Dzieje się tak nawet pomimo wydania przez resort finansów licznych objaśnień podatkowych oraz rekomendacji (na bazie prac grup roboczych Forum Cen Transferowych). Nie pomaga także orzecznictwo sądowo-administracyjne, które (samo będąc w wielu dziedzinach niejednolite) stoi często w kontrze do działań i linii argumentacyjnej fiskusa. Organem zaś, który w zaistniałej sytuacji często pozostaje na pierwszej linii frontu sporów z podatnikami, jest dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. A ten w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. wydał naprawdę sporo ważnych i ciekawych interpretacji dotyczących zależności pomiędzy TP oraz całą plejadą innych zagadnień prawno-podatkowych.

Czytaj w LEX: I SA/Sz 673/21, Pojęcie ceny transferowej - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie >>

Nowy rok = nowa linia interpretacyjna fiskusa

Styczeń 2023 r. przywitał podatników oraz całe środowisko doradców podatkowych publikacją zmiany interpretacji indywidualnej dokonanej pod koniec 2022 r. przez szefa KAS (nr DOP4.8221.28.2021.GEFH). Organ ten stwierdził nieprawidłowość interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 19 marca 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.38.2018.1.AZ, dotyczącej obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych w przypadku transakcji realizowanych przez podmioty z udziałem skarbu państwa (w stanie prawnym przed 1 stycznia 2019 r.). Zmiana podzieliła środowisko eksperckie. Przez jego część została przyjęta pozytywnie, część zaś  uważa ją za ugruntowywanie bałaganu interpretacyjnego w zakresie powiązań z podmiotami reprezentującymi skarb państwa.

Zobacz również: Ma być mniej biurokracji w dokumentowaniu cen transferowych >>

Sprawdź w LEX: Transakcje kontrolowane wyłączone z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych - PROCEDURA krok po kroku >>

Styczeń na pełnej mocy

W styczniu dyrektor KIS odpowiadał wnioskodawcom (0113-KDIPT2-3.4011.716.2022.2.NM) m.in. na pytanie, czy zmniejszenie udziału kapitałowego wnioskodawcy w spółce stanowi transakcję kontrolowaną w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, w związku z którą będą mogły mieć zastosowanie w stosunku do wnioskodawcy przepisy o cenach transferowych. Zdaniem wnioskodawcy, zmniejszenie takiego udziału w spółce nie stanowi transakcji kontrolowanej w rozumieniu przepisów o cenach transferowych. Wynika to jego zdaniem z niespełnienia wszystkich wymogów definicji legalnej transakcji kontrolowanej (art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT) oraz art. 23m ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. W jego ocenie, zmniejszenie udziału kapitałowego wnioskodawcy w spółce jest także czynnością, której przebieg oraz warunki wynikają z reguł korporacyjnych określonych w przepisach k.s.h. Fiskus zgodził się z tak przedstawionym stanowiskiem.

 

Początek roku przyniósł także publikację kolejnych, ważnych interpretacji indywidualnych dotyczących:

