Informację przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- Główny wątek śledztwa dotyczył działalności hurtowni wyrobów metalowych z Mikołowa, która od stycznia 2012 r. do września 2015 r. kupowała wyroby metalowe i inne. Poprzez wewnątrzwspólnotowe nabycie towary sprowadzano na terytorium Polski z 0 proc. stawką VAT. Firmy „słupy”, które zajmowały się procederem, z tytułu dalszego obrotu tym towarem nie odprowadzały należnego podatku VAT – wynika z komunikatu.

Zobacz również: W 2021 roku kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe będą wyższe >>

W ramach śledztwa prowadzonego przez Delegaturę ABW w Katowicach i Prokuraturę Okręgową w Katowicach wykazano, że spółka z Mikołowa nabywała towar dwoma sposobami. Jedną z metod było pozyskiwanie towaru bezpośrednio od firm „słupów”. Drugą drogą nabycia był zakup od innych firm, które przez firmy „słupy” wprowadzały towar na rynek na wcześniejszym etapie obrotu. W ten sposób stwarzano pozory legalności przeprowadzanych transakcji. Następnie spółka dalej sprzedawała towar albo na rynku krajowym z marżą i 23 proc. VAT, albo w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z 0 proc. VAT.

Działania przedstawicieli mikołowskiej spółki, polegające m.in. na podawaniu nieprawdziwych danych w składanych deklaracjach podatkowych, miały na celu wprowadzenie w błąd urząd skarbowy. W efekcie doprowadzono do wypłacania na rzecz spółki nienależnych zwrotów podatku VAT. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

 

POLECAMY