Sztuczna inteligencja wkrótce zajmie się podatkami

Ordynacja Doradca podatkowy Nowe technologie

Sztuczność konstrukcji oraz techniczna złożoność prawa podatkowego pod względem struktury i treści prawdopodobnie pozwoli w przyszłości na szersze stosowanie w postępowaniach podatkowych i będących ich konsekwencją sądowych rozwiązań w oparciu o sztuczną inteligencję. Już dzisiaj są przykłady pierwszych zastosowań AI w obszarze postępowań sądowych, m.in. w Chinach, Singapurze, Estonii czy Wielkiej Brytanii.

31.03.2022

Ułatwienia w podatku od towarów i usług dla podmiotów powiązanych już od lipca 2022 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Obecnie podatnicy powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie rozliczani są odrębnie. Oznacza to, że do ich wzajemnych rozliczeń stosuje się wymogi, takie jak dla podmiotów kompletnie od siebie niezależnych. W efekcie muszą wystawiać sobie nawzajem faktury VAT, odrębnie składać plik JPK_VAT, obowiązuje ich również tzw. biała lista czy split payment.

30.03.2022

Pierwsza umowa w ramach Programu Współdziałania ze skarbówką podpisana

Ordynacja Doradca podatkowy

We wtorek, 29 marca, Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej, podpisała umowę o współdziałanie z firmą SIG Sp. z o.o. Jest to pierwsza umowa zawarta w ramach Programu Współdziałania, który jest nową formą relacji pomiędzy dużymi podatnikami a Krajową Administracją Skarbową. Podatnicy mogą liczyć na wiele korzyści.

30.03.2022

Zmiany w Polskim Ładzie - nie wiadomo, co z podwójnym liczeniem zaliczek na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Do 2 kwietnia 2022 roku trwają konsultacje projektu nowelizacji podatkowej części Polskiego Ładu. Jedną z propozycji jest obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników w pierwszym przedziale skali podatkowej. Pod znakiem zapytania jest jednak zapowiadana likwidacja obowiązku podwójnego liczenia zaliczek – jest o niej mowa w uzasadnieniu, ale projekt ustawy nie zawiera uchylenia tego obowiązku.

30.03.2022

RPO krytykuje planowane zmiany w przepisach karnych skarbowych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zmiany w kodeksie karnym skarbowym, które przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości, są niekorzystne dla obywateli. Chodzi przede wszystkim o przedawnienie karalności, przerzucenie ciężaru dowodu na oskarżonego i zaostrzenie kar. Proponowane zmiany mają dotknąć także czynnego żalu.

29.03.2022

Zmiany w Polskim Ładzie w trakcie roku uderzą w przedsiębiorców

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Księgowi, doradcy podatkowi i ich klienci-przedsiębiorcy wydali znaczne sumy pieniędzy na analizy, szkolenia, zakup poradników, zmiany w oprogramowaniu, a nawet w strukturze organizacyjnej i podatkowej swoich firm. Ich celem był wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Planowane zmiany w trakcie roku podatkowego mogą spowodować, że te wybory okazały się niekorzystne.

29.03.2022

NSA: Definicja paliw silnikowych nieistotna po wyroku TSUE

VAT Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Wykładnia pojęcia paliw silnikowych, których wewnątrzwspólnotowe nabycie objęte zostało obowiązkiem ustanowionym w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma istotnego znaczenia w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-855/19. Wynika to z poniedziałkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów.

29.03.2022

Raport podatkowy: Praca księgowych i doradców coraz trudniejsza

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster, badającego codzienność księgowych i doradców podatkowych wynika, że zmienność prawa i późne jego ogłaszanie to w dalszym ciągu główne bolączki księgowych i doradców podatkowych. Tylko w drugim półroczu 2021 roku aktów opublikowanych w Dziennikach Ustaw z zakresu głównych ustaw podatkowych oraz aktów wykonawczych do nich było aż 130. Zmieniono natomiast aż 1661 jednostek.

29.03.2022

Podatek u źródła przy wynajmie serwerów ciągle problematyczny

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po jednolitej linii orzeczniczej WSA w sprawie braku obowiązku opodatkowania podatkiem u źródła nabywanych od zagranicznych podatników usług wynajmu serwerów, przyszedł czas na rozstrzygnięcie sporu przez NSA. Spór wygrywają podatnicy, bowiem NSA, podobnie jak WSA, nie podzielił argumentacji stanowiska przedstawianego przez organ podatkowy w wydawanych interpretacjach.

28.03.2022

Ministerstwo Finansów ignoruje pytania posłów i unika odpowiedzi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

W ciągu roku do Ministerstwa Finansów trafia ponad dwa tysiące interpelacji i zapytań poselskich. Ich liczba stale rośnie i resort ma z nimi duży problem – co zresztą sam przyznaje. Okazuje się bowiem, że odpowiedzi udzielane są z bardzo dużym opóźnieniem, niewygodne pytania są pomijane, a nierzadko proponowane są rozwiązania, które nie mają żadnego potwierdzenia w przepisach.

