Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Będzie druga tura przedterminowych wyborów burmistrza Żagania

Sławomir Kowal i Daniel Marchewka otrzymali najwięcej głosów w przedterminowych wyborach burmistrza Żagania (Lubuskie) i zmierzą się w drugiej turze wyborów 2 czerwca. Żadnemu z kandydatów nie udało się w pierwszej turze uzyskać ponad 50-proc. poparcia.

RIO przypomina o bilansie

Do 30 czerwca j.s.t. mają termin na złożenie do właściwej regionalnej izby obrachunkowej skonsolidowanego bilansu przypomina RIO w Opolu.

Wrocław obiecuje darmowe muzea od 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wszystkie stałe wystawy w miejskich muzeach będą dostępne za darmo - poinformował w niedzielę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Projekt jest związany z przygotowaniami stolicy Dolnego Śląska do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Tygiel smaków: ruszyła kolejna edycja konkursu produktów tradycyjnych w woj. łódzkiej

Urząd Marszałkowski w Łodzi rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do szóstego wojewódzkiego konkursu produktów tradycyjnych Tygiel Smaków, którego rozstrzygnięcie nastąpi w październiku.

Rewolucja śmieciowa: za niezorganizowanie przetargu grozi kara

Podmioty odbierające odpady komunalne mogą być wybrane wyłącznie w drodze przetargu. Gminom, które nie zorganizowały przetargu, grozi kara finansowa, ostrzega Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
wybory 2020

W Żaganiu przedterminowe wybory burmistrza i rady

W Żaganiu rozpoczęły się przedterminowe wybory samorządowe będące konsekwencją referendów z lutego. Mieszkańcy wybierają burmistrza i radnych miejskich. Lokale wyborcze otwarto w niedzielę o godz. 8, głosowanie zakończy się o godz. 22.

CBA sprawdza prezydenta Gdańska

Kontrola, z uwzględnieniem przestrzegania przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza tzw. ustawy antykorupcyjnej, obejmuje oświadczenia majątkowe składane przez niego w latach 2007-2012.
biura biurowce okno

Poznań: przedstawiciele gmin wiejskich m.in. o tzw. ustawie śmieciowej

Na brak ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, która wyjaśniałaby zasady nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który wynika z tzw. ustawy śmieciowej - zwracali uwagę samorządowcy na zakończonym w piątek w Poznaniu XXVII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich RP.

Nowicka: Warszawa nie jest przyjazna niepełnosprawnym

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka oceniła w piątek na konferencji prasowej, że decyzja o pozbawieniu lokalu fundacji My Friends, działającej na rzecz osób niewidomych, świadczy o tym, że władze Warszawy nie są przyjazne niepełnosprawnym.
bronislaw komorowski

Prezydent: współpraca Śląska i Małopolski pozwala na sumowanie atutów

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek w Oświęcimiu, że współpraca Śląska i Małopolski w ramach makroregionu Polska Południowa pozwala na sumowanie ich atutów i wzajemne wzmacnianie oraz stwarza szansę na bardziej ambitne wydawanie środków z UE.

Warszawa otwiera kolejne stacje wypożyczalni miejskich rowerów

Od weekendu będzie można korzystać z 13 nowych wypożyczalni miejskich rowerów Veturilo, które staną na Żoliborzu, Białołęce i Targówku. W sumie Warszawa będzie miała 141 stacji wypożyczalni jednośladów.

Puńsk: dwie litewskie szkoły do likwidacji, jedna zostaje

Dwie małe wiejskie szkoły w gminie Puńsk (Podlaskie), zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, zostaną zlikwidowane, a jedna pozostanie - taką decyzję podjęli w piątek ostatecznie radni gminy.

Dochody z opłat i kar za składowanie oraz magazynowanie odpadów wrócą do gmin?

8 maja wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska. Jego celem jest zmiana zasad dysponowania wpływami z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów (50 % - dochód budżetu gminy, 10 % - dochód budżetu powiatu, proporcjonalny podział dla budżetu związku międzygminnego, na obszarze którego zlokalizowane jest składowisko odpadów).

Boni: prawie połowa gmin nie ogłosiła przetargów na odbiór śmieci

56 procent gmin w Polsce ogłosiło przetargi na odbiór śmieci, przygotowując się w ten sposób do wejścia w życie od 1 lipca ustawy śmieciowej - powiedział w piątek minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni.

Pasażerowie przeciwko podwyżce cen i cięciom rozkładu Kolei Śląskich

Przedstawiciele pasażerów, korzystających z połączeń kolejowych w woj. śląskim, rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycjami przeciw ograniczeniu liczby połączeń i podwyżce cen biletów Kolei Śląskich. Wkrótce o działaniach w tej sprawie zdecydują też związkowcy.

Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych: ostatnie dni na uzyskanie dofinansowania

Przypominamy, że trwa nabór wniosków na dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów dotyczących gospodarki odpadami. Wnioski można składać do 27 maja 2013 r.

Eksperci będą dyskutowali nt. reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego

Już 19 czerwca w Warszawie rozpocznie się konferencja Integracja planowania przestrzennego, finansowego i strategicznego w samorządzie. Konferencja stanie się forum dyskusji nad najważniejszymi zagadnieniami integracji planowania oraz miejscem do wypracowaniu rekomendacji dla zmian prawnych.

Łódź nagrodzona za projekt dot. zdrowego odżywiania dzieci

Łódź otrzymała główną nagrodę - European Award of Excellence Miasto dla dzieci 2013 - podczas VII Konferencji Cities For Children, która odbyła się w Stuttgarcie. Łódź nagrodzono za projekt Zainwestuj w zdrowie dot. zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

Łódź zapowiada budowę Centrum Sportu

Budowę Centrum Sportu zapowiedział w czwartek łódzki magistrat. Obok istniejącej już hali Atlas Areny, ma powstać nowa hala do gier zespołowych, stadion piłkarski, korty tenisowe, a także trzy pełnowymiarowe boiska treningowe.

Kolejne 900 tys. zł na kulturę dla organizacji pozarządowych w woj. wielkopolskim

20 wydarzeń kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym otrzymało prawie 900 tys. złotych dofinansowania od samorządu województwa wielkopolskiego. W czwartek rozstrzygnięto konkursy dla fundacji i stowarzyszeń poinformowała PAP rzecznik marszałka wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke.