Nie wszystkie szkolenia są zwolnione z VAT. Muszą być spełnione pewne warunki. Wątpliwości co do zwolnienia miała spółka będąca producentem gotowych wyrobów i znajdująca się na liście przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu. W ramach działalności, spółka posiada opracowany przez siebie system szkoleń z zakresu obsługi automatów oraz dysponuje wykwalifikowanym personelem do realizacji tych szkoleń. Spółka wydaje stosowne certyfikaty – uprawnienia, cechy oraz identyfikatory po zakończeniu szkolenia. Szkolenia prowadzone przez spółkę obejmują między innymi kurs specjalistyczny dla kandydatów na uprawnionych użytkowników oraz kurs specjalistyczny dla kandydatów na specjalistów obsługi automatów.

Na czas szkolenia spółka zapewnia materiały, narzędzia i urządzenia niezbędne do prowadzenia szkolenia. Przyznane uprawnienia zarówno w przypadku specjalisty obsługi automatów, jak i uprawnionego użytkownika są ważne przez okres trzech lat od dnia nadania uprawnień. W celu przedłużenia uprawnień należy przystąpić do egzaminu weryfikacyjnego prowadzonego przez spółkę.

Obecnie spółka planuje przeprowadzić przedmiotowe szkolenia na zlecenie podmiotu zewnętrznego. Spółka nie posiada statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów prawa oświatowego, czy też status uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub instytutu badawczego. Zatem świadczone przez spółkę usługi nie będą stanowiły usług w zakresie kształcenia i wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy. W związku z tym powzięła ona wątpliwości, czy szkolenie będzie zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT i takie pytanie zadała organom skarbowym. Jej zdaniem jest taka możliwość.

Zobacz procedurę: Opodatkowanie VAT usług edukacyjnych >

Czytaj również: Udział w szkoleniach i kursach może obniżyć podatek >>

 

Sprawdź również książkę: PIT. Komentarz 2023 >>


 

Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego

W interpretacji z 23 października br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał racje podatnikowi (nr 0114-KDIP4-2.4012.514.2023.1.WH). Wyjaśnił, że aby w ogóle można było rozpatrywać realizowane przez spółkę czynności w kategoriach zwolnienia od podatku w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT, należy rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z usługami kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, co stanowi podstawową przesłankę warunkującą zastosowanie tego zwolnienia.

Kierując się wskazówkami rozporządzenia Rady UE, zawierającymi definicję kształcenia zawodowego, należy stwierdzić, że kształcenie zawodowe jest procesem mającym na celu nauczenie, przekazanie wiedzy z określonej dziedziny, które ma posłużyć zdobyciu bądź uaktualnieniu wiedzy obecnie posiadanej przez uczestnika takiego szkolenia. Dodatkowo szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych. Definicja usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania kładzie nacisk na „bezpośredni” związek nauczania z daną branżą lub zawodem, co narzuca stosowanie specyficznego programu nauczania dla skonkretyzowanego odbiorcy.

Zobacz też procedurę: Zwolnienia z VAT w zakresie edukacji >

Dyrektor KIS uznał, że w analizowanej sprawie, zostaną spełnione wszystkie przesłanki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT uprawniające do skorzystania ze zwolnienia od podatku świadczonych usług. Celem szkolenia jest zdobycie umiejętności teoretycznych i praktycznych z zakresu obsługi przez bezpośrednio wykonujących obowiązki w zakresie napraw i obsługi, co zostanie potwierdzone nadaniem statusu uprawnionego użytkownika lub specjalisty obsługi automatów. Wiedza ta będzie niezbędna uczestnikom do wykonywania czynności służbowych. Zatem nabyte w trakcie szkolenia umiejętności pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkolenia i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Usługi będące przedmiotem zapytania pozostają w bezpośrednim związku z zawodem bezpośrednio wykonujących obowiązki w zakresie napraw i bieżącej obsługi automatów. Tym samym szkolenie, będące przedmiotem zapytania, będzie spełniało definicję kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy. Szkolenie będzie sfinansowane ze środków publicznych.

Tym samym świadczone przez spółkę szkolenia finansowane w całości ze środków publicznych, będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy, pod warunkiem że z dokumentów będzie jednoznacznie wynikać, że szkolenie jest finansowane ze środków publicznych.

Zobacz też procedurę: Podwykonawcy a prawo do zwolnienia od VAT obejmujące usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz czynności ściśle z nimi związane >

 

Eksperci: Związek z branżą lub zawodem uczestników

- Niniejsza interpretacja to w rzeczywistości odpowiedź organu podatkowego na pytanie, czy stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę obejmuje uregulowanie zawarte w art. 43 ust 1 pkt 29 litera c ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na pozytywną odpowiedź tj. usługa jest usługą kształcenia zawodowego i jest finansowana w całości ze środków publicznych dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej słusznie uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy dotyczące zwolnienia z podatku od towarów i usług tego szkolenia – ocenia Stefan Kowalski, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Stefan Kowalski.

Z kolei kolejna ekspertka zwraca uwagę na fakt, że jedna z przesłanek jest najistotniejsza.

- Stanowisko fiskusa dotyczące zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług w pierwszej kolejności odnosi się do ustalenia, czy dana usługa jest usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Tym samym, dla oceny, czy dana usługa może korzystać ze wspomnianego zwolnienia, należy odnosić się do treści merytorycznej takiego szkolenia w zakresie jego związku z branżą lub zawodem uczestników – podkreśla Aldona Barcicka, doradca podatkowy w BIUREX sp. z o.o.

Ekspertka wyjaśnia, że dopiero pozytywna weryfikacja tej podstawowej przesłanki pozwala podatnikowi na sprawdzenie dalszych warunków uprawniających do korzystanie z wymienionego zwolnienia.

- Warto również zauważyć, że wskazane zwolnienie w żaden sposób nie odnosi się do czasu trwania takiej usługi – podkreśla Aldona Barcicka.

Czytaj również: VAT 2023 - przewodnik po zmianach >