Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.

03.07.2019

Strasburg: Dziecko z porażeniem czterokończynowym może chodzić do szkoły powszechnej

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rumunia nie naruszyła prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do nauki dziecka z kurczowym porażeniem czterokończynowym uznając, iż dziecko to powinno chodzić do szkoły powszechnej, w której niezbędne udogodnienia były wprowadzane sukcesywnie - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

27.06.2019

NIK: Wciąż trudno o miejsce w przedszkolu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dostępność opieki przedszkolnej wciąż szwankuje. W połowie gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli nie było miejsc dla wszystkich dzieci, a prawie jedna trzecia nie dostała się do wybranego przedszkola. Problem dotyczył najczęściej najmłodszych.

25.06.2019

Ryszard Proksa nadal szefem Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"

Szkoła i uczeń

Zaledwie czterema głosami zdecydowali o tym w poniedziałek delegaci uczestniczący w XXX walnym zebraniu sekcji. Za odwołaniem Proksy z funkcji przewodniczącego głosowało 51 delegatów, przeciw było 55. Rozpatrzenie wniosku o odwołanie przewodniczego było głównym punktem obrad. Posiedzenie odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

24.06.2019

Po wakacjach dalszy protest nauczycieli? ZNP będzie o tym rozmawiać

Szkoła i uczeń

To czy dojdzie do protestu i jaką ewentualnie będzie miał formę ma być przedyskutowane w wakacje. Zapowiedział to szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po zakończeniu obrad Zarządu. Przeanalizowane także przebieg kwietniowego strajku.

18.06.2019

Sejmowe komisje za podwyżkami dla nauczycieli

Szkoła i uczeń

Sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej jednogłośnie poparły w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji Karty nauczyciela, który zakłada m.in. podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów i określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo.

12.06.2019

Rzecznik praw dziecka krytykuje RPO za poparcie dla deklaracji LGBT+

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które będą pogwałceniem konstytucji - stwierdził w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się w ten sposób do stanowiska RPO ws. standardów WHO dotyczących edukacji seksualnej.

12.06.2019

Zakończenie roku w środę - rozporządzenie podpisane

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rok szkolny skończy się 19 czerwca. Minister podpisał rozporządzenie skracające rok szkolny tak, by uwzględniało tegoroczne Boże Ciało. Taka zmianę zapowiedział w maju premier Mateusz Morawiecki.

12.06.2019

Uniwersytet Warszawski na czele rankingu uczelni

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pierwszy Uniwersytet Warszawski, tuż za nim Uniwersytet Jagielloński, na trzecim miejscu Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego najlepsza w grupie uczelni niepublicznych - takie są wyniki najnowszego, dwudziestego już Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019.

12.06.2019

Będzie pomoc dla dzieci poszkodowanych przez zdarzenia atmosferyczne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Rząd ustanowił program wspierający dzieci i uczniów pochodzących z rodzin, które poniosły straty w wyniku zdarzeń atmosferycznych, takich jak powódź czy huragan. Według rządowych szacunków z programu skorzysta ok. 2 tys. dzieci i uczniów.

06.06.2019

MEN: Dyrektor szkoły może odwołać zajęcia z powodu upału

Szkoła i uczeń BHP

Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ale wskazało, że dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na czas określony

06.06.2019

ZNP: pomoc finansowa dla strajkujących nauczycieli - w wakacje

Szkoła i uczeń

Nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy brali udział w kwietniowym proteście, będą mogli otrzymać pomoc ze społecznego funduszu strajkowego „Wspieram Nauczycieli”, ale najwcześniej pod koniec czerwca – poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dotąd wpłynęło 7 281 wniosków o przyznanie takiej pomocy.

05.06.2019

Zajęcia w szkołach zakończą się 19 czerwca

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W przyszłym tygodniu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisze nowelizację rozporządzenia ws. organizacji roku szkolnego. Oznacza to, że zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego zajęcia w szkołach zakończą się w środę 19 czerwca - poinformowało w środę MEN.

05.06.2019

MEN rozpoczyna nabór do Rady Dzieci i Młodzieży

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Opiniowanie projektów dokumentów opracowywanych w ministerstwie, odnoszących się do spraw dzieci i młodzieży oraz przedstawianie własnych propozycji zmian w edukacji - to m.in. zadania Rady Dzieci i Młodzieży. Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca uczniów do zgłaszania swoich kandydatur i na zgłoszenia czeka do 31 lipca br.

05.06.2019

Na Uniwersytet Jagielloński tylko po rozszerzonej maturze

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

W rekrutacji na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie brane będą pod uwagę wyniki tylko z matury zdanej na poziomie rozszerzonym - zapowiedziały władze uczelni. Na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia czeka ok. 15 tys. miejsc, a na niestacjonarne – ok. 3 tys.

03.06.2019

Rzecznik: Potrzebne szkolenia antyterrorystyczne w szkołach

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jak najszybciej należy wprowadzić w szkołach program bezpieczeństwa antyterrorystycznego, a w każdej klasie takie zajęcia powinny odbywać się na początku roku szkolnego - proponuje rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. To reakcja na ostatnie ataki w dwóch polskich szkołach.

31.05.2019

MEN: Bez opłaty nie ma trzeciego podejścia do matury

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Niedochowanie terminu wniesienia opłaty za poprawkowy egzamin maturalny przez absolwenta oznacza brak możliwości przystąpienia do tego egzaminu w danym roku szkolnym – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na zapytanie posłanki.

31.05.2019

Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami podpisana

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły zapewnić ma podpisana przez prezydenta ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowe przepisy mają zwiększyć efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w ramach opieki.

28.05.2019

Radni Warszawy żądają wyjaśnień w sprawie meczu osób LGBT w szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W jednej z warszawskich szkół podstawowych w miniony weekend odbył się, objęty patronatem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, turniej siatkówki dla osób LGBT. Radni Rady Warszawy domagają się wyjaśnień od prezydenta co do udzielenia patronatu temu wydarzeniu.

28.05.2019

Rząd zamierza wspierać talenty informatyczne

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Wspieranie rozwoju młodzieży o ponadprzeciętnych zdolnościach w obszarze algorytmiki, programowania oraz projektowania gier komputerowych - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów wieloletniego „Programu rozwoju talentów informatycznych na lata 2019-2029”.

28.05.2019
Prawo.pl