W czwartek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 kwietnia 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

- Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia na konferencji prasowej. - Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze. 75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień.  Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie - mówił Niedzielski. Ponadto  od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób. Od 19 kwietnia będą też czynne żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Pozostałe obostrzenia pozostają bez zmian. Po raz pierwszy tej wiosny obostrzenia zaczęły obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia. Potem zostały przedłużone do 9 kwietnia, a teraz do 25 kwietnia.   

Czytaj w LEX: Legalność kar nakładanych za naruszenie ograniczeń związanych ze stanem epidemii >

 

Markety budowlane i sklepy meblowe zamknięte

Zamknięte są wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane - o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Hurtownie i składy budowlane są dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej. W placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych, jak np. poczta, targ,  będzie obowiązywać  zasada 1 osoba na 15 m2 w placówkach powyżej 100 m2 (.dotychczas było 10m). Ostrzejszy limit osób jest w sklepach o powierzchni pomiędzy 99 m2  a 10 m2.. Do 27 marca wynosił 1 osoba na 15 m- obecnie to  1 osoba  na 20 m2. Ponadto już od soboty 20 marca zamknięte są sklepy odzieżowe i AGD w galeriach handlowych, kina. W galeriach mogą działać m.in.: sklepy  spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne nie mogą działać

Nadal będą zamknięte także salony urody, kosmetyczne i fryzjerskie, które mogły działać od pierwszej fali pandemii do 27 marca, choć w reżimie sanitarnym - w salonie mogła przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, jeden na jedno stanowisko, a stanowiska muszą znajdować się w odległości 1,5 metra.  Z decyzji o zamknięciu branży beuaty niezadowoleni są Polacy. Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że zamknięcie salonów kosmetycznych i urody popiera 37 proc. ankietowanych w wieku 56-80 lat a przeciwnych jest 52 proc. Co ciekawe po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu salonów fryzjerskich i kosmetycznych, padły dwie popularne aplikacje do umawiania wizyt: Booksy i Moment. Zapewne Polacy chcieli nagle dziś lub jutro zarezerwować termin. W efekcie wiele zakładów prowadzi działalność mimo zakazów. Od soboty 20 marca zamknięte są sauny, solaria, salony masażu. 

Obiekty sportowe, siłownie - zamknięte

Jest też zawieszona działalność obiektów sportowych. Mogą z niej korzystać tylko  członkowie kadr narodowych, którzy reprezentują związki sportowe w sportach olimpijskich i osoby pobierające stypendia. By poćwiczyć trzeba więc podpisać specjalne oświadczenie, że jest się członkiem klubu sportowego pobierającym stypendium sportowe i biorącym udział w zajęciach organizowanych w klubie. Jakich? Różnych, tanecznych, karate, cross-fitt. Stypendia wypłacane są w formie punktów na konto członków klubu. – Syn cały czas ćwiczy karate właśnie dzięki temu, że pobiera stypendium – mówi mieszkaniec Lublina.

Dla kogo otwarte są hotele

Co do zasady do 3 maja włącznie nie można świadczyć usług hotelarskich, z wyłączeniem działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych. Rozporządzenie o obostrzeniach wprowadza jednak 48 wyjątków. Zgodnie z nimi usługi hotelarskie można  świadczyć dla  zawodników, trenerów i członków sztabu szkoleniowego korzystających z tych usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego. W hotelach legalnie mogą też nocować m.in.: pacjenci i ich opiekunowie, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą. To oznacza, że hotel ze spa medycznym nie musi być zamknięty, o ile prowadzi działalność leczniczą. Drzwi są też otwarte dla m.in.:

  • kierowców wykonujących transport drogowy;
  • osób wykonujących zawód medyczny
  • dziennikarzy,
  • członków ekipy filmowej wykonującej czynności lub świadczący usługi przy produkcji utworu audiowizualnego na planie filmowym.
  • pełnomocników procesowych, obrońców i pełnomocników stron, stron postępowania karnego, cywilnego i sądowoadministracyjnego, ich przedstawicieli ustawowych, świadków, biegłych oraz tłumaczy sądowych, w dniu posiedzenia sądu lub przeglądania akt sprawy oraz w dniu poprzedzającym.

Pozostałe obostrzenia nadal aktualne

Nadal, już od października, zamknięte są lokale gastronomiczne. Mogą jedynie  prowadzić sprzedaż na wynos. Podobnie wesołe miasteczka, sale zabaw, parki rozrywki. Wciąż nie można prowadzić działalności związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, czyli targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (PKD 82.30.Z).