Problem dotyczy m.in. firm informatycznych, ale także wielu innych branż.

Przy okazji wprowadzenia Polskiego Ładu resort finansów chciał także upowszechnić rozliczanie podatku w formie ryczałtu od przychodu. Od nowego roku obowiązują więc nowe, niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych mogą rozliczać się w oparciu 14-proc. podatek. Stawka dla zawodów technicznych (m.in. architektów) też została obniżona do 14 proc. Programiści mogą z kolei płacić ryczałt według 12-proc. stawki, a niektórzy informatycy nawet 8,5 proc. Tu jednak pojawia się problem, bo – jak się okazuje – z tego rozwiązania nie jest łatwo skorzystać.

Kowalski Radosław: Możliwe formy opodatkowana i ich konsekwencje dla prawnika w związku z Polskim Ładem >

Zobacz również: Informatycy wspomagający programistów z 8,5-proc. stawką podatku >>

Chodzi o art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z jego treścią, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

O potrzebie likwidacji tego przepisu pisaliśmy w ramach akcji „Poprawmy prawo” w artykułach pt. Informatycy, by skorzystać z Polskiego Ładu, będą musieli zmienić pracę >> i Ryczałt ma być korzystny, ale trudno z niego skorzystać >>.

PIT 2022 - przewodnik po zmianach >>

Ryczałt ewidencjonowany nie zawsze możliwy od początku działalności

- Współpracując z byłym pracodawcą, z opodatkowania ryczałtem można skorzystać dopiero po dwóch latach. Takiego ograniczenia nie ma, jeśli podejmuje się współpracę z innym podmiotem. Czy to ograniczenie spowoduje zwiększenie rotacji pracowników? Czy pracodawcy uda się ich utrzymać? – zastanawiała się wtedy Marta Larwa, starszy konsultant w People Advisory Services EY Polska.

Zwracała także uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie od wielu lat. Liczba ofert pracy w tej branży stale rośnie, podobnie jak popyt na ekspertów posiadających określone kwalifikacje i kompetencje. Konkurencyjność na rynku już teraz jest bardzo wysoka. Teraz, dodatkowym utrudnieniem w utrzymaniu pracowników i pozyskaniu nowych mogą okazać się nowe przepisy prowadzane w ramach programu Polski Ład. Atrakcyjność ryczałtu dla informatyków może się więc okazać dużym zagrożeniem dla firm, które zatrudniają tych specjalistów. Ci, którzy będą chcieli skorzystać z ryczałtu, mogą bowiem poszukiwać nowych miejsc pracy.

Podatnicy wykonujący wolne zawody - opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych >

 

Podział firmy konieczny, by zatrzymać pracownika

Firmy więc, by utrzymać pracowników… zaczęły się dzielić. Tylko po to, by stworzyć dodatkowy podmiot, z którym były pracownik po założeniu działalności gospodarczej podpisze umowę o współpracy.

- W tej sytuacji można zrozumieć podmioty, które dokonują prób restrukturyzacji działalności, by umożliwić swoim pracownikom korzystanie z atrakcyjniejszej formy opodatkowania – mówi dr Grzegorz Keler, adwokat w kancelarii SPCG.

Przestrzega jednak, że stosując tego rodzaju rozwiązania, należy zachować ostrożność. Istnieje bowiem ryzyko uznania przez organy podatkowe takich działań restrukturyzacyjnych za pozorne czy sztuczne. Wówczas organ może próbować zakwestionować ich skutki, np. w oparciu o klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Dlatego decyzje o wdrożeniu takich rozwiązań powinny być podejmowane w sposób przemyślany, z uwzględnieniem związanego z nimi ryzyka.

Polski Ład pod lupą ekspertów - cykl szkoleń online >

- Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu, umowa o pracę powyżej progu ulgi dla klasy średniej (133 692 zł rocznie) staje się wyjątkowo mało atrakcyjna. Dotyka to przede wszystkim osób wysoko wykwalifikowanych, w tym znacznej mierze właśnie z branży IT, które w obliczu niższych zarobków „na rękę” szukają alternatywnych rozwiązań dalszego działania – komentuje dr Anna Wojciechowska, doradca podatkowy, partner w Solveo Advisory.

Potwierdza także, że razem z przejściem na własną działalność opodatkowaną ryczałtem, zauważalne są więc działania reorganizacyjne w grupach podmiotów powiązanych, w efekcie których specjaliści IT podpisują umowy z innym podmiotem z grupy, co umożliwia im zastosowanie ryczałtu w zasadzie od razu.

Najczęściej zadawane pytania - Polski Ład - CIT >

- Jest to oczywiście możliwe, ale zwracam uwagę, że umowa taka musi odzwierciedlać faktyczną zmianę w sposobie, organizacji, czy zakresie świadczonych usług. Nie mówimy więc o sytuacji, gdy nic się nie zmienia, oprócz tego że dana osoba nagle wystawia faktury dla podmiotu powiązanego – takie działanie byłoby bowiem wysoce ryzykowne – zauważa dr Anna Wojciechowska.

Kalkulator wynagrodzeń 2022 r. >>

Jej zdaniem, kluczowe są tu detale w postaci dowodów zmiany procesów, które mogą być potem oceniane przez fiskusa.  - Mimo więc, że przedstawiona sytuacja wygląda na pierwszy rzut oka na szybką i nieskomplikowaną zmianę, to w mojej ocenie jednak przedsięwzięcie, które powinno być przemyślane i koordynowane na poziomie grupy. W tym kontekście myślę, że to raczej szerszy proces, który powinien objąć większą grupę specjalistów, aniżeli jednego pracownika w firmie – komentuje nasza rozmówczyni.

 

Stanisław Bogucki, Arkadiusz Cudak, Aleksandra Wrzesińska-Nowacka

Sprawdź