom uprawnionym, wskazanym przez uczestnika PPK instytucji finansowej. Oszczędności przekazywane są  w formie wypłaty transferowej na rachunek PPK, IKE lub PPE odpowiednio małżonka zmarłego uczestnika PPK albo osób uprawnionych - bez żadnych pomniejszeń. Podobnie  będzie jeśli małżonek zmarłego uczestnika PPK lub osoba uprawniona zdecyduje się na zwrot przysługujących im środków w formie pieniężnej.   

Ważne: Środki przypadające małżonkowi zmarłego uczestnika PPK lub osobie uprawnionej wypłacane są w pełnej wysokości, bez żadnych pomniejszeń.

WZORY DOKUMENTÓW:

 


Zwrot środków byłemu małżonkowi uczestnika PPK

W przypadku podziału majątku wspólnego małżonków, gdy były małżonek uczestnika PPK nie jest stroną umowy o prowadzenie PPK, przypadające mu środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika programu podlegają m.in. zwrotowi w formie pieniężnej. Tutaj zwrot bez pomniejszeń możliwy jest jednak tylko, jeśli zwrot tych środków nastąpi po osiągnięciu przez byłego małżonka uczestnika PPK 60. roku życia lub były małżonek uczestnika PPK, uprawniony do otrzymania zwrotu, nabył prawo do emerytury.

Ważne: Były małżonek uczestnika PPK otrzyma 100 proc. środków przypadających mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków tylko wówczas, gdy przed dokonaniem zwrotu ukończył 60 lat lub nabył prawo do emerytury.

Przepisy te stosuje się odpowiednio w przypadku ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.