28.03.2022

Organy podatkowe nadmiernie korzystają z klauzuli GAAR

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe w argumentacji swoich decyzji dość często traktują art. 199a par. 1 ordynacji podatkowej jako swego rodzaju zamiennik klauzuli o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania (GAAR). Przepis ten nie zezwala jednak na negowanie danej transakcji, nawet jeżeli została ona przeprowadzona w celu uzyskania korzyści fiskalnych - takie m.in. wnioski płyną z Toruńskiego Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego.

25.03.2022

Wkrótce kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego w Krakowie

Ordynacja Doradca podatkowy

Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym – to główne pytanie, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji. Wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej. Udział jest nieodpłatny, a dla wszystkich uczestników zostały przewidziane certyfikaty uczestnictwa biernego. Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia.

23.03.2022

Prof. Modzelewski: Rok 2022 przyniesie obniżenie efektywności fiskalnej VAT

VAT Doradca podatkowy

Czy można już pokusić się o podsumowanie dotychczasowych działań mających ograniczać wyłudzanie zwrotów oraz ucieczki od opodatkowania, zwłaszcza w podatku od towarów i usług? Zapewne, bo działania te przynajmniej deklaratywnie trwają już ponad pięć lat, bo wcześniejszych zabiegów uszczelniających o charakterze fiskalnym nie należało traktować poważnie.

23.03.2022

Fiskus ma prawo odmówić podatnikowi dostępu do zebranych dowodów

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Organ podatkowy nie ma obowiązku udostępniania akt sprawy zawsze, gdy strona wystąpi z takim żądaniem. Prawo wglądu podlega ograniczeniom w odniesieniu do dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych dokumentów wyłączonych przez organ z akt sprawy ze względu na interes publiczny. Chronione musi być dobro osób trzecich, niebędących stroną postępowania.

23.03.2022

AUTO ZWROT przyspieszył odzyskanie nadpłaty PIT i VAT

Ordynacja Domowe finanse PIT VAT Doradca podatkowy

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała we wtorek, że szybko zwraca nadpłatę podatku PIT i VAT na rachunki bankowe podatników. Skarbówka zapewnia, że dzięki automatyzacji zwrotów pieniądze mogą trafić na konto w ciągu kilku dni. Przez system AUTO ZWROT przeszło już ponad 1,1 miliona zwrotów podatku.

22.03.2022

Ubezpieczenie na życie członka zarządu może być kosztem podatkowym firmy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Jeśli prawo do dodatkowego świadczenia na rzecz członka zarządu wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub umowy spółki, możliwe jest zaliczenie do koszów podatkowych składek na jego ubezpieczenie na życie - zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i inwestycyjnej. Wynika to z najnowszych interpretacji fiskusa.

22.03.2022

Unijny Trybunał zajmie się odsetkami od podatku pobranego niezgodnie z prawem UE

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Obowiązujące przepisy pozbawiają fundusze z państw trzecich prawa do oprocentowania nadpłat. Zwrócił na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny i skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Problem ten może mieć znaczenie także dla innych podatków (np. VAT) - mówi Michał Niżnik, partner w zespole ds. podatków międzynarodowych w KPMG w Polsce, pełnomocnik funduszu EMS.

21.03.2022

Pośrednie transakcje rajowe - wciąż nieznane ostateczne podejście do interpretacji znowelizowanych przepisów

CIT PIT Doradca podatkowy

Mija już ponad rok od wejścia w życie kontrowersyjnych przepisów rozszerzających obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. To dobry moment, aby podsumować okres ich funkcjonowania i przyjrzeć się jak zmieniało się podejście Ministerstwa Finansów do ich interpretacji – piszą eksperci Kancelarii Taudul Paczuski.

21.03.2022

Spółki nieruchomościowe dostaną więcej czasu na złożenie informacji

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Budownictwo

Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, które przedłuży o sześć miesięcy termin składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych. Dokumenty trzeba więc będzie złożyć do końca września, a nie – jak to jest obecnie – do końca marca.

21.03.2022

Budżet państwa to ustawa bez żadnej wartości – pokazuje nieprawdziwe dane

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przenoszenie państwowych wydatków do zewnętrznych funduszy staje się regułą. Najnowszy przykład to uchwalone właśnie przepisy o obronie ojczyzny. Działanie rządu powoduje, że ustawa budżetowa staje się niewiarygodna, a rzeczywisty stan finansów państwa ukryty. Dodatkowy problem to zakładanie w budżecie danych, które już w chwili jego uchwalania są nieprawdziwe. Było tak chociażby z inflacją.

21.03.2022