Współwłaścicielka lokalu mieszkalnego w bloku (na osiedlu) wpisanym do ewidencji zabytków i w rejestrze zabytków wskazała, że sam blok nie jest zabytkiem nieruchomym w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Za to sam układ urbanistyczny stanowi zabytek zgodnie z jego ustawową definicją.

 Jednocześnie wskazała, że jako współwłaścicielka nieruchomości ponosiła i ponosi wydatki w postaci wpłat na fundusz remontowy, co w dalszym ciągu zostaje odpowiednio udokumentowane.

Wątpliwości podatkowe wnioskodawczyni dotyczyły statusu budynku i jego kwalifikacji w zakresie możliwości skorzystania z prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania 50 proc. wydatków poniesionych w roku podatkowym na fundusz remontowy. Jej stanowisko było jasne - zarówno lokal mieszkalny stanowiący jej współwłasność, jak i cały blok, znajdują się w ewidencji zabytków nieruchomych, tym samym istnieje możliwość skorzystania z ulgi na zabytki przy rozliczaniu PIT.

Zobacz procedurę w LEX: Polski Ład – Ulga na zabytki >

 

Istota ulgi na zabytki

Podatnik ma ustawową możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych w roku podatkowym na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków. Poza tym, możliwe jest również odliczenie kosztów prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w zabytku nieruchomym. Wskazany sposób odliczenia przysługuje podatnikowi tylko w określonych warunkach, w szczególności (jeśli chodzi o wpłaty na fundusz remontowy) jeżeli w momencie poniesienia wydatku podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego, a także posiada dowód wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej czy też zaświadczenie o wysokości wpłat dokonanych w roku podatkowym, wystawionym przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową.

Sprawdź w LEX: Jakie wydatki remontowo-wykończeniowe kwalifikują się do ulgi na zabytki? >

Datą poniesienia wydatków jest odpowiednio dzień zapłaty należności, a odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Na marginesie, do zabytku nieruchomego zalicza się m. in. krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne, zespoły budowlane, dzieła architektury i budownictwa.

Sprawdź w LEX: Jak rozliczać ulgę na zabytki w przypadku małżonków? >

Co ważne, odliczeniu nie podlegają poniesione przez podatnika wydatki w części, w jakiej zostały odliczone w innym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniósł wydatek na zabytek, zostały uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z innych ulg podatkowych, wykraczają poza zakres prac i robót określonych w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków lub zostały wykonane niezgodnie z pozwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także zostały sfinansowane, dofinansowane lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Sprawdź w LEX: Czy podatnik może skorzystać z ulgi na zabytki jeśli nabyty budynek jest częścią całego zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków? >

Zobacz również: Sprzedaż działki w rodzinnym ogrodzie działkowym bez podatku >>

 

Samo położenie bloku nie przesądza o uldze

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Uznał, że w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania 50 proc. wydatków poniesionych w roku podatkowym na wpłaty funduszu remontowego nie ma możliwości zastosowania ulgi na zabytki. Wskazał, że samo położenie bloku, w którym znajduje się nabyty lokal mieszkalny ujęty w ewidencji zabytków i rejestrze zabytków, nie uprawnia do stosowania ulgi w przypadku ponoszenia wydatków na fundusz remontowy. Istotne w sprawie jest uregulowanie, zgodnie z którym zabytkiem nieruchomym uprawniającym do odliczeń w ramach ulgi na zabytki nie jest układ urbanistyczny, ruralistyczny i zespół budowlany. Niestety nieruchomość wnioskodawczyni i całość obiektu, w skład której nieruchomość wchodzi, spełnia kryteria uznania jej za układ urbanistyczny (interpretacja dyrektora KIS z 18 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDSB2-1.4011.94.2023.2.MS).

Czytaj też: Ulga na zabytki od 1 stycznia 2023 roku >

 

Zmiana przepisów w ramach Polskiego Ładu

Wraz z początkiem tego roku zmianie uległy zasady rozliczania ulgi na zabytki, jednakże transakcje przeprowadzone w roku ubiegłym są rozliczane w dotychczasowy sposób i na dotychczasowych zasadach. Nowelizacja Polskiego Ładu zlikwidowała ulgę na nabycie zabytków, aktualnie odliczać można tylko wydatki na ich konserwację, restaurację bądź roboty budowlane. Co ciekawe, pełna ulga przysługuje również w sytuacji, kiedy podatnik zakupił zabytek w 2022 r., a pierwsze wydatki spowodowane pracami konserwatorskimi, restauracyjnymi bądź robotami budowlanymi zostały poniesione już w 2023 r. W ten sposób wydatki związane z nabyciem zabytku i przeprowadzeniem wskazanych prac będą mogły zostać odliczone w zeznaniu podatkowym za 2023 r.

Czytaj w LEX: PIT 2023 - przewodnik po zmianach >