Czytaj w LEX: Korekty cen transferowych >>

Luty też był niczego sobie

Sporo w zakresie interpretacji indywidualnych działo się też w lutym. W tym miesiącu wydano np. interpretację nr 0111-KDIB1-2.4010.818.2022.2.DP, w której dyrektor KIS wyraził stanowisko w przedmiocie weryfikacji wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług planowania audytu, polegającej na dostosowaniu bazy kosztowej z kosztów planowanych do kosztów rzeczywistych, poprzez dokonanie korekty "in minus" lub "in plus", zgodnie z wewnątrzgrupową polityką cen transferowych – traktowanej jako korekta cen transferowych. Powrócił także temat powiązań ze skarbem państwa. 20 lutego, dyrektor KIS wydał bowiem interpretację (0111-KDIB1-1.4010.840.2022.1.AW), w której odniósł się tego, czy spółka (przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne) jest podmiotem powiązanym z funduszem, a zatem czy ciąży na niej obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla zawieranych z tymże funduszem transakcji kontrolowanych o charakterze jednorodnym, które przekraczają progi wskazane w ustawie o CIT, jeżeli w sprawie nie znajdzie zastosowania żadne ze zwolnień z obowiązku sporządzania ww. dokumentacji. Interpretacja dotyczyła transakcji wykupu udziałów od funduszu w celu ich umorzenia. Pod koniec lutego, wydano zaś kolejną interpretację z cyklu „powiązania rodzinne” (0115-KDIT3.4011.970.2022.2.DP). Organ zgodził się w niej ze stanowiskiem Wnioskodawcy twierdzącego, że może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu fakturę "wystawioną przez działalność gospodarczą" jego małżonki. Ostrzegł jednak, że w takiej sytuacji małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze i zawierający między sobą umowy, powinni mieć na uwadze treść przepisu art. 23o ustawy o PIT, dotyczącego transakcji między podmiotami powiązanymi ([…]podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane).

Czytaj w LEX: Safe harbours, czyli uproszczone zasady rozliczeń cen transferowych >>

 


W marcu jak w garncu… podatkowym oczywiście!

Marzec okazał się prawdziwym wiosennym garncem z licznymi interpretacjami indywidualnymi poruszającymi kolejne zagadnienia pośrednio lub bezpośrednio powiązane z przepisami o cenach transferowych. Powtarzały się także interpretacje o tematyce z poprzednich dwóch miesięcy. 1 marca dyrektor KIS wydał interpretację (0111-KDIB1-3.4010.4.2023.1.IZ) dotyczącą tego, czy korekta rentowności dokonywana na podstawie noty księgowej w części, w jakiej zgodnie z kalkulacją odnosi się działalności strefowej, powinna zostać rozpoznana w wyniku z działalności zwolnionej z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i odpowiednio art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT, tj. wpływać na wartość dochodu zwolnionego z opodatkowania zgodnie ze wskazanymi przepisami. Pojawił się także temat obowiązków podatkowych grup kapitałowych (PGK)  w zakresie TP (0114-KDIP2-2.4010.4.2023.1.RK, 0114-KDIP2-2.4010.3.2023.1.RK, 0111-KDIB1-1.4010.1.2023.1.AND, 0111-KDIB1-1.4010.2.2023.1.SG). Bardzo ciekawa interpretacja w zakresie różnic kursowych została wydana 7 marca (0111-KDIB1-2.4010.48.2023.1.DP). Tego samego dnia organ wydał także interpretację dotyczącą tego, czy do transakcji polegającej na kolejnych (drugiej i następnych) emisjach certyfikatów inwestycyjnych przez fundusz na rzecz uczestników stosuje się przepisy o cenach transferowych, czy też ich zastosowanie jest wyłączone na podstawie art. 11b pkt 1 ustawy CIT (ze względu na to, że sposób ustalenia ceny emisji w takiej transakcji jest ściśle określony przez przepisy ustawy o funduszach).

W niniejszym zestawieniu nie mogło także zabraknąć interpretacji z 21 marca 2023 r. dotyczącej zależności pomiędzy przepisami o TP a CIT estońskim (0114-KDIP2-2.4010.309.2022.1.AP)

Pierwszy kwartał 2023 r. w TP zamykamy w tak dynamiczny sposób, dysponując licznymi i ważnymi interpretacjami dyrektora KIS, to spodziewać się można, że kolejne miesiące przyniosą dalsze ciekawe i być może przełomowe interpretacje,. Trzeba też pamiętać, że spora część z wyżej wspomnianych interpretacji została zaskarżona do właściwych sądów administracyjnych, wobec czego we wskazanych powyżej zagadnieniach spodziewać się możemy w bieżącym roku stanowisk wojewódzkich sądów administracyjnych. Monitoring tych tematów jest zatem wysoce wskazany.

Radosław Chudy, prawnik w zespole cen transferowych Kancelarii GWW