Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Ruda Śląska chce realizować projekty w partnerstwie publiczno-prywatnym

Samorząd Rudy Śląskiej chce realizować wybrane miejskie inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Taki mechanizm władze miasta chcą wykorzystać m.in. do przeprowadzenia termomodernizacji kilku rudzkich placówek oświatowych.

Częstochowa uchwaliła stawki za wywóz śmieci

10,50 zł za odpady zbierane w sposób selektywny i 12,50 zł za niesegregowane, naliczane od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość - radni Częstochowy uchwalili w piątek stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
teatr scena

Opole gotowe na 50. jubileuszowy Festiwal Piosenki Polskiej

50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej będzie trwał trzy dni - od 14 do 16 czerwca br. Telewizja Polska zorganizuje wszystkie koncerty i pokaże je na żywo na antenie TVP1.

Szumilas: w bibliotece szkolnej musi pracować nauczyciel bibliotekarz

Uczeń powinien mieć dostęp do biblioteki szkolnej w szkole - podkreśliła minister edukacji Krystyna Szumilas, odpowiadając na czacie Serwisu Samorządowego PAP na pytania internautów. Zaznaczyła też, że w bibliotece szkolnej musi być zatrudniony nauczyciel bibliotekarz.

Samorządy nie chcą dzielić się władzą z mieszkańcami

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował samorządowcom, by częściej angażowali mieszkańców w kluczowe decyzje. Ale projekt spotkał się z totalną krytyką przedstawicieli lokalnych władz donosi Gazeta Wyborcza.

5 mln zł na rozbudowę miejskiego cmentarza w Krośnie

Prawie 5 mln zł kosztować będzie rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie (Podkarpackie). Inwestycja obejmuje również budowę kolumbarium i pawilonów handlowych. Prace potrwają do końca 2014 r.

Katowicka rada miejska z nowym przewodniczącym

Jerzy Forajter (Forum Samorządowe i Piotr Uszok) zastąpił w środę Arkadiusza Godlewskiego (PO) na stanowisku szefa katowickiej rady miejskiej. To efekt powstania w radzie nowej większości, tworzonej przez ugrupowanie prezydenta Uszoka oraz PiS i SLD.

100 nowych miejsc pracy, w Łodzi powstanie Centrum Badań i Rozwoju Samsunga

Samsung Electronics Polska otworzył w środę w Łodzi Centrum Badań i Rozwoju. To trzeci tego typu ośrodek Samsunga w Polsce, w którym opracowywane będą technologie wykorzystywane m.in. w smartfonach serii Galaxy S. W pierwszym etapie zatrudniać będzie ponad 100 osób.

Łódzkie kluby piłkarskie chcą mieć oddzielne stadiony

W czasie spotkania z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską przedstawiciele ŁKS-u i Widzewa zdecydowanie podtrzymali poparcie dla koncepcji budowy odrębnych stadionów dla obu klubów - poinformował rzecznik prasowy Zdanowskiej Marcin Masłowski.

Wkrótce będzie strategia rozwoju woj. śląskiego i małopolskiego

Dobiegają końca prace nad wspólną strategią województw śląskiego i małopolskiego. Dzięki opracowywanemu przez samorządy województw dokumentowi lepiej wykorzystywany ma być potencjał obu regionów i skuteczniej realizowane duże, wspólne projekty.

Katowice zasadzi ponad 200 drzew i ok. 1,5 tys. krzewów w strefie Rondo-Rynek

Ponad 200 drzew i ok. 1,5 tys. krzewów ma znaleźć się w przebudowanej w Katowicach strefie Rondo-Rynek przekazało w środę miasto. To odzew na szerokie w ostatnich dniach medialne protesty po wycince drzew w rejonie alei Korfantego oraz Rynku.
biura biurowce okno

Godlewski zrezygnował z przewodniczenia katowickiej radzie miejskiej

Arkadiusz Godlewski (PO) zrezygnował w środę z funkcji przewodniczącego katowickiej rady miejskiej. Powodem jest zmiana układu sił w radzie, w której powstała nowa większość, tworzona przez ugrupowanie prezydenta miasta Piotra Uszoka oraz PiS i SLD.

Kolejne innowacyjne firmy na terenie dawnej kopalni w Sosnowcu

Kolejne innowacyjne firmy, działające m.in. w branżach energetycznej i górniczej, ulokowały swoje siedziby w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Otwarty wiosną 2012 roku park mieści się na terenie zamkniętej blisko 14 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów.

Samorządy boją się odpisu podatkowego na kościoły

Odpis podatkowy na Kościół, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, zmniejszy dochody samorządów. Mają one 38-proc. udział w podatku PIT informuje Gazeta Wyborcza.

Rewolucja śmieciowa: za niedoszacowane opłaty za wywóz śmieci gminy zapłacą z własnej kieszeni

Niedoszacowanie kosztów odbioru śmieci od mieszkańców przez gminy wiejskie spowoduje, że będą one musiały dopłacić do tej działalności z własnych środków - przestrzegł we wtorek przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Mariusz Poznański.

Urzędnicy pomylili datę, likwidacja liceów została odłożona

Władze Łodzi zdecydowały, że likwidacja dwóch Liceów Ogólnokształcących nr XXXV i XXX oraz połączenie ich w jedną placówkę, zostanie przesunięta na 2014 rok. Decyzja ma związek z błędem w dacie likwidacji szkół w pismach adresowanych do rodziców uczniów.
odpady

Powierzchnia mieszkania zadecyduje o wysokości opłat za śmieci w Białymstoku

Głosami większości z Platformy Obywatelskiej rada miasta zdecydowała we wtorek wieczorem, że w Białymstoku opłaty za śmieci będą zależały od powierzchni lokalu mieszkalnego.

Mieszkańcy Koszalina chcą by opłaty za śmieci były naliczane od powierzchni mieszkania

Władze Koszalina chcą, aby tzw. podatek śmieciowy w nowym systemie gospodarowania odpadami był naliczany od powierzchni mieszkania poinformował we wtorek na konferencji prasowej wiceprezydent Andrzej Kierzek. Rada miejska ma o tym zadecydować 13 marca.

Zachodniopomorski wojewoda przedstawił wyniki kontroli systemów awaryjnego zasilania w szpitalach

Kontrola zlecona przez wojewodę zachodniopomorskiego po awarii zasilania w szczecińskim szpitalu wykazała, że agregaty w pozostałych szpitalach regionu są sprawne. Ewakuowane z powodu awarii noworodki są stopniowo przewożone z powrotem do placówki.
warszawa

W stolicy będzie klauzula antydyskryminacyjna w umowach najmu lokali

Gotowy jest już projekt tzw. klauzuli antydyskryminacyjnej, która ma być umieszczana w umowach najmu lokali usługowych zawieranych przez miasto z najemcami. Jej stosowanie ma być usankcjonowane w formie zarządzenia prezydenta Warszawy.